Lektor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 • lektor – osoba o dobrej dykcji, czytająca wcześniej przygotowany tekst (porównaj z aktor głosowy)
 • lektor filmowy – osoba czytająca tekst dialogów lub narracji w filmach
 • lektor radiowy – osoba czytająca teksty w programach radiowych
 • lektor – w chrześcijaństwie, osoba upoważniona do czytania Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym
 • lektor – osoba (ochrzczony mężczyzna) upoważniona do odczytywania poszczególnych akapitów z artykułów do studium na zebraniach studium Strażnicy i zborowym studium Biblii
 • lektor – nauczyciel języków obcych na wyższej uczelni prowadzący zajęcia językowe nazywane lektoratami; również najniższy szczebel kariery zawodowej na studiach filologicznych, przed wykładowcą i starszym wykładowcą.
 • Lektor – nazwa programu komputerowego, polskiego syntezatora mowy grupy Drive
 • Lektoramerykańsko-niemiecki film fabularny z 2008 r. w reż. Stephena Daldry’ego
 • Lektor – powieść Bernharda Schlinka
 • Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Czytanie filmu przez lektora (pot. szeptanka; ang. voice-over) – jedna z trzech technik lokalizacji filmów (obok dubbingu i napisów) polegająca na nałożeniu na oryginalną ścieżkę dźwiękową dodatkowej, zawierającej tłumaczenie czytane przez lektora. Została przyjęta w krajach byłego Związku Radzieckiego oraz w Polsce. W innych krajach nie jest w ogóle stosowana lub w bardzo ograniczonym zakresie, np. w filmach dokumentalnych.
  Lektor (niem. Der Vorleser) – powieść niemieckiego autora Bernharda Schlinka. Została wydana w Niemczech w 1995. Książka opowiada o romansie 15-letniego Michaela z Hanną, która wiele lat później zostaje oskarżona o popełnienie zbrodni przeciwko Żydom w czasie wojny.
  Biblia, Pismo Święte (z greckiego βιβλίον, biblion – zwój papirusu, księga, l.m. βιβλία, biblia – księgi) – zbiór ksiąg, spisanych pierwotnie po hebrajsku, aramejsku i grecku (w formie koinè (gr. κοινὴ)), uznawanych przez żydów i chrześcijan za natchnione przez Boga. Biblia i poszczególne jej części posiadają odmienne znaczenie religijne dla różnych wyznań. Na chrześcijańską Biblię składają się Stary Testament i Nowy Testament. Biblia hebrajska – Tanach obejmuje księgi Starego Testamentu. Poszczególne tradycje chrześcijańskie mają nieco inny kanon ksiąg biblijnych.
  Aktor głosowy – osoba użyczająca swojego głosu: bohaterom animowanym (w filmach animowanych oraz grach komputerowych), bohaterom słuchowisk oraz bohaterom dubbingowanym.

  Reklama