• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leipzig - 1929  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Stępka – główny wzdłużny element konstrukcyjny szkieletu statku wodnego. Stępka występuje w postaci belkowej i płaskiej. Na stępce opierają się wręgi, a na żaglowcach w nadstępkach także pionowe maszty.Nadbudówka – konstrukcja znajdująca się na pokładzie jednostki pływającej. Jej zadaniem jest zwiększenie pojemności pomieszczeń pod pokładem (poprzez zwiększenie ich wysokości ponad krawędź burty), nadanie jednostce odpowiedniego aerodynamicznego opływu, estetycznego kształtu oraz częściowo wzmocnienie jej konstrukcji. Dodatkowo nadbudówki stanowią obudowę otworów komunikacyjnych takich jak zejściówki.
  Opis i ocena projektu[ | edytuj kod]

  Uzbrojenie główne stanowiło 9 dział kalibru 149,1 mm (nominalnie 15 cm). Podobnie jak poprzedniki, okręt miał nietypowe dla krążowników rozmieszczenie artylerii, z jedną trzydziałową wieżą na dziobie i dwoma na rufie (w wariancie "defensywnym", optymalizowanym dla krążowników pełniących samotnie zadania rajderskie i zwiadowcze, ostrzeliwujących się podczas odwrotu). Z ilością 9 dział 149 mm, odpowiadających typowemu dla krążowników lekkich kalibrowi 152 mm, "Leipzig" dysponował silniejszą salwą burtową od zagranicznych lekkich krążowników budowanych do połowy lat 30. Uzbrojenie przeciwlotnicze średniego kalibru stanowiły 4 stare działa 88 mm, lecz w 1936 zastąpiono je trzema podwójnymi podstawami nowych dział 88 mm na śródokręciu (jedna centralnie na nadbudówce i dwie po bokach). Lekkie uzbrojenie przeciwlotnicze początkowo składało się z czterech podwójnych półautomatycznych działek 37 mm C30 i pojedynczych 20 mm, lecz było ono umiarkowanie skuteczne. Uzbrojenie uzupełniało 12 wyrzutni torpedowych i możliwość postawienia aż 120 min, rzadko spotykana u krążowników.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Armata przeciwlotnicza Bofors 40 mm – armata przeciwlotnicza szwedzkiej firmy Bofors skonstruowana przed rozpoczęciem drugiej wojny światowej.

  Opancerzenie pionowe było stosunkowo dobre, według charakterystycznego schematu dla krążowników niemieckich od I wojny światowej, który tworzył pas burtowy na linii wodnej obejmujący prawie całą długość okrętu i wewnętrzny pokład pancerny, schodzący skosami do burt i wzmacniający ich ochronę. W stosunku do krążowników typu K zmieniono jego układ, gdyż burtowy pas pancerny o maksymalnej grubości 50 mm (na większości swojej długości) był nieco nachylony od pionu na zewnątrz (18°), a pokład pancerny schodził do jego dolnej krawędzi nie skosami, ale łukami o grubości 25 mm. Pas burtowy w przedniej części miał grubość 20 mm, a w rufowej - 35 mm. Kadłub dzielił się na 16 przedziałów wodoszczelnych, podobnie jak w typie K i miał podwójne dno na 75% długości. Również po poprzednikach odziedziczył on jednak wadę w postaci małej wytrzymałości kadłuba, powodowanej chęcią zbudowania silnego okrętu przy ograniczonej wyporności. Siłownia pozostała w układzie liniowym: od dziobu 3 kotłownie, 2 maszynownie i przedział silników. Zaletą było wyposażenie okrętu w katapultę dla wodnosamolotów zwiadowczych (od 1936, podobnie jak u krążowników typu K), lecz nie były one chronione przed wpływami atmosferycznymi z powodu braku hangaru. Dalszym rozwinięciem projektu "Leipziga" był krążownik "Nürnberg".

  Konferencja poczdamska (17 lipca 1945 – 2 sierpnia 1945 w Poczdamie w pałacu Cecilienhof) – spotkanie przywódców koalicji antyhitlerowskiej, tzw. wielkiej trójki.Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).

  Modernizacje[ | edytuj kod]

 • 1934 - wyrzutnie torped 500 mm zamieniono na 533 mm
 • 1936
 • 4 pojedyncze działa plot 88 mm zamienione na 6 SK C/32 na podwójnych podstawach, z systemem centralnego kierowania ogniem
 • dodano wyposażenie lotnicze: katapultę i dwa wodnosamoloty (początkowo Heinkel He 60C)
 • 1939-1940 (remont uszkodzeń)
 • zdemontowano 2 kotły parowe
 • dodano 2 poczwórne działka plot 20 mm Flakvierling (na nadbudówce dziobowej i rufowej)
 • 1941, marzec
 • zdemontowano dwa rufowe aparaty torpedowe (zamontowano je na pancerniku "Gneisenau")
 • zdemontowana katapulta i wyposażenie lotnicze
 • 1943, lato - zainstalowano radar FuMO 21 na dachu nadbudówki dziobowej, stacje wykrywania promieniowania radarowego FuMB 4 Sumatra i FuMB 6 Palau
 • 1944
 • zdemontowano pozostałe aparaty torpedowe
 • wzmocniono lekkie uzbrojenie przeciwlotnicze do 4 działek 40 mm FlaK 28 (Bofors) (4xI), 4 działek 37 mm (2xII) i 8 działek 20 mm (2xIV lub 4xII)
 • 1944-1945 (remont po kolizji)
 • zdemontowano lekkie uzbrojenie przeciwlotnicze poza 2 pojedynczymi działkami 20 mm
 • Heinkel He 60 – niemiecki dwupłatowy wodnosamolot rozpoznawczy zaprojektowany przed II wojną światową przez Reinholda Mewesa w biurze konstrukcyjnym Ernsta Heinkela. Używany był od 1933 do 1942. Wyprodukowano 361 egzemplarzy wszystkich wersji.Rajder − określenie okrętów używanych w trakcie wojny jako korsarskie, do zwalczania i dezorganizowania żeglugi nieprzyjaciela na jego liniach komunikacyjnych (działania rajderskie lub krążownicze). Nie można w tym wypadku mówić o jakiejś klasie okrętów. Słowo „rajder” określa przeznaczenie okrętu w danej chwili i nie determinuje żadnego z parametrów bojowych okrętu.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mina morska to środek walki morskiej, przeznaczony do rażenia podwodnej części kadłuba okrętu lub statku. Składa się z ładunku materiału wybuchowego umieszczonego w kulistym lub cylindrycznym kadłubie wodoszczelnym, wyposażonego w urządzenia zapalające i zabezpieczające.
  Bitwa pod Lipskiem (niem. Völkerschlacht bei Leipzig), znana też jako „bitwa narodów” – bitwa stoczona pod Lipskiem w dniach 16-19 października 1813 roku między wojskami francuskimi pod przywództwem Napoleona Bonaparte, a wojskami koalicji antyfrancuskiej (złożonej z Austrii, Prus, Rosji i Szwecji). Była to największa bitwa w kampaniach Napoleona i jego najcięższa porażka, aczkolwiek bardziej symboliczną stała się bitwa pod Waterloo.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Dziób – przednia część kadłuba każdej jednostki pływającej, w przekroju poprzecznym najczęściej w kształcie zbliżonym do powiększającego się trójkąta, rzadziej prostokąta lub trapezu (np. przy łodziach płaskodennych). Na jachtach żaglowych przyjmuje się, że jest to część od stewy dziobowej do przedniego masztu. Na współczesnych, dużych okrętach podwodnych dziób ma kształt zbliżony do połowy kuli, natomiast na statkach nawodnych, głównie handlowych, stosuje się tzw. dziób gruszkowy.
  Krążownik lekki – klasa dużych okrętów artyleryjskich, podklasa krążowników, powstała na początku XX wieku. Intensywnie używane podczas obu wojen światowych. Obecnie, podobnie jak i inne okręty artyleryjskie, klasa zanikła. Do tej klasy należały też krążowniki przeciwlotnicze.
  Okręt podwodny – wojskowa jednostka pływająca, konstrukcyjnie przystosowana do prowadzenia działań i operacji zarówno na powierzchni, jak i pod wodą; współcześnie jedna z głównych klas okrętów. Okręty podwodne zdolne są do samodzielnego zanurzenia i wynurzenia oraz kontrolowanego pływania pod wodą, a także do prowadzenia w tym środowisku walki oraz wykonywania zadań transportowych i rozpoznawczych.
  Salwa burtowa – w walce na morzu salwa oddana z wszystkich dział artylerii głównej okrętu, lub głównej i pomocniczej, w kierunku jednej burty.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.843 sek.