• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leanne Baker


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Peng Shuai (chin. upr. 彭帅, chin. trad. 彭帥, pinyin Péng Shuài; ur. 8 stycznia 1986 w Hunan) – chińska tenisistka, mistrzyni wielkoszlemowego Wimbledonu 2013 w grze podwójnej, zwyciężczyni turniejów profesjonalnych w grze podwójnej, finalistka w grze pojedynczej; reprezentantka kraju w Pucharze Federacji. Tenisistka praworęczna, grająca oburęczny forehand i backhand.ASB Classic – kobiecy oraz męski turniej tenisowy wchodzący w skład rozgrywek WTA Tour oraz ATP World Tour. Kobieca impreza jest rangi WTA International Series, natomiast męska ATP World Tour 250. Rozgrywany na kortach twardych w nowozelandzkim Auckland od 1985 roku. Od 2016 roku rywalizują w nim także mężczyźni.
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

  Leanne Baker (ur. 8 stycznia 1981 w Hamilton) – nowozelandzka tenisistka, reprezentantka kraju w Fed Cup.

  Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

  Karierę zawodową tenisistka rozpoczęła w lutym 1996 roku, jako reprezentantka swojego kraju w grze podwójnej, w rozgrywkach Fed Cup, gdzie w parze z Tracey King wygrała wszystkie swoje mecze. W czerwcu tego samego roku wzięła udział w kwalifikacjach do turnieju rangi ITF w Hilton Head i pomimo przegranej w decydującym o awansie meczu, zagrała w turnieju głównym jako tzw. szczęśliwy przegrany. W fazie głównej turnieju dotarła do ćwierćfinału. Pierwszy singlowy turniej wygrała w 1999 roku w meksykańskim Coatzacoalcos a deblowy w tym samym roku w Felixstowe. W sumie w czasie kariery wygrała siedem turniejów w grze pojedynczej i osiemnaście w grze podwójnej rangi ITF.

  Luksemburg (luks. Lëtzebuerg, fr. Luxembourg, niem. Luxemburg) – gmina ze statusem miasta oraz stolica Wielkiego Księstwa Luksemburga. Jest centrum administracyjnym i finansowym państwa, jest położone na południu kraju, nad miejscem połączenia rzek Alzette i Pétrusse. W Luksemburgu ma swoją siedzibę kilka instytucji Unii Europejskiej, w tym jej Trybunał Sprawiedliwości.Coatzacoalcos – miasto w południowo-wschodnim Meksyku, w stanie Veracruz, u ujścia rzeki Coatzacoalcos do Zatoki Meksykańskiej. Przemysł petrochemiczny; port wywozu ropy naftowej i jej produktów oraz siarki.

  W styczniu 1999 roku wystąpiła po raz pierwszy w zawodach cyklu WTA Tour, w nowozelandzkim Auckland. Zagrała tam w deblu, w parze z rodaczką Rewą Hudson ale przegrała w pierwszym meczu, natomiast w singlu, w którym zagrała dzięki dzikiej karcie, dotarła do drugiej rundy, po wygranej z Holenderką Miriam Oremans. W 2004 roku, partnerując Australijce Nicole Sewell, wygrała kwalifikacje gry podwójnej do wielkoszlemowego Wimbledonu, pokonując po drodze pary: Peng Shuai i Xie Yanze oraz Barbara Schwartz i Jasmin Wöhr. W turnieju głównym odpadła po pierwszej rundzie, przegrywając z parą Alicia Molik i Magüi Serna. Jeszcze tego samego roku, w parze z Kim Kilsdonk osiągnęła półfinał turnieju w Luksemburgu, wygrywając z takimi parami jak: Jekatierina Byczkowa i Emma Laine oraz Maret Ani i Meilen Tu. W styczniu 2005 roku osiągnęła swój największy sukces w rozgrywkach cyklu WTA, docierając do finału turnieju deblowego w Auckland. Jej partnerką w tych zawodach była Włoszka, Francesca Lubiani, wspólnie z którą pokonały pary: Jill Craybas i Corina Morariu, Teryn Ashley i Laura Granville oraz Janette Husárová i Lina Krasnorucka. W finale przegrały z parą Shinobu Asagoe i Katarina Srebotnik. Potem jeszcze, z tą samą partnerką, zagrała w Australian Open ale odpadła po pierwszej rundzie.

  Janette Husárová (ur. 4 czerwca 1974 w Bratysławie) – słowacka tenisistka, reprezentantka kraju w Pucharze Federacji.Shinobu Asagoe (jap. 浅越しのぶ, Asagoe Shinobu, ur. 28 czerwca 1976 r. w Kamigōri, w prefekturze Hyōgo) – tenisistka japońska, zwyciężczyni turniejów deblowych, reprezentantka w Pucharze Federacji.

  Tenisistka reprezentowała także (nieprzerwanie w latach 1996–2008) swój kraj w rozgrywkach Fed Cup i to zarówno w grze pojedynczej jak i podwójnej.

  Wygrane turnieje rangi ITF[ | edytuj kod]

  Gra pojedyncza[ | edytuj kod]

  Finały juniorskich turniejów wielkoszlemowych[ | edytuj kod]

  Gra podwójna (1)[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie WTA (ang.). Women’s Tennis Association. [dostęp 14 lipca 2014].
 • Profil na stronie ITF (ang.). International Tennis Federation. [dostęp 14 lipca 2014].
 • Corina Morariu (ur. 26 stycznia 1978 w Detroit) – amerykańska tenisistka, mistrzyni Wimbledonu w grze podwójnej, była liderka deblowej listy rankingowej.Lina Władimirowna Krasnorucka, ros. Лина Красноруцкая (ur. 29 kwietnia 1984 w Obnińsku) - rosyjska tenisistka, reprezentantka w Pucharze Federacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dzika karta (ang. wildcard), termin oznaczający dopuszczenie do zawodów, zwykle rangi mistrzowskiej, drużyny lub zawodnika niespełniającego formalnych warunków uczestnictwa. Prawo to przysługuje zazwyczaj organizatorom rozgrywek.
  Jekatierina Andriejewna Byczkowa, ros. Екатерина Андреевна Бычкова (ur. 5 czerwca 1985 w Moskwie), rosyjska tenisistka.
  Jasmin Wöhr (ur. 21 sierpnia 1980 w Tybindze) – niemiecka tenisistka. Zawodniczka praworęczna z oburęcznym bekhendem.
  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.
  Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.
  Hamilton (maor. Kirikiriroa), miasto w Nowej Zelandii, położone na Wyspie Północnej, nad rzeką Waikato. Ok. 100 tys. mieszkańców (czwarte co do wielkości miasto w tym kraju).
  Fed Cup, Puchar Federacji – drużynowe rozgrywki tenisowe krajowych reprezentacji kobiecych, odpowiednik męskiego Pucharu Davisa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.06 sek.