• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leixões SC

  Przeczytaj także...
  Klub sportowy – podstawowa jednostka organizacyjna realizująca cele i zadania w zakresie kultury fizycznej. Organizacja sportowa posiadająca osobowość prawną działająca, jako osoba prawna (w formie sportowej spółki akcyjnej lub stowarzyszenia kultury fizycznej) bądź, jako osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą, której głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach sportowych, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób.Segunda Liga to druga najwyższa klasa rozgrywek piłkarskich w Portugalii. Obecnie występuje w niej szesnaście drużyn. Dwie najlepsze awansują do Primeira Liga (pierwszy poziom rozgrywkowy), natomiast dwie ostatnie spadają do 2ª Divisão (trzeci poziom rozgrywkowy).
  W rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharów brały udział drużyny które w swoich krajach zdobyły puchar kraju. PZP rozgrywany pod patronatem UEFA organizowany był w latach 1961-1999. Gdy rozwiązano Puchar Zdobywców Pucharów zwycięzcy pucharu danego kraju zaczęli startować w rozgrywkach Puchar UEFA.

  Leixões Sport Clubportugalski klub sportowy z miejscowości Matosinhos w aglomeracji Porto. Leixões to nazwa głównego portu przeładunkowego regionu, położonego w sąsiedztwie Matosinhos. Instytucja posiada profesjonalne sekcje bilardu, boksu, karate, piłki siatkowej i pływactwa. Klub znany jest jednak głównie dzięki drużynie piłkarskiej.

  Pływanie – metoda poruszania się w wodzie wykorzystywana przez człowieka, zwierzęta oraz maszyny. Jest popularną aktywnością rekreacyjną, szczególnie w krajach o cieplejszym klimacie i naturalnych zbiornikach wodnych. Pływanie jest też dyscypliną sportową.PAOK Saloniki (grc. Πανθεσσαλονίκειος Αθλητικός Όμιλος Κωνσταντινουπολιτών) - grecki klub sportowy z siedzibą w Salonikach.

  Historia[]

  Klub założony został w 1907 roku, co czyni go jednym z najstarszych w Portugalii. Choć nie jest powszechnie znany poza granicami kraju, w latach 60. regularnie występował w rozgrywkach na szczeblu europejskim. W 1961 roku zdobył również Puchar Portugalii, pokonując w finale drużynę FC Porto. Rok później klub dotarł do ćwierćfinału Pucharu Zdobywców Pucharów, co było największym jak dotąd sukcesem drużyny na arenie międzynarodowej. W pierwszej rundzie pokonali w dramatycznych okolicznościach szwajcarski FC La Chaux-de-Fonds - Leixões wygrał u siebie 5-0 po porażce 2-6 na wyjeździe. Jest to najwyższy tego typu wynik w historii PZP.

  Bilard (ang. billiards, pool) – gra rozgrywana na pokrytym suknem stole, która polega na uderzaniu bil, czyli kul wykonanych z odpowiedniego materiału i o określonych parametrach, za pomocą kija. Istnieje wiele gier bilardowych, których zasady różnią się rozmiarami stołu, liczbą używanych bil, ich oznaczeniami (np. kolorami) itp. Zazwyczaj w grze uczestniczą dwie osoby, rozgrywające bile na przemian, zwykle wykonując ruchy do popełnienia pierwszego błędu.Matosinhos, Matozinhos to miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Porto, w regionie Północ w podregionie Grande Porto.

  Po głębokim kryzysie, jaki przechodził później zespół, w 2002 roku ponownie dostał się on do finału pucharu kraju, zwyciężając nad jedenastką Sportingu Braga 3-1. Pomimo przegranej 0-1 z późniejszym mistrzem Portugalii Sportingiem Lizbona, drugoligowa drużyna zakwalifikowała się do europejskich pucharów. Leixões odpadł w pierwszej rundzie Pucharu UEFA po występie w Salonikach, gdzie przegrał w zaciętym spotkaniu z miejscowym PAOK-iem 3-5 (pierwszy mecz zakończył się zwycięstwem Portugalczyków 2-1). W tym samym roku klub zdegradowany został do miejscowego odpowiednika trzeciej ligi, by powrócić do Liga de Honra po jednym sezonie. Dwa lata później w pechowy sposób uniknął awansu do Primeira Liga, pozostając pomimo zajęcia 3 miejsca na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej w związku z jej reorganizacją. W 2007 roku zespół powrócił ostatecznie do I ligi po osiemnastu latach przerwy. Od sezonu 2010/2011 klub ponownie gra na drugim poziomie ligowym w Liga de Honra.

  Karate (jap. 空手, karate) – sztuka walki i sport walki powstałe na Okinawie, Japonia. Karate swym zasięgiem obejmuje cały świat. Do chwili obecnej powstało ponad 100 stylów karate. Jeśli chodzi o działalność sportową, najważniejszą organizacją jest World Karate Federation (WKF), która w chwili obecnej jest jedyną rozpoznaną i uznawaną organizacją przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Charakterystyczny dla karate jest system stopni w karate, uczniowskich i mistrzowskich stworzony na bazie judo, odrębny w wielu organizacjach i stylach karate.Język portugalski (port. língua portuguesa, português) – język z grupy romańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 210 mln osób, zamieszkujących Portugalię oraz byłe kolonie portugalskie: Brazylię, Mozambik, Angolę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Republikę Zielonego Przylądka oraz Timor Wschodni. We wszystkich tych krajach jest on językiem urzędowym.

  Sukcesy[]

 • I liga portugalska: 5 miejsce - 1962/63
 • Puchar Portugalii: zwycięzca - 1960/61, finalista - 2001/02
 • II liga portugalska: mistrz - 2006/07
 • III liga portugalska: mistrz (grupa północna) - 2002/03
 • Puchar UEFA: 1 runda - 1964/65, 1968/69 i 2002/03
 • Puchar Zdobywców Pucharów: ćwierćfinał - 1961/62
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna Strona Klubu (port.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Piłka siatkowa, siatkówka – sport drużynowy, w którym (w tradycyjnej, klasycznej odmianie tj. siatkówce halowej) uczestniczą dwa sześcioosobowe zespoły, w każdym: rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz libero – na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się najczęściej ze środkowymi, gdy drużyna przyjmuje zagrywkę.
  Sporting Clube de Braga - portugalski klub piłkarski z siedzibą w mieście Braga, założony w 1921 roku. Obecnie występuje w Liga Sagres. SC Braga rozgrywa swoje mecze na stadionie Estádio Municipal de Braga, znanym również jako AXA Stadium, który zbudowano na potrzeby turnieju Euro 2004.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.