• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Legia Zasługi

  Przeczytaj także...
  Andrzej Fałkowski (ur. 1959 w Rypinie) – żołnierz, generał dywizji SZ RP, dyplomata, doktor nauk ekonomicznych, specjalista w dziedzinie finansów publicznych i ekonomiki wojskowej.Stanisław Franciszek Woźniak (ur. 4 października 1946 w Pruszczu) – oficer SZ PRL, generał brygady w st. spocz. SZ RP, doktor nauk wojskowych, żołnierz wywiadu wojskowego, dyplomata, Attache wojskowy PRL i Attache wojskowy RP.
  Generalissimus (łac. najgłówniejszy, najbardziej nadrzędny; stopień najwyższy od generalis, ogólny, główny) – w niektórych państwach tytuł (stopień) nadawany generałowi lub marszałkowi pełniącemu obowiązki naczelnego wodza, zwłaszcza na czas wojny, związany z szerokimi pełnomocnictwami. Nadawany też dowodzącym armiami sojuszniczymi, a także w wielu wypadkach w przeszłości osobom z rodzin królewskich i działaczom państwowym jako stopień (tytuł) honorowy.

  Legia Zasługi (ang. Legion of Merit) – wysokie odznaczenie USA, ustanowione w 1942 roku, przyznawane wojskowym za zasługi podczas pokoju lub wojny. Od 1943 roku obywatele Stanów Zjednoczonych mogą być odznaczeni jedynie najniższym stopniem – pozostałe stopnie nadaje się wyłącznie żołnierzom innych państw.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Ambasada Polski w Waszyngtonie, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie (Polish Embassy in United States of America) – polska misja dyplomatyczna w stolicy Stanów Zjednoczonych.

  Stopnie orderu[]

  Odznaczenie jest czterostopniowe:

 • Chief Commander – przyznawany głównodowodzącym (pierwszym odznaczonym był chiński generalissimus Czang Kaj-szek).
 • Commander – przyznawany wyższym dowódcom wojskowym (pierwszym odznaczonym był brazylijski generał brygady Amaro Soares Bittencourt).
 • Officer – przyznawany zwykle wyższym oficerom (pierwszymi odznaczonymi byli: holenderski pułkownik Johanes K. Meijer, brytyjski major Herbert J. Thompson i polski major Stefan Dobrowolski). W 1991 roku, jako pierwszy(?) Polak po II wojnie światowej takie odznaczenie otrzymał gen. bryg. Stanisław Woźniak po zakończeniu pełnienia funkcji dyplomatycznej Attaché Obrony, Wojskowy, Morski i Lotniczy przy Ambasadzie RP w Dystrykcie Kolumbia. Odznaczenie to otrzymał m.in. gen. bryg. Sławomir Petelicki. Ostatnio (wrzesień 2014) odznaczenie to otrzymał gen.dyw. Andrzej Fałkowski - Polski Przedstawiciel Wojskowy przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej.
 • Legionnaire – przyznawany wszystkim, nie wymienionym powyżej (pierwszą odznaczoną była porucznik Anna A. Bernatitus – pielęgniarka US Navy). Jedynie tym stopniem mogą być dekorowani obywatele Stanów Zjednoczonych (wyjątek stanowi 60 pierwszych Amerykanów, którzy otrzymali Legię w stopniu Oficera podczas II wojny światowej). Stopień ten może być nadany wielokrotnie. Przy nadaniach za zasługi bojowe na wstążce umieszczana jest brązowa litera "V".
 • Ustanowiony w 1945 roku Medal Wolności jest niekiedy uważany za odpowiednik Legii Zasługi dla osób cywilnych.

  Medal za Chwalebną Służbę (ang. Meritorious Service Medal) – amerykańskie odznaczenie wojskowe, ustanowione 16 stycznia 1969 roku rozporządzeniem prezydenta Lyndona Johnsona, nadawane przez poszczególne rodzaje sił zbrojnych, za czyny lub służbę porównywalne do tych wymaganych do odznaczenia Legią Zasługi, lecz na niższym szczeblu dowodzenia (for acts or service comparable to that required for the Legion of Merit but in a duty of lesser responsibility). Medal nie może być nadany za zasługi w strefie działań wojennych (combat zone). W hierarchii odznaczeń wojskowych USA zajmuje miejsce po Brązowej Gwieździe oraz Purpurowym Sercu i jest równoważny Medalowi Departamentu Obrony za Chwalebną Służbę, ale w przypadku posiadania obu medali jest noszony po nim.Odznaczenie – honorowe wyróżnienie o określonym znaku nadawane za szczególne zasługi lub wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach pracy zawodowej lub społecznej, za akty odwagi i poświęcenia, w celu upamiętnienia wydarzeń, udziału w wojnie, itp.

  Odznaczeni[]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Legią Zasługi.
   Z tym tematem związana jest kategoria: Polacy odznaczeni Legią Zasługi.

  Zobacz też[]

 • Medal za Chwalebną Służbę
 • Przypisy

  1. PPW w Brukseli: LEGION OF MERIT DLA GENERAŁA FAŁKOWSKIEGO (pol.). www.sgwp.wp.mil.pl, 11.09.2014. [dostęp 2014-11-06].

  Linki zewnętrzne[]

 • GruntsMilitary.com: Legion of Merit (ang.).
 • Sławomir Jan Petelicki (ur. 13 września 1946 w Warszawie, zm. 16 czerwca 2012 tamże) – oficer wywiadu I Departamentu MSW Służby Bezpieczeństwa w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a w III Rzeczypospolitej – generał brygady Wojska Polskiego, pomysłodawca i pierwszy dowódca Jednostki Wojskowej 2305 (GROM).Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Generał – wysoki stopień wojskowy, a także grupa stopni generalskich. Nazwa pochodzi z łacińskiego generalis (główny, nadrzędny) i oznaczała początkowo głównego dowódcę wojska lub konkretnego rodzaju broni. W tym znaczeniu, stopień generała, jako naczelnego dowódcy całych sił zbrojnych państwa, zachował się obecnie jedynie w Szwajcarii.
  Czang Kaj-szek (ur. 31 października 1887 w Xikou, zm. 5 kwietnia 1975 w Tajpej) – chiński polityk i wojskowy, wieloletni przywódca Kuomintangu po śmierci Sun Jat-sena w 1925 roku. Od 1928 roku jako generalissimus faktyczny przywódca Republiki Chińskiej, w latach 1928-1931 i 1943-1948 także przewodniczący Rządu Narodowego. Od 1948 do 1949 roku i od 1950 aż do śmierci prezydent kraju. Po przegranej z komunistami wojnie domowej w 1949 roku ewakuował się wraz ze zwolennikami na Tajwan.
  Medal Wolności (ang. Medal of Freedom) – odznaczenie Stanów Zjednoczonych Ameryki, nadawane wyłącznie osobom cywilnym, zarówno obywatelom amerykańskim jak i cudzoziemcom, za zasługi dla wsparcia wysiłków USA lub ich sprzymierzonych podczas wojny, począwszy od 7 grudnia 1941 roku. Ustanowiony przez prezydenta Harry’ego Trumana w 1945 roku, zmodyfikowany w roku 1953. Nadawany formalnie przez Sekretarza Stanu, Sekretarza Obrony lub Sekretarza Marynarki Wojennej USA, medal nadawali jednak również prezydenci Dwight Eisenhower i John Fitzgerald Kennedy.
  United States Navy – marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych; jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych odpowiedzialny za organizację, szkolenie oraz wyposażenie morskich sił zbrojnych – w tym Korpusu Piechoty Morskiej – do prowadzenia działań bojowych na morzu. W szczególności, zadaniem marynarki i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych jest poszukiwanie i niszczenie nieprzyjacielskich sił morskich oraz powstrzymywanie jego handlu morskiego; w celu zdobycia i utrzymania ogólnej przewagi morskiej; kontroli obszarów morskich o żywotnym znaczeniu, ochrony żywotnych linii żeglugowych; ustanowienia i utrzymania lokalnej przewagi (w tym powietrznej) w obszarze działań morskich; zajmowanie i obrona baz morskich; oraz przeprowadzanie operacji lądowych i powietrznych niezbędnych do prowadzenia kampanii morskich.
  Attaché wojskowy (attache obrony) jest stanowiskiem w misji dyplomatycznej dla żołnierzy – dyplomatów za granicą państwa, którego są obywatelami i które reprezentują. Attaché funkcjonujący w specjalizacji wojskowej nazywa się attaché wojskowym, attaché morskim czy attaché lotniczym, a obszar jego kompetencji pokrywa się z przedstawicielstwem określonego rodzaju sił zbrojnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.