• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leitrim - hrabstwo

  Przeczytaj także...
  Donegal (irl. Contae Dhún na nGall) – hrabstwo na północnym zachodzie Irlandii, jedno z trzech hrabstw historycznego Ulsteru pozostających poza granicami Irlandii Północnej. Nazwa pochodzi z języka irlandzkiego i oznacza fort, który odpiera cudzoziemców (wedle innej wersji fort cudzoziemców). Kiedyś czasami było też nazywane Tyrconnel (irl.: Tír Chonaill – ziemia Connallów).Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.
  Bundoran (irl. Bun Dobhráin) – miasto w Irlandii w prowincji Ulster w hrabstwie Donegal. Bundoran jest położone na drodze N15 pobliżu Ballyshannon. Jeden z najpopularniejszych nadmorskich kurortów Irlandii.

  Leitrim (irl. Contae Liatroma) – hrabstwo w Irlandii, w prowincji Connacht.

  Krótki odcinek granicy Leitrim stanowi wybrzeże Atlantyku, jest jednak ono raczej lądowym hrabstwem. Sąsiadami hrabstwa są: z prowincji Ulster – hrabstwo Donegal (na północy), Fermanagh (na północnym wschodzie) i Cavan (na wschodzie); z prowincji Leinster – hrabstwo Longford (na południu), a na zachodzie hrabstwa z Connacht: Roscommon i Sligo. Fermanagh znajduje się w Irlandii Północnej, reszta hrabstw – w Irlandii. Rzeka Shannon i Lough Allen dzielą Leitrim na North Leitrim (Leitrim Północne) i South Leitrim (Leitrim Południowe).

  Carrigallen (irl. Carraig Állain) - wioska w hrabstwie Leitrim, w prowincji Connacht. Przebiegają przez nią drogi regionalne R201 i R203. Tłumaczenie irlandzkiej nazwy miejscowości to "piękna skała". W 2006 zamieszkiwana przez 303 mieszkańców, a w 2011 przez 384. We wsi znajduje się Centrum Teatru i Sztuki Corn Mill.Sligo (irl. Contae Shligigh) – hrabstwo w zachodniej Irlandii w prowincji Connacht. Irlandzka nazwa Sligeach ma swoje źródło w liczebności muszli odnajdywanych w hrabstwie i ma swoje odzwierciedlenie również na herbie hrabstwa.

  Hrabstwo ma jedną z najniższych gęstości zaludnienia w Irlandii, jest też jednym z najmniejszych hrabstw. Leitrim ma też najkrótsze wybrzeże, jedynie dwie mile na zachód od Bundoran.

  Historia[ | edytuj kod]

  W dawnych czasach hrabstwo Leitrim tworzyło zachodnią połowę królestwa Breifne. Rodzina O’Rourke z Dromahair przez długi czas miała duży wpływ na ten region, ich heraldyczne lwy do dzisiaj znajdują się na herbie hrabstwa. Początkowo istniały silne więzi z East Breifne (wschodnim Breifne), dzisiejszym hrabstwem Cavan, osiedlił się tam klan O’Reilly. Inwazja Normanów, którzy najechali te tereny w XIII wieku i okupowały południe Breifne.

  Fermanagh (irl. Contae Fhear Manach lub Fear Manach) – jedno z sześciu hrabstw położonych w irlandzkiej prowincji Ulster, wchodzących w skład brytyjskiej Irlandii Północnej. Położone w północnej części wyspy. Hrabstwo graniczy z hrabstwem Tyrone na północnym wschodzie oraz z czterema hrabstwami Republiki Irlandii – Donegal na północy, Leitrim na zachodzie, Cavan na południu oraz z Monaghan na wschodzie.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Brytyjski Lord namiestnik, Sir John Perrott, rozkazał legalne ustanowienie hrabstwa Leitrim w 1565. Perrott wyznaczył też aktualne granice hrabstwa w roku 1583, zawierając w nich góry o tej samej nazwie na północnym zachodzie i bagniste polany na południowym wschodzie. Tradycyjnie mówi się o Pięciu Lasach, który rosły w Leitrim do XVII wieku. Dzisiejsze olbrzymie mokradła powstały zaraz po zniknięciu drzew. Wilgoć szybko zadecydowała o reputacji tych terenów: mieszkańcy mówili, że ziemia nie była sprzedawana akrami – była sprzedawana galonami!.

  Ballinamore (irl. Béal an Átha Móir) – miasto w hrabstwie Leitrim w Irlandii, położone przy drodze R202, kilkanaście kilometrów od granicy z Irlandią Północną. W 2011 roku liczba mieszkańców wynosiła 889 osób.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Miasta i wioski hrabstwa Leitrim[ | edytuj kod]

 • Ballinamore
 • Carrick-on-Shannon, Carrigallen
 • Dromod, Drumshanbo
 • Keshcarrigan
 • Leitrim
 • Manorhamilton, Mohill
 • Roosky
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Census 2011 Population Classified by Area (ang.). [dostęp 2012-10-20].
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Hrabstwo – tym mianem określa się jednostkę podziału administracyjnego, najczęściej odpowiadającą polskiemu powiatowi. Podział terytorialny na hrabstwa przetrwał do dziś w krajach anglosaskich (ang. shire); m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech (komitat – węg. megye).
  Warto wiedzieć że... beta

  Ulster (ang. wym. [ˈʌlstər], irl. Ulaidh lub Cúige Uladh, wym. [ˈulə]) – jedna z 4 prowincji Irlandii. Jest położona na północnej części wyspy. Powszechne, choć nieprecyzyjne, jest używanie określenia Ulster jako synonimu Irlandii Północnej.
  Carrick-on-Shannon (irl. Cora Droma Rúisc) - miasto w hrabstwie Leitrim w Irlandii, usytuowane przy rzece Shannon, jest największym miastem w hrabstwie. Ludność miasta w 2011 r. wynosiła 3 980 .
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Cavan (irl. Contae Chabháin) – hrabstwo w Irlandii, jedno z trzech hrabstw prowincji Ulster, które nie są częścią Irlandii Północnej. Cavan graniczy z hrabstwami: Monaghan, Leitrim, Longford, Meath, Westmeath z Irlandii, oraz Fermanagh z Irlandii Północnej.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Connacht (wym. [ˈkɒnəxt], [ˈkɒnəkt] lub [ˈkɒnɔːt]; irl. Connachta lub Cúige Chonnacht, wym. [ˈkɔnəxtə]) – jedna z 4 prowincji Irlandii w zachodniej części kraju. Ludność 542 547, największe miasto Galway.
  Leinster (wym. [ˈlɛnstər]; irl. Laighin lub Cúige Laighean, wym. [ˈl̪ˠaːjɪnʲ]) – jedna z czterech prowincji Irlandii. Ludność 2 504 814, stolica Dublin.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.