• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lee Tae-ho

  Przeczytaj także...
  National-football-teams.com – angielska strona internetowa o tematyce piłkarskiej. Dziś strona dostępna jest jedynie w języku angielskim. Azjatycka Liga Mistrzów (AFC Champions League) jest międzynarodowym turniejem piłki nożnej rozgrywanym co roku pomiędzy mistrzami i zdobywcami pucharu lig 14 państw kontynentu azjatyckiego. Turniej jest organizowany przez AFC (Asian Football Confederation) i stanowi kontynuację Pucharu Klubowych Mistrzów Azji (Asian Club Championship, Asian Champions Cup).
  XIV Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1990 po raz drugi odbyły się we Włoszech. Uprzednio Włochy gościły mundial w 1934 roku. Wtedy to Włosi po raz pierwszy zdobyli mistrzostwo świata. Rozpoczęcie mistrzostw zaplanowano na 8 czerwca, a mecz finałowy na 8 lipca 1990 roku.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Lee Tae-ho (ur. 29 stycznia 1961) – były południowokoreański piłkarz występujący na pozycji napastnika. Trener piłkarski.

  Reprezentacja Belgii w piłce nożnej jedenastokrotnie startowała w finałach mistrzostw świata, najlepszy wynik osiągając w roku 1986, kiedy po przegranych z Argentyną (0:2) w półfinale i z Francją (2:4, po dogrywce) w meczu o trzecie miejsce zajęła ostatecznie czwartą lokatę. Znacznie lepiej powodziło jej się w rozgrywkach o Puchar Europy – Belgowie dwukrotnie kończyli swój udział w mistrzostwach Starego Kontynentu w najlepszej trójce (1972 i 1980).XXIV Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska XXIV Olimpiady) odbyły się w 1988 roku w Seulu (Korea Południowa).

  Kariera klubowa[ | edytuj kod]

  Lee karierę rozpoczynał w 1980 roku w drużynie z Korea University. W 1983 roku trafił do klubu Daewoo Royals. W tym samym roku wywalczył z nim wicemistrzostwo Korei Południowej. W 1984 roku zdobył z klubem mistrzostwo Korei Południowej. W 1986 roku zwyciężył z nim w rozgrywkach Azjatyckiej Ligi Mistrzów. W 1987 roku oraz w 1991 roku ponownie zdobywał z zespołem mistrzostwo Korei Południowej, natomiast w 1990 roku wywalczył z nim wicemistrzostwo Korei Południowej. W 1992 roku Lee zakończył karierę.

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Reprezentacja Korei Południowej występuje na międzynarodowych imprezach od 1948 (igrzyska olimpijskie), nazywana również Tygrysy Azji, jest 2 najbardziej utytułowanym zespołem narodowym na kontynencie azjatyckim.

  Kariera reprezentacyjna[ | edytuj kod]

  W reprezentacji Korei Południowej Lee zadebiutował w 1980 roku. W tym samym roku zajął z kadrą 2. miejsce w Pucharze Azji. W 1984 roku Puchar Azji zakończył wraz z drużyną na fazie grupowej. W 1986 roku Lee znalazł się w kadrze na Mistrzostwa Świata. Nie zagrał jednak na nich w żadnym meczu, a Korea Południowa odpadła z turnieju po fazie grupowej. W 1988 roku podczas Pucharu Azji zajął z drużyną narodową 2. miejsce. Lee został także królem strzelców turnieju z 3 golami na koncie. W tym samym roku wziął udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich. W 1990 roku został powołany do kadry na Mistrzostwa Świata. Wystąpił na nich w pojedynku z Belgią (0:2). Z tamtego turnieju Korea Południowa odpadła po fazie grupowej. W latach 1980–1991 w drużynie narodowej Lee rozegrał w sumie 72 spotkania i zdobył 27 bramek.

  Republika Korei (kor. 대한민국, hancha 大韓民國, lat. Daehan Minguk/Taehan Minguk, skr. 한국; 韓國; Hanguk, Korea Południowa, wysłuchaj oryginalnej wymowy) – państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.Napastnik – zawodnik w piłce nożnej, który gra na pozycji najbliższej do przeciwnej bramki i dlatego w drużynie głównie to on jest odpowiedzialny za zdobywanie bramek.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Lee Tae-ho w bazie National Football Teams (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  XIII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 1986 roku gościł w przeciągu 16 lat powtórnie Meksyk w miejsce Kolumbii, która wycofała się z organizacji turnieju. Startowały 24 drużyny (również Polska), rozegrano 52 mecze. W finale zmierzyły się ze sobą zespoły Argentyny i RFN. Mecz zakończył się zwycięstwem Argentyny 3:2.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.852 sek.