• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Legend - album Clannad

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Will Szkarłatny (ang. Will Scarlet) – postać fikcyjna związana z legendą o Robin Hoodzie. Był to zazwyczaj porywczy i chętny do walki młody mężczyzna.
  Hern (Hern Myśliwy) – w angielskiej mitologii duch lasu, odpowiednik Pana, w greckiej mitologii oraz celtyckiego rogatego boga Cernunnosa.
  .mw-parser-output table.album-studyjny td.naglowek{background:lightsteelblue!important}.mw-parser-output table.album-bootleg td.naglowek{background:lightblue!important}.mw-parser-output table.album-ep td.naglowek{background:lightsalmon!important}.mw-parser-output table.album-koncert td.naglowek,.mw-parser-output table.album-koncertowy td.naglowek,.mw-parser-output table.album-live td.naglowek{background:burlywood!important}.mw-parser-output table.album-soundtrack td.naglowek{background:gainsboro!important}.mw-parser-output table.album-demo td.naglowek,.mw-parser-output table.album-nielegal td.naglowek,.mw-parser-output table.album-mixtape td.naglowek{background:peachpuff!important}.mw-parser-output table.album-tribute td.naglowek,.mw-parser-output table.album-cover td.naglowek{background:thistle!important}.mw-parser-output table.album-kompilacja td.naglowek,.mw-parser-output table.album-split td.naglowek,.mw-parser-output table.album-remix td.naglowek{background:darkseagreen!important}.mw-parser-output table.album-wideo td.naglowek{background:lightskyblue!important}.mw-parser-output table.album-box td.naglowek{background:lightgray!important}

  Legend – album muzyczny grupy Clannad z roku 1984 (zob. 1984 w muzyce) składający się z 10 utworów wykorzystywanych jako ścieżka dźwiękowa w brytyjskim serialu Robin z Sherwood. Był to pierwszy album grupy, w którym warstwa tekstowa nie była stworzona w języku gaelickim, lecz w angielskim.

  Clannad – irlandzki zespół muzyczny. Gra trudną do jednoznacznego określenia muzykę z pogranicza folku, new age’u, rocka, popu, muzyki mistycznej.Język gaelicki szkocki (gaelicki, Scots Gaelic, nazwa własna: Gàidhlig) - język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Posługuje się nim około 58 tys. osób (2001) zamieszkujących północną część Wielkiej Brytanii, tj. północno-zachodnią Szkocję i archipelag Hebrydów. Władze brytyjskie przyznały mu status regionalnego języka urzędowego na Hebrydach Zewnętrznych (region Western Isles).

  Na płycie znajduje się jedynie 10 utworów, mimo iż w serialu usłyszeć ich można było kilkakrotnie więcej, w większości instrumentalnych, ponieważ Clannad tworzył podkład dźwiękowy do serialu z nowymi utworami także w drugim i trzecim sezonie, od roku 1984 do 1986.

  Utwory[ | edytuj kod]

  1. Robin (The Hooded Man)
  2. Now Is Here
  3. Herne
  4. Together We
  5. Darkmere
  6. Strange Land
  7. Scarlet Inside
  8. Lady Marian
  9. Battles
  10. Ancient Forest

  Opis płyty[ | edytuj kod]

  Każdy z utworów umieszczonych na płycie ma swoją odrębną dynamikę. Najbardziej żywiołowym i dynamicznym jest instrumentalny Battles, który w serialu pojawiał się zarówno w momentach walk, jak również i w innych dramatycznych sytuacjach, komponując się z dynamiczną akcją filmu. Pierwsze dźwięki przypominają imitację dźwięku cięciwy łuku po wypuszczeniu strzały, co w pewien sposób zgadza się z działaniami bohaterów serialu, którzy przed walką wręcz często ostrzeliwali przeciwnika. W dalszej części utworu wyrazistości nadaje ostro brzmiąca gitara akustyczna, wyeksponowana na tle stłumionych bębnów. W tle słychać stonowane okrzyki osób wzywających pomocy lub ostrzegających przed niebezpieczeństwem.

  Lady Marian (czyt. Lejdi Marion) – postać z legendy o Robin Hoodzie, w której przedstawiana jest jako jego małżonka, czy ukochana.Serial telewizyjny – wieloodcinkowy program telewizyjny, zazwyczaj mający określoną strukturę narracyjną i utrzymany w określonej konwencji (np. dramatu, komedii, science-fiction, horroru) lub łączący różne konwencje.

  Robin (The Hooded Man) jest w filmie utworem z czołówki każdego odcinka. Poza powtarzającą się kilkakrotnie sekwencją słów "Robin. The Hooded Man", utwór jest instrumentalny, ma równomierną dynamikę, choć w końcowej fazie, podobnie jak w Scarlet Inside, pojawiają się progresywne ewolucje.

  Ścieżka dźwiękowa (z ang. soundtrack, OST – original sound track – oryginalna ścieżka dźwiękowa) – zapis motywu lub całej ścieżki dźwiękowej utworu muzycznego, która pojawia się w filmie lub grze wideo, jak również wydania płytowe złożone z kolekcji takich utworów. Dotyczy ona głównie ilustracji muzycznych, ale również jest to zapis konkretnych utworów, które zostały przygotowane specjalnie na potrzeby filmu lub gry.Robin z Sherwood (ang. Robin of Sherwood) – brytyjski serial fantasy nakręcony w latach 1983-1986 znany też w Polsce pod tytułem „Robin Hood”. Serial był złożony w sumie z 26 odcinków nakręconych w trzech odrębnych cyklach.

  Najbardziej stonowanym utworem, wykonanym całkowicie na organach, które zresztą częściej pojawiają się na tej płycie niż na poprzednich albumach Clannad, jest Herne. Jego nazwa związana jest z germańskim bóstwem lasu Hernem, znanym jako Hern Myśliwy czy Hern Pan Drzew. W serialu utwór ten pojawia się najczęściej wówczas, gdy ów bóg lasu ma się spotkać z Robinem.

  Z kolei Lady Marian i Scarlet Inside dedykowane są postaciom związanym z Robinem - jego małżonką Lady Marion i Willem Szkarłatnym (z ang. Will Scarlet). Podobnie jak w przypadku poprzedniego utworu, tak i one w serialu pojawiają się w momentach, gdy akcja związana jest z odpowiadającymi im postaciami.

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Alternatywna pisownia imienia Marion.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. [1]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.