• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1948

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  XIV Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1948 roku w Londynie (Wielka Brytania). Były to pierwsze letnie igrzyska od 1936 roku, po 12 latach przerwy spowodowanej wybuchem II wojny światowej. Nie wystąpiły w nich ekipy Niemiec i Japonii (reprezentacje tych krajów nie zostały zaproszone) oraz ZSRR. Ceremonia otwarcia oraz zawody lekkoatletyczne odbywały się na stadionie Wembley, który mógł pomieścić 85 tysięcy widzów. Na tych igrzyskach po raz ostatni rozdano medale w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury, a złoto w dziedzinie muzyki otrzymał Zbigniew Turski.

  Lekkoatletyka na XIV Letnich Igrzyskach Olimpijskich – zawody lekkoatletyczne rozegrane w ramach XIV Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 1948 roku. Rywalizację w dniach 30 lipca – 7 sierpnia 1948 roku rozegrano zawody w trzydziestu trzech konkurencjach. Ogółem w zawodach wzięło 745 zawodników z 53 reprezentacji narodowych. Indywidualną klasyfikację medalową wygrała Holenderka Fanny Blankers-Koen, która zdobyła cztery złote medale. Klasyfikację drużynową zwyciężyły Stany Zjednoczone z 27 medalami.

  Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Tło zawodów[ | edytuj kod]

  Ze względu na zniszczenia z czasów II wojny światowej Londyn wydawał się "nietrafionym wyborem" Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego na gospodarza XIV Letnich Igrzysk Olimpijskich, lecz podobnie ja Antwerpia w 1920 roku, tak i stolica Wielkiej Brytanii zorganizowała igrzyska i, jak pisano, "Londyn uratował igrzyska olimpijskie". Zawody lekkoatletyczne przeprowadzono na stadionie Wembley, który mieścił 83 000 ludzi na widowni. Pogoda w czasie zawodów była zupełnie nietrafiona – było mokro i zimno, a niektóre z konkurencji trzeba było rozegrać w czasie ulewy. Gwiazdą zawodów była holenderska "kura domowa" Fanny Blankers-Koen. W wieku trzydziestu lat zdobyła cztery złote medale na 100 i 200 metrów, na 80 metrów przez płotki i w sztafecie 4 × 100 metrów, stając się tym samym najstarszą mistrzynią olimpijską w pierwszych dwóch konkurencjach. Igrzyska w Londynie były także miejscem debiutu wielkich gwiazd lekkiej atletyki: Bob Mathias, jako siedemnastolatek, zdobył swój pierwszy z dwóch złotych medali w dziesięcioboju, zaś czechosłowacki długodystansowiec Emil Zátopek zdobył dwa z pięciu swoich medali – złoto na 10000 i srebro na 5000 metrów.

  Antwerpia (nider.: Antwerpen, wym. [ˈɑntˌʋɛrpə(n)]; fr.: Anvers, wym. [ɑ̃vɛʁs]) – miasto w północnej Belgii, w Regionie Flamandzkim, w dystrykcie Antwerpia, położone nad Skaldą. Francina "Fanny" Elsje Blankers-Koen, w późniejszym okresie kariery zwana "Latającą gospodynią domową" (ur. 26 kwietnia 1918 w Baarn, zm. 25 stycznia 2004 w Hoofddorp) – lekkoatletka holenderska, mistrzyni i multimedalistka olimpijska, mistrzyni i multimedalistka Mistrzostw Europy.

  Tabela medalowa[ | edytuj kod]

  Wyniki[ | edytuj kod]

  Mężczyźni[ | edytuj kod]

  Konkurencje biegowe

  Konkurencje techniczne

  Wieloboje

  Kobiety[ | edytuj kod]

  Konkurencje biegowe

  Konkurencje techniczne

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Olympic Games (Men), GBRAthletics [dostęp 2011-11-09] (ang.).
 • Olympic Games (Women), GBRAthletics [dostęp 2011-11-09] (ang.).
 • Athletics at the 1948 London Summer Games, sports-reference.com [dostęp 2011-11-09] (ang.).
 • Warto wiedzieć że... beta

  Robert Bruce "Bob" Mathias (ur. 17 listopada 1930 w Tulare w Kalifornii, zm. 2 września 2006 we Fresno w Kalifornii) – lekkoatleta amerykański, dwukrotny mistrz olimpijski w dziesięcioboju, członek Izby Reprezentantów z ramienia Partii Republikańskiej.
  Emil Zátopek (ur. 19 września 1922 w Kopřivnicy, zm. 22 listopada 2000 w Pradze) – czeski biegacz, długodystansowiec. Czterokrotny złoty medalista olimpijski, 18-krotny rekordzista świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.