Lean manufacturing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lean manufacturing, lean production (pol. szczupła produkcja) – koncepcja zarządzania procesem produkcji, która rozwinęła się w oparciu o zasady i narzędzia Systemu Produkcyjnego Toyoty (TPS).

Produkcja masowa - jeden z typów produkcji. Polega na produkowaniu stale tych samych produktów np. produkcja cukru, cementu. Charakteryzuje się bardzo małym asortymentem, ale znaczną ilością produkowanych wyrobów. Wykonywana jest przez duże przedsiębiorstwa przemysłowe. Wymaga usystematyzowanie przebiegu produkcji. Pracownicy specjalizują się w wykonywaniu określonych i na ogół prostych czynności. Charakteryzuje się niskimi kosztami.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

W ostatnich latach, w związku z popularyzacją zasad TPS poza przemysłem, częściej stosowana jest szersza i bardziej uniwersalna nazwa tej koncepcji – lean management – oraz jej forma skrócona – lean.

 Osobny artykuł: Lean management.

Historia[ | edytuj kod]

Autorem pojęcia lean production był John Krafcik. Użył on tego określenia w 1988 w artykule w „Sloan Management Review” porównując TPS z tradycyjnym systemem produkcji masowej.

Koncepcja zyskała popularność po ukazaniu się w 1990 książki Jamesa Womacka, Daniela Jonesa i Daniela Roosa The Machine That Changed the World (Maszyna, która zmieniła świat).

Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Chet Marchwiński, John Shook, Alexis Schroeder: Leksykon Lean. Ilustrowany słownik pojęć z zakresu Lean Management. Wrocław: Wydawnictwo Lean Enterprise Institute Polska, 2010, s. 89. ISBN 978-83-926554-5-9.
  2. Jeffrey K. Liker Liker: Droga Toyoty. 14 zasad zarządzania wiodącej firmy produkcyjnej świata. Warszawa: Wydawnictwo MT Biznes, 2005, s. 31. ISBN 978-83-88970-92-4.
  3. Andy Brophy, The Financial Times Guide to Lean, Harlow: Pearson, 2013, s. 8, ISBN 978-0-273-77050-3.
  4. Adrian Grycuk, Bariery w stosowaniu koncepcji lean management, „Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie”, 3, 2016, s. 73.
  5. Mary A. Junewick, LeanSpeak. The Productivity Business Improvement Dictionary, New York: Productivity Press, 2002, s. 73, ISBN 978-1-56327-275-2.
  6. Sanjay Bhasin, Prominent obstacles to lean, „International Journal of Productivity and Performance Management”, 61, 2012, s. 403.
  7. Marcin Michalak, Ewelina Zarzycka, Lean w procesach operacyjnych [w:] I. Sobańska (red. nauk) Lean accounting integralny element lean management. Szczupła rachunkowość w zarządzaniu, Warszawa: Wolters Kluwer Polska, 2013, s. 33, ISBN 978-83-254-4336-7.
  8. John Krafcik, Triumph of the Lean Production System, "Sloan Management Review", Fall 1988, Vol. 30, Issue 1, s. 44
  9. Artur V. Hill, The Encyclopedia of Operations Management, FT Press, 2011, s. 195, ISBN 0-13-288370-8.
Toyota Production System (TPS, pl. System Produkcyjny Toyoty) jest zbiorem unikatowych japońskich metod zarządzania. Obejmuje szerokie zasady kultury przyjęte w tej firmie, a także sposób postrzegania świata i prowadzenia działalności. System koncentruje się na organizacji produkcji i logistyki, wliczając w to pozytywne relacje z dostawcami i klientami. TPS jest konglomeratem wielu technik, koncepcji i zasad mających na celu eliminację 3M (tj. muri – nadwyrężenie i trudności, mura – nieregularność, muda – marnotrawstwo). Opiera się na dwóch filarach, a są to: „ciągła poprawa” (czyli Kaizen) i „szacunek dla ludzi”. System produkcyjny Toyota ma swe zastosowanie w Kaizen jako punkt kontrolny do pomocy pracownikom i kierownictwu w identyfikowaniu obszarów wymagających doskonalenia. Jest to system, który używa podejścia PDCA (z ang. Plan-Do-Check-Act, co znaczy Planuj-Wykonaj-Sprawdź-Działaj, inaczej Cykl Deminga), by włączyć każdego pracownika organizacji do rozwiązywania problemów i poprawy jakości, bezpieczeństwa oraz zmniejszania kosztów. Stąd też często mówi się o TPS jako systemie ludzi myślących (z ang. Thinking People System). Zasady leżące u podłoża TPS znajdą swe odbicie w The Toyota Way, dzięki którym firma została uznana za światowego lidera w produkcji samochodowej.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Reklama