Leer (Ostfriesland) – miasto powiatowe w północno-zachodniej części Niemiec, leżące we Wschodniej Fryzji często nazywane "Brama Fryzji Wschodniej", w kraju związkowym Dolna Saksonia, siedziba powiatu Leer.
Miasto leży blisko granicy z Holandią. Od zachodu Leer jest ograniczone rzeką Ems, a od południa – Ledą. Miasto ma bogato rozwiniętą komunikację wodną (port morski i śródlądowy) i drogową. Posiada też własny port lotniczy w Papenburgu. Rozwinięty jest tu przemysł stoczniowy, rybołówstwo, handel, rzemiosło i turystyka.
Elbląg (łac. Elbinga, Elbingus, niem. Elbing, prus. Elbings, rus. Эльблонг) – miasto na prawach powiatu w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba władz powiatu elbląskiego i gminy wiejskiej Elbląg, ale miasto nie wchodzi w ich skład, stanowiąc odrębną jednostkę samorządu terytorialnego. Od 1992 stolica diecezji elbląskiej. Najstarsze miasto w województwie, jedno z najstarszych w Polsce (rok założenia 1237, prawa miejskie 1246). Miasto posiadało prawo do czynnego uczestnictwie w akcie wyboru króla. Także najniżej położone miasto w Polsce. Leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Według danych z 30 czerwca 2012 r. ma 123 977 mieszkańców.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
Najsłynniejszą budowlą miasta jest ratusz z roku 1894 zbudowany w stylu niemiecko-niderlandzkiego neorenesansu.
Na uwagę zasługuje znajdujący się w pobliżu Leer zespół wiatraków Mitling-Mark wraz z muzeum Omas Küche (Babcina kuchnia).
W pobliżu tama na Ledzie.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Elbląg, Polska od 23 czerwca 2001 r.
Trowbridge, Anglia
W mieście znajduje się stacja kolejowa Leer.
Leer

Warto wiedzieć że... beta
Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.
Neorenesans – nurt w architekturze XIX-wiecznego historyzmu, nawiązujący formalnie do architektury renesansowej. W krajach Europy Środkowej nawiązywano przede wszystkim do tzw. renesansu północnego.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Fryzja Wschodnia (niem. Ostfriesland), wschodniofryz. Oostfreesland) - region w Dolnej Saksonii, do którego należą Wyspy Wschodniofryzyjskie. Mieszkańcy używają języka dolnoniemieckiego i gwary Ostfriesisches Platt. Region nie ma dużego miasta, największe są Emden, Aurich, Leer (Ostfriesland), Norden i Wittmund. Fryzja Wschodnia obejmuje powiaty Aurich, Leer, Wittmund i miasto Emden.
Ems (pol. hist. Amiza), rzeka w północno-zachodnich Niemczech, w Westfalii i Dolnej Saksonii, o długości 371 km i powierzchni dorzecza ok. 18 000 km².
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Zapora wodna – rodzaj budowli hydrotechnicznej, bariera przegradzająca dolinę rzeki w celu spiętrzenia wody, zwykle betonowa, żelbetowa lub ziemna.