• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leendert van der Meulen

  Przeczytaj także...
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Siegfried Wustrow (ur. 7 maja 1936 w Göhlen) - niemiecki kolarz torowy i szosowy reprezentujący NRD, dwukrotny medalista torowych mistrzostw świata.
  Georg Stoltze (ur. 13 lutego 1931 w Erfurcie - zm. 6 lipca 2007 w Berlinie) - niemiecki kolarz torowy i szosowy reprezentujący NRD, dwukrotny medalista torowych mistrzostw świata.

  Leendert van der Meulen (ur. 22 listopada 1937 w Badhoevedorp zm. 2 września 2015 w Voorhout) – holenderski kolarz torowy i szosowy, złoty medalista torowych mistrzostw świata.

  Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.Voorhout - holenderska miejscowość położona w gminie Teylingen w prowincji Holandia Południowa. Według spisu ludności z 2005 roku miejscowość liczy 14 972 mieszkańców.

  Kariera[]

  Największy sukces w karierze Leendert van der Meulen osiągnął w 1961 roku, kiedy zdobył złoty medal w wyścigu ze startu zatrzymanego amatorów podczas torowych mistrzostw świata w Zurychu. W zawodach tych bezpośrednio wyprzedził dwóch reprezentantów NRD: Siegfrieda Wustrowa oraz Georga Stoltze. Dwukrotnie zdobywał medale torowych mistrzostw kraju, w tym złoty w swej koronnej konkurencji w 1960 roku. Startował również w wyścigach szosowych, jednak bez większych sukcesów. Nigdy nie brał udziału w igrzyskach olimpijskich.

  59. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1962 odbyły się w szwajcarskim Zurychu. Rozegrano dwie konkurencje dla kobiet: sprint i wyścig na dochodzenie, a do dotychczas rozgrywanych sześciu konkurencji dla mężczyzn: sprintu, wyścigu na dochodzenie i wyścigu ze startu zatrzymanego zarówno dla zawodowców jak i amatorów dodano wyścig drużynowy na dochodzenie zawodowców.Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.

  Przypisy

  1. Oud-wielerkampioen Van der Meulen (77) overleden (niderl.). 2015-09-03. [dostęp 2015-11-03].

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.