• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lekarze - serial telewizyjny

  Przeczytaj także...
  Serial medyczny jest seryjną dramatyczną produkcją telewizyjną, w której wydarzenia koncentrują się na szpitalu, personelu karetki pogotowia lub innego środowiska medycznego. W Stanach Zjednoczonych większość seriali medycznych trwa około 45 minut i najczęściej akcja rozgrywa się w szpitalu. Większość aktualnie emitowanych seriali wykracza poza wydarzenia odnoszące się do zawodów postaci i pokazuje niektóre aspekty ich życia osobistego. Może to być np. wątek romansu między dwojgiem lekarzy. Popularnymi przykładami seriali medycznych są Ostry dyżur, Szpital Dobrej Nadziei, Dr House, St. Elsewhere, Chirurdzy oraz Bez skazy.Marcin Wrona (ur. 25 marca 1973 w Tarnowie) - polski reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny, scenarzysta oraz producent. Członek Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej.
  Adam Cywka (ur. 23 września 1968) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. W 1990 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu z tytułem magistra sztuki. W 2004 uzyskał stopień naukowy doktora sztuk teatralnych, broniąc rozprawy doktorskiej w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Pracuje jako adiunkt we wrocławskiej PWST. Artystycznie związany jest z Teatrem Polskim we Wrocławiu.

  Lekarzepolski serial medyczny w reżyserii Filipa Zylbera i Marcina Wrony, emitowany od 3 września 2012 do 30 listopada 2014 na antenie TVN. Pierwotnie miał nosić tytuł Szpital Alicji. Akcja serialu ma miejsce w fikcyjnym toruńskim szpitalu Copernicus.

  Przed premierą pierwszej serii Lekarzy telewizja TVN podjęła decyzję o produkcji drugiej serii, która trafiła na antenę TVN 25 lutego 2013 roku. Popularność pierwszych odcinków skłoniła TVN do produkcji trzeciej i czwartej serii, które zostały kolejno wyemitowane jesienią 2013 roku i wiosną 2014 roku. Przed premierą czwartej serii podjęto decyzję o przygotowaniu 5. serii serialu. Pierwsze trzy serie emitowane były w poniedziałki o 21:30. Czwarta seria emitowana była w niedziele o 20:00, zaś piąta w niedziele o 21:00.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Bezpośrednio po emisji każdego odcinka 3. serii Lekarzy na antenie TVN, o 22:30 premierę miał serial internetowy Lekarze po godzinach w serwisie Player, będący dopełnieniem właściwego serialu. Każdy z 13 odcinków trwał ok. 6-8 minut. Aktorzy w humorystyczny sposób nawiązywali bezpośrednio do zdarzeń w premierowych odcinkach emitowanych w TVN.

  TVN – polska komercyjna stacja telewizyjna, wchodząca w skład Grupy TVN należącej do grupy medialnej ITI. Rozpoczęła ona nadawanie 3 października 1997 o godz. 19:00. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Podczas 4. serii w niedziele o 21:00 bezpośrednio po emisji serialu w TVN był nadawany w serwisie Player serial internetowy Lekarze nocą. Jest to komediowa odsłona serialu, show dwóch bohaterów drugoplanowych – doktora Tadeusza Guły (Adam Cywka) i doktora Łukasza Wileckiego (Marcin Tyrol). Gościnnie pojawiają się w nim pozostałe postacie z serialu. Akcja toczy się zawsze na nocnym dyżurze. Każdy z 13 odcinków trwa od 5 do 6 minut.

  Player (dawniej: TVN Player) – polski internetowy serwis wideo na życzenie i telewizja internetowa. Od uruchomienia oferował dostęp do filmów, seriali oraz programów znanych z oferty kanałów spod logo Grupy TVN (TVN, TVN 7, TVN Style, TVN Turbo). W 2013 roku wzbogacony został o treści vod kanałów TVN 24, TVN Meteo, Religia.tv i TTV.

  Początkowo stacja planowała nakręcenie 6. serii, jednak 7 listopada 2014 TVN zdecydowała o zakończeniu emisji serialu wraz z końcem piątej serii w wyniku spadającej oglądalności.

  Hala targowa w Toruniu (fikcyjny szpital Copernicus)

  Od 14 maja 2015 serial Lekarze jest emitowany w amerykańskiej stacji V-me.

  Obsada[]

  Główni bohaterowie[]

  Bohaterowie drugoplanowi[]

  Lista odcinków[]

  Przypisy

  1. TVN zmienia plany w sprawie toruńskiego serialu (pol.). m.torun.gazeta.pl. [dostęp 2012-03-14].
  2. Kolejne serie "Lekarzy” są już pewne. TVN nakręci trzeci i czwarty sezon serialu (pol.). pomorska.pl. [dostęp 2013-03-12].
  3. Filip Zylber nowym reżyserem „Lekarzy”. Będzie piąty sezon (pol.). wirtualnemedia.pl. [dostęp 2015-09-03].
  4. „Lekarze po godzinach” – nowy internetowy serial TVN (pol.). wirtualnemedia.pl. [dostęp 2015-09-03].
  5. „Lekarze nocą” nowym serialem internetowym TVN (pol.). wirtualnemedia.pl. [dostęp 2015-09-03].
  6. Ruszają zdjęcia do „Lekarzy 5” z Borysem Szycem. W planach szósty sezon (pol.). wirtualnemedia.pl. [dostęp 2015-09-03].
  7. Koniec serialu „Lekarze” w TVN. Będą dwa nowe seriale (pol.). wirtualnemedia.pl. [dostęp 2015-09-03].
  8. Serial „Lekarze” podbija USA! (pol.). prasa.tvn.pl. [dostęp 2015-09-03].

  Linki zewnętrzne[]

 • Lekarze w bazie filmweb.pl
 • Lekarze w bazie filmpolski.pl • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.