Legolas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Legolas (sin. zielony liść) – postać ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jeden z głównych bohaterów powieści Władca Pierścieni. Był elfem z plemienia Sindarów, jednym z członków Drużyny Pierścienia.

Meriadok Brandybuck (ang. Meriadoc Brandybuck; ur. 2982 roku Trzeciej Ery, zm. ok. 64 roku Czwartej Ery) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jeden z głównych bohaterów jego powieści Władca Pierścieni. Merry był hobbitem, krewnym i jednym z najbliższych przyjaciół Froda Bagginsa oraz Peregrina Tuka. W filmowej trylogii Petera Jacksona grał go Dominic Monaghan.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Był synem króla Elfów Leśnych z Mrocznej Puszczy, Thranduila. Dokładny wiek Legolasa nie został podany przez Tolkiena. Pierwszy raz pojawił się w powieści na Naradzie u Elronda (3019 rok Trzeciej Ery), na którą przybył jako wysłannik swojego ojca, przynosząc wieści o ucieczce Golluma z elfickiej niewoli. Elrond wybrał go na członka Drużyny Pierścienia, w której reprezentować miał rasę elfów.

Orlando Jonathan Blanchard Bloom (ur. 13 stycznia 1977 w Canterbury) – brytyjski aktor filmowy, znany z ról Legolasa w trylogii Władca Pierścieni, Willa Turnera w serii Piraci z Karaibów oraz Parysa w Troi. Władca Pierścieni (oryg. The Lord of the Rings) – powieść fantasy J. R. R. Tolkiena, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia.

W Lothlórien Galadriela podarowała mu łuk o cięciwie z włosów elfów i kołczan pełen strzał. Po rozbiciu Drużyny Pierścienia ruszył z Aragornem i Gimlim w pościg za Uruk-hai, którzy porwali Meriadoka i Peregrina, a następnie wziął udział w bitwie o Rogaty Gród. W czasie wyprawy Szarej Drużyny na bitwę na polach Pelennoru w Lebenninie usłyszał krzyk mew, który obudził w nim tęsknotę za Eldamarem. Od tej pory nieustanie ciągnęło go do morza.

{{Państwo infobox}} Nieznane pola: "język_używany". Gondor (sin. Kamienny Kraj) – kraina i państwo ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Leśne Królestwo (ang. Woodland Realm) – królestwo elfów ze stworzonej przez J. R. R.Tolkiena mitologii Śródziemia.

Początkowo Legolas przeciwstawiał się Gimlemu. Elfowie utrzymywali bowiem z krasnoludami wyjątkowo chłodne stosunki od czasu zniszczenia Doriathu, a ojciec Legolasa uwięził kiedyś ojca Gimlego – Glóina. W czasie wyprawy spędzali ze sobą coraz więcej czasu i ich przyjaźń stawała się coraz silniejsza. Po koronacji Aragorna na króla Zjednoczonego Królestwa Gondoru i Arnoru, Legolas wraz ze współplemieńcami osiadł w Ithilien. Po śmierci Aragorna (w 120 roku Czwartej Ery), Legolas postanowił opuścić Śródziemie i statkiem odpłynąć do Amanu. Gimli, jako jego najlepszy przyjaciel, podążył razem z nim

Władca Pierścieni (ang. The Lord of the Rings) – trzyczęściowe dzieło filmowe nakręcone w oparciu o powieść J. R. R. Tolkiena pod tym samym tytułem. Reżyserem filmu jest Peter Jackson, który wraz ze swoją żoną Frances Walsh i Philippą Boyens napisał także scenariusz.Gollum, Sméagol – postać literacka, jeden z głównych bohaterów powieści J. R. R. Tolkiena Hobbit oraz Władca Pierścieni.

W filmowych ekranizacjach Władcy Pierścieni i Hobbita jego rolę zagrał Orlando Bloom. Peter Jackson postanowił o dodaniu roli Legolasa do fabuły Hobbita, ponieważ, jak powiedział, „[skoro] jest synem Thranduila, a Thranduil jest jedną z postaci w Hobbicie, i skoro elfowie są nieśmiertelni, to zaangażowanie Legolasa do wątku Leśnego Królestwa ma sens”. W ekranizacji Hobbita Legolas uczestniczył w wątku miłosnym z Tauriel i Kílim.

Aragorn – postać literacka ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jeden z głównych bohaterów powieści Tolkiena Władca Pierścieni. W filmowej trylogii Petera Jacksona wcielił się w niego Viggo Mortensen.Sindarin (qya. szaroelfi, inaczej: język sindariński) – sztuczny język stworzony przez J. R. R. Tolkiena na potrzeby stworzonej przez niego mitologii Śródziemia. Mieli posługiwać się nim Sindarowie. Jego fonologia oparta jest w dużej mierze na języku walijskim.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. R. Foster: Encyklopedia Śródziemia, s. 165.
 2. J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia, s. 492.
 3. J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni. Powrót Króla, s. 187.
 4. R. Foster: Encyklopedia Śródziemia, s. 166.
 5. J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni. Powrót Króla, s. 495.
 6. Legolas (ang.). lotr.wikia.com. [dostęp 2015-06-20].
 7. Tauriel (ang.). lotr.wikia.com. [dostęp 2015-06-20].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Robert Foster: Encyklopedia Śródziemia. Warszawa: Amber, 2002. ISBN 83-241-0200-0.
 • J.R.R. Tolkien: Hobbit, czyli tam i z powrotem. Maria Skibniewska (tłum.). Warszawa: Iskry, 2002. ISBN 83-207-1681-0.
 • J.R.R. Tolkien: Władca Pierścieni: Powrót Króla. Maria Skibniewska (tłum.). Warszawa: Muza SA, 2002. ISBN 83-7319-172-0.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Legolas Greenleaf (ang.). www.glyphweb.com. [dostęp 2013-08-18].
 • Legolas Greenleaf w bazie IMDb (ang.)
 • Legolas (ang.). thainsbook.net. [dostęp 2013-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-04)].
 • Legolas (ang.). www.tolkiengateway.net. [dostęp 2013-08-18].
 • Lothlórien (z sin. Kwiat Lórien, nan. Lórinand – Złota Dolina, qya. Laurelindórinan – Dolina Śpiewającego Złota, także roh. Dwimordene – Nawiedzona Dolina) lub Lórien – fikcyjna kraina ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.Thranduil – Sindar, król elfów leśnych północnej części Mrocznej Puszczy, nazywanej Leśnym Królestwem; syn Orophera i ojciec Legolasa.
  Warto wiedzieć że... beta

  Oblężenie Minas Tirith i bitwa na polach Pelennoru – fikcyjne starcia zbrojne ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.
  Galadriela (sin. świetliście ukoronowana) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.
  Uruk-hai – fikcyjna rasa orków występująca w stworzonej przez J.R.R.Tolkiena mitologii Śródziemia, powstała w Trzeciej Erze. Stosuje się także spolszczoną wersję nazwy Uruk-hai, urukowie.
  John Ronald Reuel Tolkien, CBE (wym. [dʒɒn ˈɹʷɒnld ˈɹʷuːəl ˈtʰɒlkiːn]; ur. 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, zm. 2 września 1973 w Bournemouth) – brytyjski pisarz oraz profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na University of Oxford. Jako autor powieści Władca Pierścieni, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, spopularyzował literaturę fantasy.
  Gimli – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Jest jednym z głównych bohaterów powieści Władca Pierścieni. Krasnolud z plemienia Durina, członek Drużyny Pierścienia.
  {{Państwo infobox}} Nieznane pola: "język_używany". Arnor (sin. Królewski kraj) – państwo ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia.
  Elrond (sin. gwiazda-kopuła) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Był panem Rivendell, potomkiem władców żyjących w Pierwszej Erze, który pozostał w Śródziemiu do końca Trzeciej Ery.

  Reklama