• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Legislatura Arizony

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Bikameralizm – element ustroju politycznego, polegający na istnieniu w parlamencie danego państwa dwóch izb: niższej i wyższej, które zazwyczaj różnią się między sobą sposobem wyboru członków, ich liczbą i kompetencjami.
  Okręg wyborczy - część terytorium na jaką dzieli się państwo w czasie trwania wyborów parlamentarnych, prezydenckich w celu stworzenia jednakowych list wyborczych dla danego terenu, z których wybiera się przedstawicieli.

  Legislatura Arizony (Arizona Legislature) – bikameralny parlament amerykańskiego stanu Arizona. Składa się z Izby Reprezentantów oraz Senatu.

   Osobny artykuł: Izba Reprezentantów Arizony.
   Osobny artykuł: Senat Arizony.

  Arizona podzielona jest na 30 okręgów wyborczych. W każdym z nich wybiera się jednego senatora i dwóch członków Izby. Tym samym Senat liczy 30, a Izba 60 osób. Kadencja obu izb trwa dwa lata. W żadnej z nich nie można zasiadać dłużej niż przez cztery kadencje z rzędu (ale opuszczenie jednej powoduje, że odzyskuje się prawo do kandydowanie na kolejne cztery).

  Izba Reprezentantów Arizony (Arizona House of Representatives) - izba niższa parlamentu amerykańskiego stanu Arizona. Składa się z 60 członków wybieranych na dwuletnią kadencję. Wybory są przeprowadzane w 30 dwumandatowych okręgach wyborczych, z zastosowaniem ordynacji większościowej. Prawo stanowe nie pozwala na zasiadanie w Izbie dłużej niż przez cztery kadencje pod rząd (jednak po opuszczeniu jednej, można kandydować na kolejne cztery). Miejscem obrad Izby jest Kapitol Stanowy Arizony w Phoenix.Senat Arizony (Arizona Senate) - izba wyższa parlamentu amerykańskiego stanu Arizona. Składa się z 30 członków wybieranych na dwuletnią kadencję. W wyborach stosuje się jednomandatowe okręgi wyborcze i ordynację większościową. Prawo stanowe nie pozwala na zasiadanie w izbie dłużej niż przez cztery kadencje z rzędu (jednak po opuszczeniu jednej, można kandydować na kolejne cztery). Senat zbiera się na Kapitolu Stanowym Arizony w Phoenix.

  Miejscem spotkań obu izb jest Kapitol Stanowy Arizony w Phoenix, przy czym należy go rozumieć jako kompleks budynków, a nie pojedynczy gmach. Pierwotny budynek Kapitolu służył parlamentowi do 1960, po czym każda z izb otrzymała własną siedzibę w jego bezpośrednim sąsiedztwie (stąd pojęcie Capitol Complex). Od 1981 stary budynek Kapitolu funkcjonuje jako muzeum.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.967 sek.