• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leicestershire

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Szwa – w językoznawstwie, zwłaszcza w fonetyce i fonologii, określenie samogłoski średnio centralnej (zaokrąglonej lub niezaokrąglonej) znajdującej się w środku diagramu samogłoskowego, oznaczaną w międzynarodowym alfabecie fonetycznym symbolem ə lub inną samogłoską bliską tej pozycji. Dla przykładu w języku angielskim litera a w wyrazie about jest wymawiana przez szwę. W języku angielskim szwa występuje głównie w sylabach nieakcentowanych, ale w innych językach może pojawiać się częściej w sylabach akcentowanych. W polszczyźnie standardowej szwa nie występuje w ogóle. Można ją spotkać tylko w niektórych dialektach lokalnych.
  Coalville - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Leicestershire, położone między Leicester a Ashby-de-la-Zouch. Miasto zamieszkuje ok. 32 000 osób.

  Leicestershire (IPA: /ˈlɛstəʃɪər/ lub /ˈlɛstərʃər/ posłuchaj ) – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w środkowej Anglii, w regionie East Midlands.

  Powierzchnia hrabstwa ceremonialnego wynosi 2156 km², a administracyjnego – 2083 km². Jako hrabstwo ceremonialne Leicestershire liczy 1 031 300 mieszkańców, a jako jednostka administracyjna – 682 957 (2016). Ośrodkiem administracyjnym hrabstwa jest Glenfield. Największym miastem, jedynym posiadającym status city, jest Leicester, stanowiące osobną jednostkę administracyjną. Innymi większymi miastami na terenie hrabstwa są Loughborough, Hinckley, Wigston Magna, Coalville oraz Melton Mowbray.

  East Midlands – jeden z dziewięciu regionów Anglii. Stolicą jest Nottingham. Formalnie największe miasto to Leicester, ale de facto więcej mieszkańców ma aglomeracja Nottingham. Region stanowi także okręg wyborczy do Parlamentu Europejskiego, w którym wybiera się sześciu deputowanych. W miejscowości Castle Donington działa lotnisko East Midlands Airport (IATA: EMA), obsługujące cały region, a w szczególności miasta Nottingham, Leicester i Derby, wszystkie znajdujące się w promieniu 30 mil od niego.Hinckley and Bosworth – dystrykt w hrabstwie Leicestershire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 105 078 mieszkańców.

  Na zachodzie Leicestershire graniczy z hrabstwem Warwickshire, na północnym zachodzie ze Staffordshire oraz Derbyshire, na północy z Nottinghamshire, na wschodzie z Lincolnshire i Rutland, a na południu z Northamptonshire.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  W skład hrabstwa wchodzi siedem dystryktów. Jako hrabstwo ceremonialne Leicestershire obejmuje dodatkowo jedną jednolitą jednostkę administracyjną (unitary authority).

  1. Charnwood
  2. Melton
  3. Harborough
  4. Oadby and Wigston
  5. Blaby
  6. Hinckley and Bosworth
  7. North West Leicestershire
  8. Leicester (unitary authority)

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. MYE5: Population estimates: Population density for the local authorities in the UK, mid-2001 to mid-2016, [w:] Population Estimates for UK, England and Wales, Scotland and Northern Ireland – Mid-2016 [online], Office for National Statistics [dostęp 2017-10-28] (ang.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Leicestershire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2011-11-17].
 • Wigston Magna – miasto w Anglii, w hrabstwie Leicestershire, w dystrykcie Oadby and Wigston. Leży 7 km na południowy wschód od miasta Leicester i 137 km na północny zachód od Londynu. Miasto liczy 33 116 mieszkańców.City – termin używany w języku angielskim w znaczeniu dużego miasta, a czasami ścisłego centrum miasta. Angielskie słowo wywodzi się z łacińskiego określenia civitas.
  Warto wiedzieć że... beta

  Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.
  Melton Mowbray (lub Melton), w dystrykcie o nazwie Melton, miasto w Anglii, w północno-wschodniej części hrabstwa Leicestershire, 26 554 mieszkańców, ok. 25 kilometrów od Leicester i 160 kilometrów na północ od Londynu. Miasto położone nad rzeką Wreake i ma połączenie kolejowe z Leicester.
  Rutland – hrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w środkowej Anglii, w regionie East Midlands.
  Lincolnshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East Midlands, położone nad Morzem Północnym, zatoką The Wash oraz estuarium Humber.
  Warwickshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w środkowej Anglii, w regionie West Midlands. Stolicą hrabstwa jest Warwick. Powierzchnia hrabstwa wynosi 1975 km² powierzchni, a liczba ludności – 543 800.
  Hrabstwo niemetropolitalne (ang. non-metropolitan county lub shire county) – jedna z dwóch odmian hrabstwa administracyjnego, jednostki podziału administracyjnego funkcjonującej na terenie Anglii. Podstawę prawną ich istnienia stanowi ustawa o samorządzie lokalnym (Local Government Act) z 1972 roku (z późniejszymi zmianami).
  Glenfield – wieś w Anglii, w hrabstwie Leicestershire, w dystrykcie Blaby. Leży 5 km na zachód od miasta Leicester i 147 km na północny zachód od Londynu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.053 sek.