• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leeuwarderadeel

  Przeczytaj także...
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Leeuwarden (fryz. Ljouwert) – miasto w północnej Holandii, w pobliżu wybrzeża Morza Północnego. Jest ośrodkiem administracyjnym prowincji Fryzja. Liczy około 90 tys. mieszkańców.

  Leeuwarderadeel – gmina w Holandii, w prowincji Fryzja. Jej siedzibą było miasto Stiens.

  Historia[ | edytuj kod]

  Do XV wieku obszar miejski Leeuwarden należał do Leeuwarderadeel. Przed 1944 gmina Leeuwarderadeel obejmowała również południową część dzisiejszej gminy Leeuwarden wraz z miejscowościami: Wirdum, Wytgaard, Huizum, Goutum, Swichum, Hempens, Teerns, Lekkum, Miedum i Snakkerburen. Od 1 stycznia 1944 gmina Leeuwarderadeel obejmowała miejscowości: Stiens, Jelsum, Koarnjum, Britsum, Finkum, Hijum i Alde Leie.

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  W lutym 2013 rada gminy postanowiła, że chcą połączyła się z gminą Leeuwarden. W referendum, które odbyło się w styczniu 2013 zdecydowana większość mieszkańców również to poparła. W 2018 została przyłączona do Leeuwarden.

  Ratusz[ | edytuj kod]

  Stary ratusz pierwotnie stał w Huizumie. Tak było do momentu, gdy nowy ratusz w Stiens powstał 1 marca 1965.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Statystyki populacji holenderskich gmin (ang.). Statistics Netherlands. [dostęp 2020-05-10].
  2. Geschiedenis (niderl.). documentatiestichting.nl. [dostęp 2020-05-10].
  3. Frank van den Hoven: Leeuwarderadeel (niderl.). plaatsengids.nl, 2018-05-07. [dostęp 2020-05-10].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.