Leidyosuchus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Leidyosuchusrodzaj krokodyla z grupy Alligatoroidea żyjącego w późnej kredzie na terenie Ameryki Północnej. Jego nazwa oznacza „krokodyl Leidy'ego”. Gatunek typowy rodzaju, L. canadensis, został opisany w 1907 roku przez kanadyjskiego paleontologa Lawrence'a Lambe'a. Znane są liczne skamieniałości Leidyosuchus pochodzące z datowanych na środkowy kampan osadów formacji Dinosaur Park w prowincji Alberta w Kanadzie. Był to aligatoroid średniej wielkości – maksymalna długość jego czaszki przekraczała 40 cm.

Borealosuchus – wymarły rodzaj krokodylomorfa z grupy Eusuchia, żyjącego od późnej kredy do eocenu na terenie Ameryki Północnej. Kilka gatunków zaliczanych wcześniej do rodzaju Leidyosuchus przeniósł do tego rodzaju Chris Brochu w 1997. Obecnie do tego rodzaju zaliczane są gatunki:Philip John Currie (ur. 13 marca 1949 w Brampton) – kanadyjski paleontolog, profesor Uniwersytetu Alberty (University of Alberta). Licencjat (B.Sc.) uzyskał na Uniwersytecie w Toronto, magisterium (M.Sc.) i doktorat (Ph.D. – z wyróżnieniem) – na Uniwersytecie McGill.

Do rodzaju Leidyosuchus zaliczanych było wiele gatunków: L. acutidentatus (Sternberg, 1932) z paleocenu Saskatchewan, L. formidabilis (Erickson, 1976) z paleocenu Dakoty Północnej i Wyoming, L. gilmorei (Mook, 1942) z kampanu Alberty, L. multidentatus (Mook, 1930), L. riggsi (Schmidt, 1938), L. sternbergi (Gilmore, 1910) z mastrychtu Kolorado, Montany, Dakoty Północnej i Południowej oraz Wyoming, a także L. wilsoni (Mook, 1959) z eocenu Wyoming. W 1997 Christopher Brochu przedefiniował rodzaj Leidyosuchus i przeniósł większość gatunków do osobnych rodzajów – L. acutidentatus, L. formidabilis, L. sternbergi i L. wilsoni do nowego rodzaju Borealosuchus, dla L. multidentatus utworzył rodzaj Listrognathosuchus, L. gilmorei uznał za synonim L. canadensis, a szczątki L. riggsi za zbyt fragmentaryczne i niediagnostyczne.

Charles Mortram Sternberg (1885 – 1981), amerykański paleontolog i kolekcjoner skamieniałości, który wsławił się odkryciem i opisaniem skamieniałości z rodzajów: Brachylophosaurus, Edmontonia, Parksosaurus i Pachyrhinosaurus. Był synem innego znanego poszukiwacza skamieniałości Charlesa Hazeliusa Strenberga.Gatunek (łac. species, skrót sp.) – termin stosowany w biologii w różnych znaczeniach, zależnie od kontekstu, w jakim występuje. Najczęściej pod pojęciem gatunku rozumie się:

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Lawrence M. Lambe. On a new crocodilian genus and species from the Judith River Formation of Alberta. „Transactions of the Royal Society of Canada, series 3”. 1 (4), s. 219–235, 1907 (ang.). 
  2. Wu Xiaochun: Crocodylians. W: Philip J. Currie, Eva Koppelhus: Dinosaur Provincial Park: A Spectacular Ancient Ecosystem Revealed. Bloomington: Indiana University Press, 2005, s. 277–291. ISBN 0-253-34595-2.
  3. Christopher A. Brochu. A review of "Leidyosuchus" (Crocodyliformes, Eusuchia) from the Cretaceous through Eocene of North America. „Journal of Vertebrate Paleontology”. 17 (4), s. 679–697, 1997 (ang.). 
Warto wiedzieć że... beta

Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.
Kreda – ostatni okres ery mezozoicznej, trwający około 80 milionów lat (od 145,0 ± 0,8 do 66,0 mln lat temu). Kreda dzieli się na dwie epoki: wczesną kredę i późną kredę. W sensie chronostratygraficznym kreda to system, który dzieli się na dwa oddziały: kredę dolną i kredę górną.
Gatunek typowy – gatunek wyznaczony przez systematyków jako typ nomenklatoryczny rodzaju. Typ nie musi być typowym przedstawicielem reprezentowanego taksonu, nie musi też świadczyć o jego zmienności. Typ umożliwia identyfikację taksonów. Okazy będące typami przechowywane są w specjalnych kolekcjach, a miejsce przechowywania wzorca jest dokładnie znane. W razie wątpliwości można odwołać się do gatunku typowego i wyróżnionych dla niego cech diagnostycznych.
Archozauromorfy (Archosauromorpha) – infragromada gadów z podgromady Diapsida. Definiowana jako klad obejmujący archozaury oraz wszystkich przedstawicieli kladu Sauria bliżej spokrewnionych z nimi niż z lepidozaurami, jako klad obejmujący ostatniego wspólnego przodka rodzajów Prolacerta, Trilophosaurus i Hyperodapedon oraz archozaurów i wszystkich jego potomków lub jako klad obejmujący rodzaj Protorosaurus i wszystkich przedstawicieli kladu Sauria bliżej spokrewnionych z rodzajem Protorosaurus niż z lepidozaurami.
Rodzaj (łac. genus, l.mn. genera) – podstawowa, obowiązkowa kategoria systematyczna obejmująca gatunek lub monofiletyczną grupę gatunków wyróżnionych na podstawie jednej lub więcej cech taksonomicznych. Nazwą rodzaj określany jest też każdy takson w randze rodzaju.
Diapsydy (Diapsida, z gr. di – dwa + apsis – łuk) – grupa owodniowców z gromady zauropsydów (Sauropsida), w których czaszce rozwinęły się dwie pary otworów skroniowych (po dwa – górny i dolny – za każdym okiem), przez które przewleczone są silne mięśnie szczęk. Dzięki temu czaszka stała się lżejsza a szczęki bardziej ruchliwe. Choć część diapsydów wtórnie straciła jedną lub obie pary otworów skroniowych (m.in. węże), są nadal zaliczane do tej grupy, gdyż ich przodkowie mieli diapsydalną budowę czaszki.
Zwierzęta (Animalia) – królestwo obejmujące wielokomórkowe organizmy cudzożywne o komórkach eukariotycznych, bez ściany komórkowej, w większości zdolne do aktywnego poruszania się. Są największym i najbardziej zróżnicowanym gatunkowo królestwem organizmów. Największą grupę zwierząt stanowią bezkręgowce, a wśród nich owady. Drugą, obok bezkręgowców, grupą zwierząt są kręgowce. Wśród nich tradycyjnie wyróżnia się ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki, do których należy również człowiek.

Reklama