• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Legenda miejska

  Przeczytaj także...
  Gerbilling – zachowanie seksualne mające polegać na wprowadzaniu do odbytnicy lub pochwy małych zwierząt futerkowych, głównie myszoskoczków, a także myszy i chomików, w celu stymulacji prostaty, podobnie jak podczas stosunku analnego.Lenin był grzybem (ros. Ленин – гриб, Lenin – grib; dosł. Lenin – grzyb) – miejska legenda rozpowszechniona w krajach byłego Związku Radzieckiego, zgodnie z którą Włodzimierz Lenin wskutek nadużywania grzybów halucynogennych sam stał się grzybem. Jej źródłem była telewizyjna mistyfikacja, program wyemitowany 17 maja 1991 r. w Telewizji Leningradzkiej.
  Paul nie żyje (ang. Paul is dead) – miejska legenda głosząca, że Paul McCartney, członek rockowej grupy muzycznej The Beatles, zginął w wypadku samochodowym w 1966 roku, a został zastąpiony sobowtórem o imieniu William Campbell.

  Legenda miejska – pozornie prawdopodobna informacja rozpowszechniana w mediach, internecie lub w kręgach towarzyskich, która budzi wielkie emocje u odbiorców.

  Legenda miejska elektryzuje słuchaczy i prowokuje ich do komentarzy i dalszego jej przekazywania, dotyczy bowiem sytuacji mogących się przytrafić każdemu lub znanych osób. Era Internetu i szybkiej wymiany informacji znacznie przyspieszyła obieg tego rodzaju plotek, obecnych od dawna w grupach społecznych. Legendy miejskie często są przekształceniem wcześniejszych opowieści ludowych – na przykład opowieść o czarnej wołdze (którą rzekomo porywano ludzi, zwłaszcza dzieci, w epoce PRL), czy o pedofilach (lub narkomanach) zabierających małe dzieci z centrów handlowych, przetwarza wcześniejszą plotkę o Żydach porywających dzieci po to, by wyssać lub wytoczyć z nich krew i użyć do rytualnej macy.

  Ulice strachu (oryg. Urban Legend) – film fabularny (slasher) z 1998 roku, którego motywem przewodnim są miejskie legendy. Reżyserem filmu jest Jamie Blanks (Walentynki). Ulice strachu doczekały się dwóch kontynuacji: Ostatniej odsłony z 2000 roku oraz Krwawej Mary (2005), zrealizowanej już na potrzeby rynku wideofonicznego. Ma powstać również trzeci sequel filmu.Zabójca na tylnym siedzeniu (ang. Killer in the backseat) – miejska legenda popularna na terenie USA oraz Wielkiej Brytanii. Początek dał jej w 1968 roku Carlos Drake, jednak wiele osób twierdzi, że pochodzi ona już z 1964 roku.

  Legenda miejska w ujęciu memetyki[ | edytuj kod]

  Z punktu widzenia memetyki legenda miejska jest przykładem replikującego się memu. Mem lub mempleks legendy miejskiej jest przekazywany kolejnym osobom. Ponieważ tego typu opowieści są niesamowite, ich memy rozchodzą się lawinowo. W czasie rozprzestrzeniania się miejskiej legendy powstaje wiele jej zmutowanych form – historyjka powszednieje i traci wiarygodność, a społeczność uodparnia się na wirusa danej opowieści. Niektóre legendy miejskie w swych zmutowanych formach pojawiają się w danym społeczeństwie cyklicznie, niejednokrotnie wywołując panikę.

  Gazeta.pl – jeden z największych polskich portali internetowych, w jego skład wchodzą serwisy tematyczne m.in. Wiadomości, Gospodarka, Edukacja, Gry, Kobieta, eDziecko.pl, a także serwisy lokalne największych polskich miast (np.: Krakow.Gazeta.pl, Warszawa.Gazeta.pl, czy Wroclaw.Gazeta.pl). Serwisy grupy Gazeta.pl odwiedza miesięcznie 11,92 mln użytkowników.Hak – jedna z legend miejskich, której pierwsze wersje powstały co najmniej w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku.

  Cechy typowej legendy miejskiej[ | edytuj kod]

 • anonimowy autor lub źródło informacji (czasami jednak miejskie legendy przedostają się do mediów)
 • opisywane wydarzenie wydaje się bardzo prawdopodobne
 • historia jest w jakiś sposób niesamowita i niepokojąca
 • opowieść dotyczy spraw trudnych do zlekceważenia (pożywienia, bezpieczeństwa, znanych osób)
 • niekiedy wskazanie grupy osób, którym zależy na ukryciu „prawdy”
 • Przykłady[ | edytuj kod]

   Osobna strona: Kategoria:Miejskie legendy.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • faktoid
 • creepypasta
 • Ulice strachu (1998)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Filip Graliński: Legendy miejskie. [dostęp 2015-04-15].
  2. Konrad Godlewski: Czarna wołga i inne legendy miejskie. Gazeta.pl, 6 stycznia 2004. [dostęp 24 września 2008].
  3. From Gere to Eternity (ang.). snopes.com, 11 listopada 2001. [dostęp 24 września 2008].
  4. Killer in the Backseat (ang.). snopes.com, 6 października 2006. [dostęp 24 września 2008].
  5. Kilroy Was Here (ang.). snopes.com, 18 lutego 2008. [dostęp 24 września 2008].
  6. The Legends of „Kilroy Was Here” (ang.).
  7. The Vanishing Hitchhiker (ang.). snopes.com, 16 stycznia 2007. [dostęp 24 września 2008].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • atrapa.net Polski serwis katalogujący m.in. legendy miejskie
 • Urban Legends Reference Pages (ang.)
 • Dionizjusz Czubala, Wokół legendy miejskiej [dostęp 2016-05-20]. (plik pdf)
 • Stanie Zoi – radziecka legenda miejska opowiadająca o skamienieniu młodej dziewczyny imieniem Zoja, której zaraniem były pogłoski oraz publikacje prasowe jakie ukazały się w lokalnej prasie miasta Kujbyszew (ob. Samara) w styczniu 1956 roku.Klątwa Tutanchamona – miejska legenda powstała po nagłej śmierci lorda Carnarvona kilka miesięcy po odkryciu w 1922 roku grobowca faraona Tutanchamona w Dolinie Królów, mająca tłumaczyć serię rzekomo tajemniczych zgonów osób związanych z ekspedycją jako karę za zakłócenie spoczynku władcy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Faktoid – informacja traktowana jako prawdziwa tylko dlatego, że ukazała się w mediach. Termin ten stosowany jest także w odniesieniu do wydarzenia o wątpliwej autentyczności, przyjmowanego przez ogół jako mające miejsce w rzeczywistości, i upowszechnianego, między innymi, w celu manipulacji opinią publiczną albo utrzymania kogoś (np. polityka) lub czegoś (np. reklamowanego produktu) w obszarze jej zainteresowania. Inną możliwą motywacją jest wykreowanie sztucznego zainteresowania odbiorców w celu zwiększenia oglądalności lub poczytności. Taką techniką posługują się na przykład bulwarówki.
  Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.
  Mempleks lub kompleks memów jest to pewna liczba memów współwystępujących ze sobą i replikujących się razem w trakcie transferu kulturowego.
  Wirus umysłu (ang. mind virus, virus of the mind) – w ujęciu memetyki – bezużyteczne mempleksy, replikujące się w umysłach wielu ludzi, prowadzące do negatywnych skutków.
  Znikający autostopowicz jest miejską legendą o człowieku jadącym samochodem, który spotyka tajemniczego autostopowicza. Gdy tylko dojeżdża do wskazanego przez nieznajomego miejsca, okazuje się, iż ten znikł bez śladu.
  Czarna wołga – miejska legenda rozpowszechniana w Polsce głównie w latach 60. i 70. XX wieku, mówiąca o kursującej po mieście czarnej limuzynie marki GAZ-21 Wołga (później GAZ-24), którą rzekomo porywano dzieci.
  Mem (od gr. mimesis – naśladownictwo). W memetyce to nazwa jednostki ewolucji kulturowej, analogicznej do genu, będącego jednostką ewolucji biologicznej. Termin został wprowadzony przez biologa Richarda Dawkinsa w książce Samolubny gen.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.