• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lech Tomaszewski

  Przeczytaj także...
  Topologia (gr. tópos – miejsce, okolica; lógos – słowo, nauka) – jeden z najważniejszych kierunków w matematyce współczesnej. Obiektem jej badań są te własności figur geometrycznych i brył, które nie ulegają zmianie nawet po radykalnym zdeformowaniu tych figur (a więc np. położenie i sąsiedztwo). Własności takie nazywa się własnościami topologicznymi figury.Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Politechnika Warszawska zajmuje od lat 1. miejsce w Polsce w "Rankingu Szkół Wyższych" wśród uczeni technicznych publikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a w świecie 374. pośród wszystkich typów uczelni.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Grób Lecha Tomaszewskiego na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim

  Lech Tomaszewski (ur. 1 stycznia 1926 w Praszce, zm. 28 lutego 1982 w Warszawie) – polski architekt, rzeźbiarz, projektant i teoretyk sztuki.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Pracę zawodową rozpoczął w Zakładach Artystyczno-Badawczych kierowanych przez Jerzego Sołtana. W 1958 rozpoczął pracę pedagogiczną na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, na Wydziale Architektury Wnętrz. Równocześnie był zaangażowany w tworzenie projektów architektonicznych i wystawienniczych, propagował technikę geometrii powierzchni jednostronnych. Był autorem prac teoretycznych związanych tematycznie z topologią geometryczną i systematyką form.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 1977 zainicjował powstanie Wydziału Wzornictwa Przemysłowego, a od 1980 do śmierci był rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

  Lech Tomaszewski spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 220-VI-6).

  Nagroda im. Lecha Tomaszewskiego[ | edytuj kod]

  Dla upamiętnienia działalności artystycznej i dydaktycznej Lecha Tomaszewskiego na Wydziałach Architektury Wnętrz i Wzornictwa, władze Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ustanowiły nagrodę jego imienia. Nagroda została zainicjowana w 2007 roku w 25 rocznicę śmierci Lecha Tomaszewskiego. Nagroda ufundowana przez ASP w wysokości 5000 zł przyznawana jest rokrocznie młodemu artyście, studentowi lub absolwentowi warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz w uzasadnionych wypadkach osobie spoza uczelni związanej z jej życiem, za zaangażowanie artysty w społeczne życie środowiska lub za twórczość promującą ważne wartości społeczne.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Praszka (niem. Praschkau) – miasto w Polsce, położone w województwie opolskim, w powiecie oleskim, w gminie Praszka, której jest siedzibą, nad rzeką Prosną. Historycznie Praszka należała do ziemi wieluńskiej. W latach 1975–1998 miasto należało administracyjnie do województwa częstochowskiego. Do 1939 r. było to miasto graniczne (granica polsko-niemiecka) w województwie łódzkim.

  Prace[ | edytuj kod]

  W depozycie muzeum Akademii Sztuk Pięknych znajdują się przekazane w 1987 roku przez Agnieszkę Putowską-Tomaszewską prace Lecha Tomaszewskiego. Składają się na nie 3 rzeźby, 559 rysunków wykonanych na kawiarnianych serwetkach oraz 106 narysowanych na papierze. Z kolei w Archiwum ASP znajdują się fotografie i dokumenty dotyczące działalności dydaktycznej, społecznej i politycznej Lecha Tomaszewskiego.

  Jerzy Sołtan herbu Sołtan (ur. 6 marca 1913 w Prezmie, zm. 16 września 2005 w Bostonie) – polski architekt, profesor uniwersytetu Harvard i dziekan Wydziału Architektury w latach 1967-1974, współpracownik Le Corbusiera; syn Władysława.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Cmentarz Powązkowski w Warszawie. (red.). Krajowa Agencja Wydawnicza, 1984. ISBN 83-03-00758-0.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Centrum Sztuki Galeria EL, Lech Tomaszewski
 • Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Lech Tomaszewski
 • Informacje na temat Nagrody im. Lecha Tomaszewskiego. [dostęp 2012-11-20].

 • Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – najstarsza wyższa uczelnia artystyczna w Polsce. Jej główna siedziba znajduje się przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 w Warszawie. Od 2012r. jej rektorem jest prof. Adam Myjak.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.