Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (LSSE) – specjalna strefa ekonomiczna ustanowiona rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 kwietnia 1997. Obejmuje 18 podstref (początkowo 4) położonych w środkowej części województwa dolnośląskiego. Zajmują łącznie powierzchnię 1200 ha.

Lear Corporation – amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Southfield w stanie Michigan, zajmujące się produkcją siedzeń, komponentów elektronicznych i oprogramowania dla sektora motoryzacyjnego. W 2015 roku firma zajęła 174. pozycję w rankingu Fortune 500.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna znajduje się w południowo-zachodniej Polsce, na terenie województwa dolnośląskiego, jednego z najdynamiczniej rozwijających się obszarów w Polsce. Wartość wytworzonego PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest tutaj wyższa niż średnia krajowa. Na Dolnym Śląsku mieszka prawie 3 miliony osób, z czego ponad 1,8 mln jest w wieku produkcyjnym. Lokowaniu inwestycji na terenie województwa sprzyja dogodne położenie na styku granicy niemieckiej i czeskiej, gęsta sieć stale rozwijających się dróg i linii kolejowych zapewniająca powiązania z regionami ościennymi – zarówno polskimi jak i europejskimi, duże tempo rozwoju regionu, wykwalifikowana kadra pracownicza, a także dostępność atrakcyjnych terenów inwestycyjnych. Od listopada 2015r. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna rozszerzyła swoje granice także o grunty w województwie lubuskim, gdzie w podstrefie Iłowa oferuje inwestorom ponad 50 ha skomunikowanych terenów inwestycyjnych.

15 kwietnia jest 105. (w latach przestępnych 106.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 260 dni. Województwo dolnośląskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, ze stolicą we Wrocławiu. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie Polski, obejmuje zachodnią część historycznego Śląska, czyli Dolny Śląsk, a także Ziemię kłodzką, wschodnie Łużyce Górne oraz niewielki skrawek historycznej Saksonii (Bogatynia i okolice).

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna została powołana na okres 29 lat, tj. 1997–2026.

Podstrefy[ | edytuj kod]Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Volkswagen Motor Polska – fabryka silników koncernu Volkswagen w Polkowicach na Dolnym Śląsku wybudowana w 1999 r. w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Produkuje jednostki wysokoprężne o pojemności 1900 i 2000 cm³ wyposażone w pompowtryskiwacze lub system common-rail, napędzające samochody osobowe i dostawcze marek: Audi, Seat, Škoda, Volkswagen. Możliwości produkcyjne to 2400 silników dziennie.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
CCC – spółka akcyjna z siedzibą w Polkowicach, w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Firma zajmuje się dystrybucją obuwia na terenie Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Łotwy, Rumunii, Ukrainy i Kazachstanu (stan na 31.06.2013). Jedna ze spółek zależnych zajmuje się produkcją obuwia. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2 grudnia 2004. Jej udział w polskim rynku sprzedaży obuwia niezależne badania szacują na 18%.

Reklama