• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lech Grześkiewicz

  Przeczytaj także...
  Medal "Milito Pro Christo" (łac. Walczę dla Chrystusa) – polskie odznaczenie kościelne Ordynariatu Polowego WP, przyznawane corocznie dla podkreślenia zasług osób, które dają świadectwo najwyższym wartościom oraz wytrwale służą Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, są całkowicie zaangażowane w głoszenie prawdy o losach Narodu Polskiego oraz wspierają duszpasterstwo wojskowe. Odznaczenie może być także przyznawane organizacjom za działalność na rzecz dobra publicznego, upowszechnianie standardów moralnych i działanie zgodne z wartościami chrześcijańskimi, takimi jak sprawiedliwość i prawda.Katedra Polowa Wojska Polskiego NMP Królowej Polski w Warszawie – kościół garnizonowy przy ul. Długiej 13/15 w Warszawie.
  Plafon – sufit lub podniebienna część sklepienia ozdobiona sztukaterią, płaskorzeźbą, freskiem lub malowidłem olejnym na zamocowanym odpowiednio przy suficie płótnie. Bywa otoczony dekoracyjnym obramieniem, które jest wykonane z materiału o innej fakturze i pokryte inną techniką niż właściwa kompozycja.

  Lech Grześkiewicz (ur. 28 września 1913 w Poznaniu - zm. 27 października 2012 w Warszawie) – artysta plastyk zajmujący się ceramiką artystyczną oraz malarstwem ściennym (freski).

  Studia artystyczne rozpoczął w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu (dyplom w 1933) i kontynuował je na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie (1938-1947). Specjalizował się w malarstwie ściennym. Prace wykonywał w wielu technikach: fresk, sgraffito, a także płaskorzeźba i rzeźba ceramiczna, witraże, mozaiki ceramiczne i szklane.

  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.Katoliccy biskupi polowi Wojska Polskiego 5 lutego 1919 Benedykt XV utworzył Ordynariat Polowy w Polsce i mianował pierwszego w Polsce biskupa polowego Wojska Polskiego. Został nim bp Stanisław Gall, sufragan archidiecezji warszawskiej, który stworzył struktury diecezjalne duszpasterstwa wojskowego.

  Wybrane realizacje:

 • freski i mozaiki szklane w kościele św. Jakuba
 • ceramiki ścienne w kościele w Chodczu koło Włocławka
 • plafon ceramiczny w kaplicy w kościele św. Anny w Warszawie
 • nawis nad sceną w Sali Kongresowej w PKiN w technice sgraffito
 • freski i sgraffita na elewacjach kamienic na Starym Mieście w Warszawie i Poznaniu
 • ceramiczne płaskorzeźby i witraże w kościele w Wykrocie koło Myszyńca
 • freski w kościele św. Jana we Włocławku
 • mozaika ceramiczna i witraże w kościele w Lubaniu koło Włocławka
 • malowidła ścienne w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie przy pl. Narutowicza
 • Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 27 stycznia 2010 uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 15 lutego 2010 w Katedrze Polowej WP w Warszawie został odznaczony Medalem "Milito Pro Christo" przez Biskupa Polowego WP gen. dyw. Tadeusza Płoskiego.

  Kaplica (łac. cappa zdrobniale capella kapliczka) – niewielka chrześcijańska budowla sakralna, wolno stojąca lub połączona z większym obiektem architektonicznym; wydzielone pomieszczenie z ołtarzem lub boczna część kościoła tworząca odrębną całość, w której znajduje się ołtarz.Mozaika – dekoracja w postaci ornamentu lub obrazu, wykonana z drobnych, o różnej kolorystyce (dwu lub wielobarwne), fakturze i kształcie kamyczków, kawałków szkła lub ceramiki. Elementy są przyklejone do podłoża przez ułożenie na niezwiązanej zaprawie, wapiennej, cementowej lub żywicy pochodzenia roślinnego (mastyks z drzewa Pistacia lentiscus). Stosowana jest do zdobienia posadzek, ścian, kopuł, sklepień, apsyd w budownictwie sakralnym i świeckim, mebli (zwłaszcza blatów stołów, sepetów, biurek).

  Przypisy

  1. Helena i Lech Grześkiewicz – pamięć w Notatkach z podróży. o.pl, 2013-10-21. [dostęp 21 października 2013].
  2. Glorie Artis rozdane. mkidn.gov.pl, 2010-01-27. [dostęp 25 października 2013].
  3. Synod OPWP. ordynariat.wp.mil.pl. [dostęp 25 października 2013].

  Linki zewnętrzne[]

 • Pracownia Grześkiewiczów. grzeskiewiczowie.art.pl. [dostęp 25 października 2013].
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – kościół w Warszawie przy pl. Narutowicza. Został wybudowany według projektu Oskara Sosnowskiego z 1908 roku.Stare Miasto w Warszawie – najstarszy ośrodek miejski Warszawy będący zwartym zespołem architektury zabytkowej, przeważnie z XVII i XVIII wieku o średniowiecznym układzie zabudowy, otoczone pierścieniem murów obronnych z XIV–XVI wieku. Ma rynek rozmieszczony na planie prostokąta.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Relief (płaskorzeźba) – kompozycja rzeźbiarska wykonana na płycie kamiennej, metalowej lub drewnianej z pozostawieniem na niej tła. Dzieło uzyskuje się poprzez rzeźbienie, kucie lub odlewanie. Pomimo że płaskorzeźby powstawały jako dekoracja architektoniczna, to często stanowią odrębne, pełnowartościowe dzieło sztuki.
  Późnogotycki kościół św. Jana Chrzciciela we Włocławku, dawna fara miejska, został zbudowany w 1538 r., na miejscu świątyni opisywanej już w 1065 r. Jego bryła została stopniowo uzupełniona rozbudowami: w 1565 r. powstała od północy kaplica pw. Jedenastu Tysięcy Dziewic, obecnie pw. Pięciu Ran Chrystusa i św. Zyty, w 1580 r. dostawiono od zachodu wieżę, w 1622 powiększono prezbiterium o półkolistą apsydę, a w 1635 r. dobudowano od południa kaplicę pw. Aniołów Stróżów, obecnie pw. Matki Boskiej Szkaplerznej.
  Myszyniec – miasto w woj. mazowieckim, w powiecie ostrołęckim, położone nad Rozogą. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Myszyniec. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. ostrołęckiego. Myszyniec przez wielu uznawany jest za stolicę Kurpi.
  27 października jest 300. (w latach przestępnych 301.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 65 dni.
  Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu – państwowa szkoła wyższa powstała w 1919 roku w Poznaniu. Gmach główny znajduje się na rogu ulic Marcinkowskiego i 23 Lutego w budynku przedwojennego Starostwa Krajowego w Poznaniu.
  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
  Tadeusz Stefan Płoski (ur. 9 marca 1956 w Lidzbarku Warmińskim, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – polski biskup rzymskokatolicki, doktor habilitowany nauk prawnych, biskup polowy Wojska Polskiego w latach 2004–2010, generał dywizji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.