• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 2013

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Switłana Szmidt (ukr. Світлана Шмідт; ur. 20 marca 1990) - ukraińska lekkoatletka specjalizująca się w biegach długodystansowych.
  Siedmiobój – (heptatlon) dyscyplina lekkoatletyczna, składająca się z 7 konkurencji. Na otwartym stadionie rozgrywana wyłącznie przez kobiety (mężczyźni rozgrywają tam dziesięciobój) a w hali przez mężczyzn (kobiety w hali startują w pięcioboju).

  Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 2013 – zawody lekkoatletyczne, które odbywały się w dniach od 7 do 12 lipca 2013. Areną zmagań zawodników i zawodniczek był Stadion Centralny w Kazaniu.

  Rywalizacja w dziesięcioboju mężczyzn oraz siedmioboju kobiet zaliczana była do cyklu IAAF Combined Events Challenge.

  Język tatarski (nazwy własne tatar tele, tatarça) - język z kipczackiej grupy turkijskiej rodziny językowej. Jest używany przez Tatarów. Głównym miejscem występowania języka tatarskiego jest Tatarstan i pozostałe regiony Rosji. Poza tym językiem tatarskim posługują się m.in. niektórzy mieszkańcy krajów byłego ZSRR,- Ukrainy Turcji, Chin, Finlandii, a także m.in Polski. Obecna liczba ludzi mówiących tym językiem jest szacowana na 8 milionów.Stadion Centralny – wielofunkcyjny stadion w Kazaniu, w Rosji. Obiekt może pomieścić 30 000 widzów. Został otwarty w 1960 roku. Swoje mecze rozgrywa na nim Rubin Kazań, który po zakończeniu budowy przeniesie się jednak na powstający obecnie nowy stadion. W dniach 17–20 lipca 2008 roku na stadionie odbyły się Mistrzostwa Rosji w lekkiej atletyce.

  Rezultaty[]

  Mężczyźni[]

  Kobiety[]

  Klasyfikacja medalowa[]

  Przypisy

  1. 27th Summer Universiade in Kazan / Technical Handbook - Athletics (ang.). kazan2013.ru. [dostęp 15 czerwca 2013].
  2. IAAF Combined Events Challenge (ang.). iaaf.org. [dostęp 15 czerwca 2013].
  3. Pierwotna zdobywczyni srebra, Switłana Szmidt, została pozbawiona medalu ze względu na pozytywny wynik kontroli antydopingowej.
  4. Brązowy medal zdobyła Zalina Marghieva, lecz brąz został jej odebrany z powodu dyskwalifikacji za doping.

  Bibliografia[]

 • XXVII Всемирная летняя Универсиада 2013 в Казани. Расписание мероприятий - Лёгкая атлетика (ros. • ang. • tatar.). kazan2013.ru. [dostęp 15 czerwca 2013].
 • 27th Summer Universiade, Central Stadium Kazan RUS 7 - 12 July 2013 (ang.). tilastopaja.org. [dostęp 7 lipca 2013].
 • Kazań (ros.: Казань, tatar. Qazan, Казан) – miasto w Rosji, stolica Tatarstanu, leżące przy ujściu Kazanki do Wołgi (Samarski Zbiornik Wodny). Liczy 1,14 mln mieszkańców (styczeń 2010).Dziesięciobój – konkurencja lekkoatletyczna na otwartym stadionie, rozgrywana tylko przez mężczyzn, w skład której wchodzi 10 konkurencji. W hali mężczyźni rozgrywają siedmiobój.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  27. Letnia Uniwersjada – zawody sportowe organizowane pod egidą FISU, które odbywały się od 6 do 17 lipca 2013 roku w rosyjskim mieście Kazań.
  International Association of Athletics Federations, IAAF (pol. Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca narodowe związki lekkoatletyczne założona w 1912 roku w Sztokholmie, która do 2001 działała pod nazwą International Amateur Athletics Federation (Międzynarodowa Amatorska Federacja Lekkiej Atletyki).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.