• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Odra (czes. i dł. Odra, niem. Oder, gł. Wodra, łac. starożytna Viadua, Suevus, łac. średniowiecza Oddera (w Dagome iudex), Odera; łac. renesansowa Viadrus (od 1543)) – rzeka w Europie Środkowej, w zlewisku Morza Bałtyckiego, na terenie Czech, Polski i Niemiec. Pod względem całkowitej długości jest drugą (po Wiśle) rzeką Polski. Biorąc pod uwagę tylko jej część w granicach Polski jest trzecią rzeką pod względem długości (po jej dopływie Warcie).Legnica - główna osobowa węzłowa stacja kolejowa w Legnicy, położona na linii nr 275 z Wrocławia do Gubinka, stanowiąca jednocześnie początek linii do Katowic, Jerzmanic i Rudnej. Zatrzymują się na niej wszystkie rodzaje przejeżdżających pociągów.
  Geografia[]

  Położenie[]

  Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy znajduje się na Nizinie Śląskiej oraz Wzgórzach Dalkowskich, w północno-środkowej części województwa dolnośląskiego, w dorzeczach Odry i Kaczawy.

  Do 1 stycznia 1999 pokrywał się w dużej mierze z obszarem ówczesnego województwa legnickiego. Gospodarczo oparty na eksploatacji złóż rud miedzi (górnictwo i hutnictwo) w zakładach Kombinatu-Górniczo Hutniczego Miedzi "Polska Miedź" SA.

  Ścinawa (niem. Steinau an der Oder) – miasto leżące na Śląsku (Dolnym Śląsku), w woj. dolnośląskim, w powiecie lubińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ścinawa.Droga krajowa nr 94 – droga krajowa będąca bezpłatną trasą alternatywną dla autostrady A4. Droga krajowa nr 94 w znacznej części jest poprowadzona starą trasą drogi krajowej nr 4. Po całkowitym wybudowaniu autostrady A4 na odcinku Zgorzelec – Tarnów równolegle biegnąca dawna droga krajowa nr 4, nabrała znaczenia drugorzędnego i pełni funkcję trasy zapasowej; może okazać się przydatna w razie ewentualnego powstania wypadku lub innego źródła zaburzającego ruch na A4. Przebiega przez województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie oraz małopolskie. Pod oznaczeniem drogi krajowej nr 4 nadal funkcjonuje odcinek od Targowiska do przejścia granicznego w Korczowej, jednak według wykazu dróg krajowych opublikowanego na stronie GDDKiA przebieg drogi nr 94 wytyczony został aż do Tarnowa..

  Podział administracyjny[]

  Składa się z następujących miast: Legnicy, Lubina, Polkowic i Głogowa (miasta te, oddalone od siebie kolejno o ok. 20 km, niegdyś nazywane były czwórmiastem LGOMu lub wręcz LeLuPolGłowem) oraz szeregu mniejszych miejscowości.

  Najważniejsze ośrodki LGOM[]

  Tabela odległości poszczególnych ośrodków Czwórmiasta[]

  Liczone od centrum do centrum

  Gospodarka[]

  kopalnia Polkowice-Sieroszowice

  W 2007 roku powstał Legnicki Park Technologiczny, inwestorem jest KGHM, w Legnicy działa też największa w Polsce Specjalna Strefa Ekonomiczna – LSSE. W perspektywie najbliższych lat pomiędzy Legnicą i Lubinem planowana jest budowa odkrywkowej kopalni węgla brunatnego.

  Droga krajowa nr 12 – droga krajowa klasy GP (ruchu głównego przyspieszonego) biegnąca równoleżnikowo przez obszar Polski od granicy z Niemcami w Łęknicy do granicy z Ukrainą w Dorohusku-Berdyszczach. Przebiega przez 6 województw: lubuskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie. Przecina drogę krajową nr 18 (docelowo autostradę A18) na węźle Królów i autostradę A1 na zachód od Piotrkowa Trybunalskiego (wiaduktem, bez węzła). Wschodnie odcinki trasy są częścią trasy europejskiej E372 (od Kurowa do Piask) i E373 (od Lublina do granicy z Ukrainą). Całkowita długość drogi nr 12 wynosi 746 km (z uwzględnieniem odcinków oznaczonych jako S12).Kaczawa (niem. Katzbach, dawniej Kacbacha) – rzeka w południowo-zachodniej Polsce, na Śląsku, lewy dopływ Odry. Przepływa przez województwo dolnośląskie. Swoje źródła ma w Górach Kaczawskich (Góry Ołowiane – pn. stok zalesionej góry Turzec), powyżej Kaczorowa.

  Przemysł: górnictwo[]

  Wydobycie rud miedzi odbywa się w następujących oddziałach wydobywczych KGHM:

 • Oddziale "ZG Lubin"
 • Oddziale "ZG Rudna"
 • Oddziale "ZG Polkowice-Sieroszowice"
 • W procesie wydobycia miedzi uczestniczą także:

 • Oddział "Zakład Wzbogacania Rud"
 • Oddział "Zakład Hydrotechniczny
 • Przemysł: hutnictwo[]

  Na sektor hutniczy w LGOM składają się następujące oddziały KGHM:

 • Huta Miedzi "Legnica" w Legnicy
 • Huta Miedzi "Głogów" w Głogowie
 • Huta Miedzi "Cedynia" w Orsku
 • Przemysł: energetyka[]

  Przy hutach miedzi w Legnicy i Głogowie działają elektrociepłownie. W Głogowie przy Hucie Miedzi Głogów planowane jest powstanie elektrowni wiatrowej zasilanej przez około 50 wiatraków w Żukowicach. Będzie to pierwsza tak wielka inwestycja w elektrownie wiatrowe w regionie.

  Lubin (niem. Lüben) – miasto i gmina w południowo-zachodniej Polsce, na Śląsku (Dolnym Śląsku), w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu lubińskiego, gminy miejskiej i gminy wiejskiej Lubin. Jest to drugie miasto pod względem liczby mieszkańców (po Legnicy) w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym, piąte w województwie dolnośląskim i pięćdziesiąte w Polsce.KGHM Letia - Legnicki Park Technologiczny S.A. – park technologiczny jest podmiotem, funkcjonującym w ramach grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A..

  Handel[]

  Dużym zainteresowaniem w regionie cieszy się giełda w Lubinie i Legnicy, oraz targowisko w Głogowie. Na terenie LGOM w ostatnich latach rozwinął się handel wielkopowierzchniowy, najwięcej sklepów wybudowało się w Legnicy, Lubinie i Głogowie.

  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zakład Wzbogacania Rud (ZWR) – Oddział KGHM Polska Miedź SA. Jego zadaniem jest wzbogacenie rud wydobywanych w oddziałach górniczych, czyli trzech kopalniach koncernu. Składa się z trzech rejonów, zlokalizowanych przy szybach wydobywczych kopalń "Lubin", "Polkowice-Sieroszowice" i "Rudna". Ciągi technologiczne zakładu wzbogacania należą do największych na świecie. Głównymi elementami przeróbki są rozdrabialnia, młynownia z flotacją oraz suszarnia. Trzy lub czterostopniowa flotacja pozwala uzyskać koncentrat miedziowy o wysokiej - (20-30%) - zawartości składnika użytecznego, głównie siarczków miedzi oraz związków ołowiu i srebra.
  Zakład Hydrotechniczny KGHM – oddział KGHM Polska Miedź S.A., odpowiedzialny za utrzymanie, eksploatację i rozbudowę składowiska Żelazny Most, gdzie trafiają odpady poflotacyjne z procesu wzbogacania rudy. Składowisko jest umieszczone w naturalnym obniżeniu i otoczone wałami. Do rozbudowy składowiska (podnoszenie korony wału) używa się materiału o najgrubszej frakcji, odseparowanego ze składowanego odpadu. Materiał jest transportowany na składowisko hydrotechniczne, następnie następuje jego naturalna segregacja i sedymentacja. Najdrobniejszy materiał jest składowany w centralnej części składowiska w postaci zawiesiny. Woda krąży w obiegu zamkniętym.
  Lotnisko Lubin (kod ICAO: EPLU) - lotnisko sportowe Aeroklubu Zagłębia Miedziowego w Lubinie. Jest położone w północnej części miasta. Lotnisko posiada asfaltobetonową drogę startową (RWY 31/13, 1000 m x 30 m) pozwalającą na przyjmowanie większych samolotów, jak i drogę trawiastą (RWY 11/29, 1100 m x 200 m).
  Województwo legnickie istniało w latach 1975-1998. Miało 4037 km² powierzchni, graniczyło z województwami; zielonogórskim, leszczyńskim, wrocławskim, wałbrzyskim i jeleniogórskim. Wysoka urbanizacja (ludność miejska 68,2% w 1987), charakter przemysłowy, wydobycie miedzi - Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  18 września jest 261. (w latach przestępnych 262.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 104 dni.
  Powiat polkowicki - powiat w Polsce (na północnym zachodzie województwa dolnośląskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Polkowice.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.