Lejda (niderl. Leiden) – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa u wybrzeża Morza Północnego. Należy do najstarszych miast niderlandzkich. Jest miejscem urodzenia malarza Rembrandta. Prawa miejskie otrzymało w 1266. Jest jednym z głównych ośrodków handlowych Holandii, handel kwiatami, przemysł maszynowy, kosmetyczny, włókienniczy.
Rembrandt Harmenszoon van Rijn (ur. 15 lipca 1606 w Lejdzie, zm. 4 października 1669 w Amsterdamie) – holenderski malarz, rysownik i grafik. Uważany powszechnie za jednego z największych artystów europejskich i światowych.Jan Josephszoon van Goyen (ur. 13 stycznia 1596 w Lejdzie, zm. 27 kwietnia 1656 w Hadze) – holenderski malarz pejzażysta.
W Lejdzie mieści się najstarszy holenderski uniwersytet, założony w 1575 roku, w którym wynaleziono kondensator – butelkę lejdejską. Mieszczą się tu również ważne instytucje naukowo-badawcze i towarzystwa naukowe: Biblioteka Uniwersytecka (założona w 1575), Biblioteka Literatury Niderlandzkiej (1766), obserwatorium astronomiczne w Lejdzie.
Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
W mieście znajdują się stacje kolejowe Leiden Centraal, Leiden Lammenschans i De Vink.
Najważniejsze zabytki[ | edytuj kod]
Twierdza Burcht
Ratusz
Kościoły: Pieterskerk, Hooglandse Kerk
Dom wagi
Ratusz
Gerard Dou znany również jako Gerrit Douw lub Dow (ur. 7 kwietnia 1613 w Lejdzie, zm. 9 lutego 1675 tamże) – holenderski malarz barokowy, uczeń Rembrandta.Nina Foch, właśc. Nina Consuelo Maud Fock (ur. 20 kwietnia 1924 w Lejdzie, zm. 5 grudnia 2008 w Los Angeles) − amerykańska aktorka, nominowana do Oscara za rolę drugoplanową w filmie Rada nadzorcza.
Miasta partnerskie[ | edytuj kod]
Buffalo City, Republika Południowej Afryki
Juigalpa, Nikaragua
Krefeld, Niemcy
Oksford, Wielka Brytania
Toruń, Polska
Ludzie związani z Lejdą[ | edytuj kod]
Zobacz też kategorie: Ludzie związani z Lejdą, Ludzie urodzeni w Lejdzie.
Urodzeni w Lejdzie[ | edytuj kod]
Armin van Buuren (ur. 1976) – DJ i producent muzyki trance
Gerard Dou (1613-1675) – malarz
Cornelis Engebrechtsz (1468-1533) – malarz
Nina Foch (1924-2008) – aktorka
Jan van Goyen (1596-1656) – malarz
Gabriël Metsu (1629-1667) – malarz
Lucas van Leyden (1494-1553) – malarz
Marinus van der Lubbe (1909-1934) – komunista
Frans Post (1612-1680) – malarz
Rembrandt (1606-1669) – malarz
Willebrord Snell (1580-1626) – astronom i matematyk
Jan Steen (1626-1679) – malarz
Gottfried van Swieten (1733-1803) – dyplomata
Johannes Diderik van der Waals (1837-1923) – fizyk
butelka lejdejska
Towarzystwo Miast Partnerskich Torunia
Krzysztof Arciszewski
World Gazetteer

Frans Janszoon Post (ur. 1612 w Lejdzie, pochowany 17 lutego 1680 w Haarlemie) – holenderski malarz pejzażysta. Uważany jest za pierwszego Europejczyka, który malował krajobrazy Ameryki Południowej.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Warto wiedzieć że... beta
Johannes Diderik van der Waals (ur. 23 listopada 1837, zm. 8 marca 1923) – fizyk holenderski, laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w roku 1910 za badania równania stanu gazów i cieczy rzeczywistych.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Lucas van Leyden, znany też jako Lucas Hugensz van leyden (1494 Lejda - 1553 Lejda) — niderlandzki malarz i grafik, tworzący na przełomie późnego średniowiecza i renesansu.
Kondensator – jest to element elektryczny (elektroniczny), zbudowany z dwóch przewodników (okładek) rozdzielonych dielektrykiem.
Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).
Towarzystwo Współpracy z Miastami Bliźniaczymi Torunia, instytucja powstała 9 kwietnia 1993 roku w Toruniu. Do podstawowych zadań Towarzystwa należy przede wszystkim promocja Torunia w miastach partnerskich, bliższe zaprezentowania miast bliźniaczych w Toruniu oraz utrzymywanie z nimi stałych kontaktów. Siedziba Towarzystwa Współpracy z Miastami Bliźniaczymi Torunia mieści się w Dworze Mieszczańskim w Toruniu, przy ulicy Podmurnej 4/6. Rada Miasta Torunia oddała Towarzystwu budynek na użytkowanie na 25 lat.
Willebrord Snell (ur. 1580, zm. 30 października 1626) znany także jako Snellius lub Snel van Royen — holenderski astronom i matematyk. Najbardziej znany ze swojego prawa refrakcji, zwanego też prawem Snella.