Leki oksytotyczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Leki oksytotyczne to substancje, najczęściej pochodzenia naturalnego lub ich półsyntetyczne pochodne, pobudzające czynność skurczową macicy.

Prostaglandyny, PGs – grupa hormonów zwierzęcych, pochodnych kwasu arachidonowego należących tym samym do grupy eikozanoidów. Należą one do hormonów parakrynowych (działających miejscowo), są regulatorami procesów fizjologicznych, powstają wskutek pobudzenia nerwowego. Występują we wszystkich tkankach oraz płynach ustrojowych. Wykazują bardzo dużą aktywność biologiczną.Laktacja – proces wydzielania mleka przez gruczoły mleczne samic ssaków. Laktacja pojawia się po porodzie i trwa przez okres potrzebny do wykarmienia młodych.

Do grupy tej zaliczamy:

 • oksytocynę;
 • alkaloidy sporyszu;
 • prostaglandyny.
 • Oksytocyna jest stosowane w celu pobudzenia akcji porodowej. Powoduje regularne, skoordynowane skurcze macicy od dna w kierunku szyjki, ułatwiając tym samym poród. Może być również stosowana w połogu, w celu pobudzania i zwiększania laktacji. Oksytocyny nie wolno stosować w ciążach mnogich i w przypadku poprzecznego ułożenia płodu.

  Połóg (łac. puerperium) – okres po ciąży i porodzie, w którym anatomiczne, morfologiczne i czynnościowe zmiany ciążowe stopniowo ustępują, a ustrój wraca do stanu sprzed ciąży. Z reguły trwający sześć tygodni, które można podzielić na następujące okresy:Ergometryna (łac. Ergometrinum), inaczej ergobazyna lub ergonowina – organiczny związek chemiczny, psychodeliczna substancja psychoaktywna, pochodna ergoliny, zaliczana do lizergamidów. Ergometryna jest jednym z głównych alkaloidów sporyszu i nasion wilców. Substancja ta wykazuje wyraźne podobieństwo strukturalne do LSD.

  Alkaloidy sporyszu, takie jak ergometryna i metyloergometryna działają kurcząco na mięsień macicy oraz na naczynia krwionośne. Są stosowane po porodzie w przypadku nieprawidłowego lub niedostatecznego obkurczania się (zwijania) macicy. Pomagają też w hamowaniu krwotoków poporodowych.

  Sporysz (sporysz zbóż) – przetrwalnik (łac. Secale cornutum) pasożytniczego grzyba buławinki czerwonej (łac. Claviceps purpurea) z rodziny gruzełkowatych (Hypocreaceae). Grzyb ten atakuje zboża, np. żyto, jęczmień, pszenicę i ryż.Oksytocyna – cykliczny hormon peptydowy złożony z 9 aminokwasów (nonapeptyd), neuroprzekaźnik, uwalnia się okresowo, dobrze rozpuszczalny w wodzie.

  Prostaglandyny są stosowane w celu pobudzenia akcji porodowej, również w prowokowaniu porodu obumarłego płodu lub jako środki poronne.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  Kompendium farmakologii. Waldemar Janiec (red.). Wyd. II. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006. ISBN 83-200-3589-9.

  Reklama