• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Legendarium Tolkiena  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Władca Pierścieni (ang. The Lord of the Rings, 1978) – amerykański film animowany z 1978 roku. Film jest pierwszą ekranizacją powieści J.R.R. Tolkiena – Władca Pierścieni.Ingerophrynus gollum – gatunek żaby z rodziny ropuchowatych, z rodzaju Ingerophrynus. Jest endemitem, występuje wyłącznie w Parku Narodowym Endau-Rompin w Johor w Malezji. Jego nazwa pochodzi od Golluma, fikcyjnej postaci ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

  Legendarium Tolkienafikcyjne uniwersum stworzone przez J.R.R. Tolkiena, przedstawione w dziełach o Śródziemiu (Ardzie), m.in. we Władcy Pierścieni, Hobbicie i Silmarillionie, w którym Tolkien wykorzystał swoją wiedzę o wierzeniach Anglosasów. W rozumieniu tolkienistycznym nazwa legendarium Tolkiena (mitologia Tolkiena) może oznaczać także część uniwersum Tolkiena poświęconą wierzeniom i legendom elfów, czyli w myśl świata przedstawionego: historycznym wydarzeniom, które przeszły do świata legend z perspektywy bohaterów Władcy Pierścieni.

  Hobbit (ang. The Hobbit) – trylogia filmowa produkcji amerykańsko-nowozelandzkiej, łącząca gatunek fantasy z filmem przygodowym. Jest to ekranizacja powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem autorstwa J.R.R. Tolkiena, wprowadzana do kin jako prequel trylogii filmowej Władca Pierścieni. Producentem, współscenarzystą i reżyserem całego projektu jest Peter Jackson.Literaturoznawstwo (także: nauka o literaturze, wiedza o literaturze) – dyscyplina humanistyczna, której przedmiotem zainteresowania jest literatura, a przede wszystkim analiza poszczególnych utworów literackich oraz rekonstruowanie historycznoliterackich procesów. W obrębie literaturoznawstwa formułuje się także ogólne teorie oraz metodologie badań literackich.

  Podmiotem autorskich praw majątkowych do twórczości J.R.R. Tolkiena jest Tolkien Estate.

  Spis treści

 • 1 Pojęcie „legendarium Tolkiena”
 • 1.1 Geneza
 • 1.2 Pojęcie w tekstach Tolkiena
 • 1.3 Dalsze wykorzystanie pojęcia
 • 2 Cel stworzenia legendarium
 • 3 Legendarium Tolkiena w kulturze
 • 4 Przypisy
 • 5 Bibliografia
 • 6 Linki zewnętrzne
 • Homo floresiensis (człowiek z Flores) – wymarły gatunek hominida, wyróżniający się drobną budową ciała i niewielkim mózgiem, odkryty w 2003 w Liang Bua – wapiennej jaskini na indonezyjskiej wyspie Flores. Jego przedstawiciele żyli jeszcze co najmniej 12 000 lat temu, zatem Homo floresiensis przez jakiś czas mógł żyć obok Homo sapiens, będąc drugim gatunkiem ludzkim zamieszkującym Ziemię. W jaskini wapiennej Liang Bua na indonezyjskiej wyspie Flores znaleziono prawie kompletny szkielet samicy gatunku Homo floresiensis datowany na 18 000 lat. W pobliżu odkryto też szczątki ośmiu innych przedstawicieli tego gatunku oraz kamienne narzędzia datowane na okres od 94 000 do 13 000 lat temu.Śródziemie (ang. Middle-earth) – fikcyjna pradawna kraina, w której toczy się akcja większości opowieści J.R.R. Tolkiena. Określenie to używane jest zarówno na określenie całego świata (Ardy) opisanego w Hobbicie, Władcy Pierścieni i Silmarillionie, jak i w węższym sensie, jako nazwa głównego kontynentu Ardy (zwanego również Endorem).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Aiglos – rocznik tolkienowski, wydawany od 2004 roku przez Śląski Klub Fantastyki, początkowo jako półrocznik. Idea czasopisma powstała podczas Polconu 2003 w Elblągu. Od wydania pierwszego numeru w styczniu 2004 roku pismo wychodzi w sposób nieprzerwany. Dwukrotnie (2005, 2012) ukazały się także specjalne edycje anglojęzyczne. Numer 16 (czerwiec 2011) był ostatnim numerem funkcjonowania czasopisma jako półrocznik, od tego momentu czasopismo przeszło na roczny cykl wydawniczy. Redaktorem naczelnym jest od początku Anna Adamczyk-Śliwińska "Nifrodel".
  Thomas Alan Shippey (ur. 9 września 1943) – brytyjski literaturoznawca i krytyk literacki zajmujący się literaturą średniowiecza, współczesną fantastyką, a w szczególności twórczością J.R.R. Tolkiena. Obecnie wykłada na Saint Louis University.
  Władca Pierścieni (oryg. The Lord of the Rings) – powieść fantasy J. R. R. Tolkiena, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia.
  Nik Pierumow (Nikołaj Daniłowicz Pierumow) (ur. 21 listopada 1963 r. w Leningradzie) - rosyjski pisarz fantasy i science-fiction. Szeroką popularność zdobył po opublikowaniu w roku 1993 epopei Pierścień mroku (Кольцо Тьмы), której akcja rozgrywa się w Śródziemiu J. R. R. Tolkiena.
  Kalevala (dosł. „Kraina Kalevy”, ważnego mitycznego bohatera Finów, Estończyków, Karelów i innych ludów bałtyckofińskich) – poemat epicki składający się z pieśni ludowych (tzw. run) i legend z terenów Finlandii, Estonii, Karelii i innych terenów, zebranych i opracowanych w XIX wieku przez Eliasa Lönnrota. Kalevala nazywana jest fińskim eposem narodowym. Kalevala to odpowiednik estońskiego eposu Kalevipoeg („Syn Kalevy”), napisanego przez estońskiego autora Friedricha Reinholda Kreutzwalda. Kalevala przyczyniła się do budzenia świadomości narodowej, wyzwolenia Finlandii spod panowania Rosji i wywarła duży wpływ na współczesną kulturę i sztukę fińską. 28 lutego w Finlandii obchodzi się Dzień Kalevali.
  Silmarile (qya. Silmarilli, lp. Simarillë) – fikcyjne przedmioty ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.
  Władca Pierścieni (ang. The Lord of the Rings) – trzyczęściowe dzieło filmowe nakręcone w oparciu o powieść J. R. R. Tolkiena pod tym samym tytułem. Reżyserem filmu jest Peter Jackson, który wraz ze swoją żoną Frances Walsh i Philippą Boyens napisał także scenariusz.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.