• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Legendy arturiańskie  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  The Lady of Shalott, poemat autorstwa lorda Alfreda Tennysona z roku 1842. Utwór ten jest nawiązuje do legend arturiańskich i jest zainspirowany legendą o Elaine z Astolat.Mgły Avalonu (tytuł oryg. The Mists of Avalon) – powieść fantasy Marion Zimmer Bradley, należąca do dziesięciotomowego cyklu avalońskiego (na jęz. polski przetłumaczono Mgły Avalonu, Leśny dom, Panią Avalonu i Kapłankę Avalonu) i uchodząca za najwybitniejsze dzieło tej pisarki, przez Andrzeja Sapkowskiego w książce Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini wymienione jako jedno z najważniejszych arcydzieł fantasy.

  Legendy arturiańskie – zbiór opowieści związanych z legendarnym królem Arturem i rycerzami Okrągłego Stołu. Odnaleźć w nich można ślady wydarzeń historycznych i wpływy wielu kultur, szczególnie mitologii celtyckiej, wierzeń chrześcijańskich, oraz średniowiecznej kultury dworskiej.

  Nie istnieje jeden spójny zbiór „legend arturiańskich”; poszczególne opowieści związane z tą tematyką występują w różnych, niekiedy sprzecznych, wersjach; także różne legendy związane z tą tematyką zawierają niekiedy informacje wzajemnie się wykluczające.

  Lamorak – bohater legend arturiańskich, jeden z rycerzy Okrągłego Stołu, syn króla Pellinora. Był bratem Parsifala, Aglovala i przyrodnim Tora.Camelot – w legendach arturiańskich był to zamek zamieszkiwany przez Króla Artura, jego żonę Ginewrę oraz doradcę króla - Merlina. W zamku znajdowała się komnata z Okrągłym Stołem, wokół którego zbierali się Rycerze Okrągłego Stołu.

  Najstarsze literackie zapisy legend arturiańskich pochodzą z VII wieku.

  Legendy arturiańskie pozostają istotnym elementem kultury do dnia dzisiejszego. Do postaci i motywów legend arturiańskich chętnie sięga kultura popularna, na skutek czego cały czas powstają ich nowe wersje i interpretacje.

  Drzeworyt – technika graficzna należąca do druku wypukłego. Drzeworytem nazywa się również odbitkę uzyskaną tą techniką.Iwajn czyli rycerz z lwem (fr.: Yvain ou le Chevalier au lion) – jeden z romansów rycerskich Chrétiena de Troyes. Datowany na ok. 1169–1173, najpóźniej do 1181 roku, prawdopodobnie stanowi czwarty z pięciu zachowanych romansów Chrétiena. Głównym bohaterem utworu jest rycerz Iwajn.

  Spis treści

 • 1 Wątki legend arturiańskich
 • 2 Pierwsze wersje legend arturiańskich
 • 3 Późniejsze wersje i inspiracje
 • 3.1 Sztuki sceniczne
 • 3.2 Film
 • 3.3 Sztuki piękne
 • 3.4 Recepcja legend arturiańskich w Polsce
 • 4 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Parsifal (niem. Parzival) – jest to epos rycerski pisany wierszem, autorstwa Wolframa von Eschenbach. Dzieło powstało prawdopodobnie na początku XIII wieku i jest przykładem niemieckiej literatury dworskiej. W zazębiających się wątkach przedstawione są przygody dwóch rycerzy Okrągłego Stołu – z jednej strony ścieżka rozwoju tytułowego Parsifala z nieoświeconego młodzieńca na władcę Graala (oryg.: Gral), a z drugiej strony niebezpieczne próby potwierdzenia swojej wartości przez Gawana. Tematycznie epos należy do tzw. epiki rycerskiej, nawet w obliczu faktu, iż przyjęcie Parsifala do grona rycerzy Okrągłego Stołu mitycznego króla Artura (w eposie: Artusa) stanowi tylko niewielką część drogi w poszukiwaniach Świętego Graala.
  Parsifal (albo Parzifal, Perceval) – misterium sceniczne w trzech aktach, do którego muzykę skomponował i libretto napisał Ryszard Wagner. Utwór ten nazywany też bywa operą lub dramatem muzycznym.
  Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.
  Nenniusz (IX w.) – domniemany autor Historii Brytów (Historia Brittonum) napisanej ok. 830 r. Dzieło to jest źródłem do badań historii Anglii i Walii.
  Wieża Rycerska w Siedlęcinie na Dolnym Śląsku to faktycznie mieszkalna wieża książęca, która dopiero w późniejszym okresie stała się siedzibą rycerską.
  Geoffrey of Monmouth, Geoffrey z Monmouth, Godfryd z Monmouth (urodzony ok. roku 1100 – zmarł ok. 1154) – walijski duchowny i kronikarz piszący po łacinie, twórca dzieła Historia Regum Britanniae.
  Uther Pendragon (fr. Uter Pendragon; wal. Wthyr Bendragon, Uthr Bendragon, Uthyr Pendraeg) – legendarny król Brytanii, bohater legend arturiańskich, ojciec Króla Artura. Razem ze swoim bratem, Ambrosiusem, obalił uzurpatora Vortigerna i objął tron.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.