• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leicestershire

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Coalville - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Leicestershire, położone między Leicester a Ashby-de-la-Zouch. Miasto zamieszkuje ok. 32 000 osób.
  East Midlands – jeden z dziewięciu regionów Anglii. Stolicą jest Nottingham. Formalnie największe miasto to Leicester, ale de facto więcej mieszkańców ma aglomeracja Nottingham. Region stanowi także okręg wyborczy do Parlamentu Europejskiego, w którym wybiera się sześciu deputowanych. W miejscowości Castle Donington działa lotnisko East Midlands Airport (IATA: EMA), obsługujące cały region, a w szczególności miasta Nottingham, Leicester i Derby, wszystkie znajdujące się w promieniu 30 mil od niego.

  Leicestershire (IPA: /ˈlɛstəʃɪər/ lub /ˈlɛstərʃər/ posłuchaj ) – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w środkowej Anglii, w regionie East Midlands.

  Powierzchnia hrabstwa ceremonialnego wynosi 2156 km², a administracyjnego – 2083 km². Jako hrabstwo ceremonialne Leicestershire liczy 980 400 mieszkańców, a jako jednostka administracyjna – 650 500. Ośrodkiem administracyjnym hrabstwa jest Glenfield. Największym miastem, jedynym posiadającym status city, jest Leicester, stanowiący osobną jednostkę administracyjną. Innymi większymi miastami na terenie hrabstwa są Loughborough, Hinckley, Wigston Magna, Coalville oraz Melton Mowbray.

  Hinckley and Bosworth – dystrykt w hrabstwie Leicestershire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 105 078 mieszkańców.Wigston Magna – miasto w Anglii, w hrabstwie Leicestershire, w dystrykcie Oadby and Wigston. Leży 7 km na południowy wschód od miasta Leicester i 137 km na północny zachód od Londynu. Miasto liczy 33 116 mieszkańców.

  Na zachodzie Leicestershire graniczy z hrabstwem Warwickshire, na północnym zachodzie ze Staffordshire oraz Derbyshire, na północy z Nottinghamshire, na wschodzie z Lincolnshire i Rutland, a na południu z Northamptonshire.

  Podział administracyjny[]

  W skład hrabstwa wchodzi siedem dystryktów. Jako hrabstwo ceremonialne Leicestershire obejmuje dodatkowo jedną jednolitą jednostkę administracyjną (unitary authority).

  1. Charnwood
  2. Melton
  3. Harborough
  4. Oadby and Wigston
  5. Blaby
  6. Hinckley and Bosworth
  7. North West Leicestershire
  8. Leicester (unitary authority)

  Przypisy[]

  Bibliografia[]

 • Leicestershire (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2011-11-17].
 • City – termin używany w języku angielskim w znaczeniu dużego miasta, a czasami ścisłego centrum miasta. Angielskie słowo wywodzi się z łacińskiego określenia civitas.Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Melton Mowbray (lub Melton), w dystrykcie o nazwie Melton, miasto w Anglii, w północno-wschodniej części hrabstwa Leicestershire, 26 554 mieszkańców, ok. 25 kilometrów od Leicester i 160 kilometrów na północ od Londynu. Miasto położone nad rzeką Wreake i ma połączenie kolejowe z Leicester.
  Rutland – hrabstwo ceremonialne i jednolita jednostka administracyjna (unitary authority) w środkowej Anglii, w regionie East Midlands.
  Lincolnshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East Midlands, położone nad Morzem Północnym, zatoką The Wash oraz estuarium Humber.
  Warwickshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w środkowej Anglii, w regionie West Midlands. Stolicą hrabstwa jest Warwick. Powierzchnia hrabstwa wynosi 1975 km² powierzchni, a liczba ludności – 543 800.
  Hrabstwo niemetropolitalne (ang. non-metropolitan county lub shire county) – jedna z dwóch odmian hrabstwa administracyjnego, jednostki podziału administracyjnego funkcjonującej na terenie Anglii. Podstawę prawną ich istnienia stanowi ustawa o samorządzie lokalnym (Local Government Act) z 1972 roku (z późniejszymi zmianami).
  Glenfield – wieś w Anglii, w hrabstwie Leicestershire, w dystrykcie Blaby. Leży 5 km na zachód od miasta Leicester i 147 km na północny zachód od Londynu.
  Hrabstwo ceremonialne (inna nazwa: hrabstwa geograficzne) - jednostka podziału terytorialnego używana w Wielkiej Brytanii w odniesieniu do Anglii. Podstawą jej istnienia jest ustawa Lieutenancies Act z 1997 roku. Podział ten nie ma obecnie znaczenia administracyjnego, a jedynie geograficzne i historyczne. Jest również najbliższy podziałowi Anglii, jaki funkcjonuje w języku potocznym i myśleniu większości Brytyjczyków.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.