• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leksykon grecko-angielski - Liddell i Scott

  Przeczytaj także...
  Robert Scott (ur. 26 stycznia 1811, zm. 2 grudnia 1887) – brytyjski filolog i leksykograf, profesor Balliol College Uniwersytetu w Oksfordzie. Wraz z Henrym Geotgem Liddellem był autorem słownika grecko-angielskiego, standardowego słownika klasycznej greki. Słownik został wydany przez Oxford University Press.Christ Church (w dosłownym tłumaczeniu Kościół Chrystusa) - jedno z kolegiów wchodzących w skład University of Oxford. Powstało w 1546 roku i od początku jest bardzo ściśle powiązane z Kościołem Anglii. Kaplica kolegium jest zarazem katedrą anglikańskiej diecezji Oksfordu. Dziekan katedry pełni równocześnie rolę dziekana kolegium i pochodzi z nominacji królewskiej.
  Johann Gottlob Theaenus Schneider (ur. 18 stycznia 1750 w Collm; zm. 12 stycznia 1822 we Wrocławiu) – niemiecki filolog klasyczny, ichtiolog; uczony, profesor Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Leksykon grecko-angielski Henryka Jerzego Liddella i Roberta Scotta

  Prace nad leksykonem zostały rozpoczęte w XIX wieku. Obecnie źródło jest dostępne w wydaniu dziewiątym, poprawionym. Materiału dostarczył słownik Handwörterbuch der griechischen Sprache niemieckiego leksykografa Franza Passowa (wydany po raz pierwszy w roku 1819, a po raz czwarty w 1831), który opierał się z kolei na Kritisches griechisch-deutsches Handwörterbuch, Johanna Gottloba Schneidera.

  Lewis Carroll, właściwie Charles Lutwidge Dodgson (ur. 27 stycznia 1832 w Daresbury, zm. 14 stycznia 1898 w Guildford) – brytyjski pisarz, poeta, matematyk i fotograf. Najbardziej znany jako autor Alicji w Krainie Czarów i jej kontynuacji Po drugiej stronie lustra.Oxford University Press – wydawnictwo Oxford University, największe wydawnictwo uniwersyteckie na świecie. Publikuje m.in. Oxford English Dictionary i wiele monografii naukowych w wielu dyscyplinach.

  Redaktorami byli Henry George Liddell, Robert Scott, Henry Stuart Jones oraz Roderick McKenzie, a wydawcą Oxford University Press. Odniesień do leksykonu dokonuje się zazwyczaj w formach Liddell & Scott, Liddell–Scott–Jones, bądź LSJ, a jego trzy rozmiary książkowe bywają werbalnie oddawane jako "mały”, „średni”, czy „duży Liddell” ( „The Little Liddell”, „The Middle Liddell”, „The Big Liddell”), bądź też „wielki Scott” („The Great Scott”).


  Wedle wstępu autorstwa Stuarta Jonesa, do wydania dziewiątego w roku 1925, utworzenie leksykonu zaproponował wydawca oksfordzki, David Alphonso Talboys. Ów jednak zmarł przed pierwszym wydaniem, które nastąpiło w roku 1843, przez oksfordzkie Clarendon Press. Kolejne edycje pojawiły się w latach 1845, 1849, 1855, 1861, oraz 1869.

  Pierwszy redaktor LSJ, Henry George Liddell, był duchownym Christ Church w Oksfordzie, a ojcem Alice Liddell, kojarzonej z Alicją w kranie czarów autorstwa Lewisa Carrolla. Ósme wydanie leksykonu, w roku 1897, było ostatnim dokonanym za jego życia.

  Liddell i Scott bywa porównywany ze Słownikiem łacińskim Lewisa i Shorta, także opublikowanym przez Oxford University Press (OUP). Źródło grecko-angielskie jest dostępne w formie elektronicznej, na stronie Perseusz uniwersytetu chicagowskiego: Wersja elektroniczna Perseusz.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Leksykon grecko-angielski, Henry George Liddell i Robert Scott; Clarendon Press, Oxford, UK. 1940. Wersja elektroniczna Perseusz. Wydanie dziewiąte: 1996, ​ISBN 0-19-864226-1​. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.62 sek.