• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leipzig Hauptbahnhof

  Przeczytaj także...
  Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.
  Frankfurt (Main) Hauptbahnhof – największy dworzec kolejowy we Frankfurcie nad Menem, w kraju związkowym Hesja i jeden z największych w Europie, obok Dworca Głównego w Lipsku, Berlinie i Zurychu. Obsługuje dziennie około 350 tys. pasażerów, stanowiąc obok Dworca Głównego w Monachium najbardziej uczęszczany dworzec osobowy w Niemczech.
  Pasaż handlowy
  Wnętrze dworca
  12-06-30-leipzig-by-ralfr-04.jpg

  Leipzig Hauptbahnhof (w skrócie – Leipzig Hbf, pl. Lipsk Główny) – główny dworzec kolejowy w Lipsku, w kraju związkowym Saksonia, w Niemczech.

  Od chwili wybudowania jest największym pod względem powierzchni dworcem czołowym w Europie. Wcześniej tę rolę pełnił dworzec Frankfurt (Main) Hauptbahnhof. Dworzec obsługuje około 150 tys. pasażerów dziennie. Zlokalizowano w nim trzypoziomowe centrum handlowe oraz ekspozycję muzealną (tor 24).

  Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).Cesarstwo Niemieckie, (niem.) Deutsches Kaiserreich lub Rzesza Niemiecka (niem.) Deutsches Reich – oficjalne określenie niemieckiego państwa narodowego założonego w 1871 roku przez polityka Ottona von Bismarcka. Po upadku określane także jako Druga Rzesza (Zweites Reich).

  Historia[edytuj kod]

  Wcześniej jego funkcje pełniły cztery dworce:

 • do 1907 dworzec Turyński (niem. Thüringer Bahnhof),
 • do 1912 dworzec Berliński (niem. Berliner Bahnhof) i dworzec Magdeburski (niem. Magdeburger Bahnhof),
 • do 1913 dworzec Drezdeński (niem. Dresdner Bahnhof).
 • W Lipsku funkcjonowały też:

 • do 1942 dworzec Eilenburski (niem. Eilenburger Bahnhof).
 • do 2001 dworzec Bawarski (niem. Bayerischer Bahnhof), najstarszy czołowy dworzec kolejowy w Niemczech, zbud. w latach 1841-1844, który obecnie pełni jedynie funkcje gastronomiczne.
 • Dworzec został zbudowany według projektu Williama Lossowa i Maxa Hansa Kühne. Fasada liczy 298 m długości. Na mocy zawartego w 1902 porozumienia koszty budowy jednego dużego dworca pokryły solidarnie:

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.
 • 40,6% za Prusko-Heską Kolej Państwową (niem. Preußisch-Hessische Staatseisenbahn) Królestwo Prus
 • 39,8% za Saksońskie Koleje Państwowe (niem. Sächsischen Staatseisenbahnen) Saksonia
 • 4,2% za Cesarską Pocztę Rzeszy (niem. Kaiserliche Reichspost) Rzesza Niemiecka
 • 15,4% miasto Lipsk
 • Z tegoż względu wszystko było do 1934 zdublowane – tory 1–13 należały do Prus, 14–26 do Saksonii. Ponadto funkcjonowały dwa hole recepcyjne, dwie reprezentacyjne klatki schodowe i zdublowane poczekalnie. Nie do pomyślenia było, by pruski pociąg zatrzymał się w części saksońskiej dworca i odwrotnie. Dwukrotnie dworzec został zbombardowany – 4 grudnia 1943 przez brytyjskie Royal Air Force oraz 7 lipca 1944 przez 1. Dywizjon Bombowców 8. Floty United States Army Air Forces. Odbudowany został w latach 1954–1962, a w 1998 kompletnie zmodernizowany.

  Dworzec kolejowy – budynek z rozbudowaną infrastrukturą służącą do obsługi kolejowego ruchu pasażerskiego lub towarowego.Siły Powietrzne Armii Stanów Zjednoczonych (United States Army Air Forces – USAAF) to istniejąca w latach 1941-1947 formacja zbrojna wchodząca w skład Armii Stanów Zjednoczonych. W 1947 została wyodrębniona i stała się samodzielną formacją, co wiązało się ze zmianą nazwy na Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF).

  Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • hasło nt dworca w leksykonie o Lipsku (Leipzig Lexikon, w jęz. niem.)
 • profil dworca
 • plan dworca • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fasada – główna, efektowna elewacja budynku, o szczególnie dużej dekoracyjności, często nawet monumentalna, spełniająca funkcje reprezentacyjne wobec całego gmachu, a przez to wyróżniająca się spośród pozostałych elewacji. Zazwyczaj jest to elewacja przednia, jednak w budynkach narożnych mogą istnieć dwie fasady, a w wolno stojących nawet trzy lub wszystkie.
  Royal Air Force (w skrócie RAF) – siły lotnicze Wielkiej Brytanii powstałe w 1918 roku. Obecnym dowódcą Królewskich Sił Lotniczych jest Air Chief Marshal Stephen Dalton. RAF podporządkowany jest Brytyjskim Siłom Zbrojnym podlegającym królowej Elżbiecie II.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.