• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lee Petty

  Przeczytaj także...
  Herbert „Herb” Watson Thomas (ur. 6 kwietnia 1923 roku w Olivie, zm. 9 sierpnia 2000 roku w Sanford) – amerykański kierowca wyścigowy, dwukrotny mistrz głównej serii NASCAR.Robert „Red” Byron (ur. 12 marca 1915 w Kolorado, zm. 11 listopada 1960 w Chicago) – amerykański kierowca wyścigowy. W 1949 roku został pierwszym mistrzem serii Strictly Stock, z której powstała główna seria NASCAR, Sprint Cup.
  Ford Thunderbird - luksusowy samochód osobowy produkowany przez amerykańską firmę Ford Motor Company w latach 1955–1997 i 2002–2005. Dostępny jako 2-drzwiowe coupé i 2-drzwiowy kabriolet. Do napędu używano silników V6 i V8. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 3-biegową automatyczną skrzynię biegów. Przez 50 lat produkcji Ford wyprodukował 4,4 miliona Thunderbirdów.

  Lee Arnold Petty (ur. 14 marca 1914 w Randleman, zm. 18 kwietnia 2000 w Greensboro) – amerykański kierowca wyścigowy, trzykrotny mistrz głównej serii NASCAR. Jest ojcem Richarda Petty'ego, 7-krotnego mistrza serii NASCAR, a także dziadkiem Kyle Petty'ego, który dwa razy ukończył mistrzostwa na piątym miejscu i pradziadkiem Adama Petty'ego, który zginął podczas wypadku w treningu na torze New Hamshire Motor Speedway w 2000 roku. Założył wraz z synami zespół wyścigowy, Petty Enterprises.

  Olds Motor Vehicle Company - jedna z najstarszych firm zajmujących się produkcją samochodów. Firmę założył Ransom E. Olds w stanie Michigan (USA) w 1897 roku. Zakłady Oldsa były pierwszym masowym producentem samochodów w USA, w latach 1897-1901 wyprodukowano 425 Oldsmobilów.Chevrolet – amerykańska marka motoryzacyjna należąca do koncernu General Motors, której samochody dostępne są w ponad 140 krajach na całym świecie. Jest czwartą najczęściej kupowaną marką samochodów na świecie.

  Urodził się w Randleman w Północnej Karolinie. Starty w wyścigach rozpoczął w wieku 35 lat. Wtedy to wziął udział w pierwszym wyścigu mistrzostw w historii, na torze Charlotte Speedway (nie mającym nic wspólnego z Charlotte Motor Speedway), gdzie ukończył wyścig na 17 pozycji. Sezon zakończył na drugiej pozycji, za Redem Byronem. W 1954 roku odniósł 7 zwycięstw, a do 3 wyścigów startował z pierwszego pola. Zdobył 8649 punktów (o 283 więcej od Herba Thomasa) i zdobył swój pierwszy tytuł serii Grand National. W 1958 zdobył o jedno pole więcej, niż w 1954, znowu wygrał 7 wyścigów, oraz zdobył tytuł mistrza. Obronił go rok później, wygrywając już 11 wyścigów. Najsłynniejszym z nich była Daytona 500, podczas której równo linię mety minęły Oldsmobile Dynamic 88 Petty'ego, Ford Thunderbird Johnny'ego Beauchampa i Chevrolet Joego Weatherlaya.

  NASCAR (National Association for Stock Car Auto Racing) – Narodowa Organizacja Wyścigów Samochodów Seryjnych – jest to największa organizacja wyścigowa w Stanach Zjednoczonych. Trzy największe serie prowadzone przez NASCAR to Sprint Cup Series, Nationwide Series i Camping World Truck Series. NASCAR prowadzi także serie NASCAR Regional Racing, Whelen Modified Tour oraz Dodge Weekly Series. Łącznie NASCAR patronuje 1500 wyścigom na 100 torach w 38 stanach oraz w Kanadzie i Meksyku. Od 1996 do 1998 roku NASCAR organizował także jeden wyścig w Japonii, a w 1988 roku odbył się też wyścig w Australii.International Motorsports Hall of Fame jest organizacją która zajmuje się upamiętnianiem wielkich ludzi sportów motorowych. Nie tylko kierowców ale także inżynierów, właścicieli zespołów, wizjonerów. Ludzi którzy tworzyli historię.

  W nieoficjalnych wynikach za zwycięzcę uznano Beauchampa. Petty jednak oprotestował wyniku. Jak powiedział: "Miałem Beauchampa dobre dwie stopy za sobą. sam w sobie wiem, że wygrałem". W rozstrzygnięcie wyścigu zaangażował się także Bill France Sr, założyciel serii NASCAR. Po trzech dniach oficjalnie przyznano zwycięstwo Petty'emu.

  Petty startował w wyścigach NASCAR do 1964 roku, kiedy to wziął udział w dwóch wyścigach. W całej swej karierze wystartował w 427 wyścigach, wygrywając 54, a do 18 startując z pierwszego pola. Jako pierwszy kierowca zdobył aż trzy tytuły mistrza serii Grand National.

  W 1990 znalazł się w gronie wybitnych postaci związanych z wyścigami, International Motorsports Hall of Fame. Został wybrany także jednym z 50 najlepszych kierowców NASCAR (Nascar's 50 Greatest Drivers).

  Zmarł 5 kwietnia 2000 roku o 4:50 w wieku 86 lat w Moses H. Cone Memorial Hospital w Greensboro w Północnej Karolinie. Umarł kilka tygodni po operacji tętniaka żołądka. Został pochowany na cmentarzu w Randleman, w Północnej Karolinie.

  Bibliografia[]

 • Lee Petty
 • Lee Petty • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.