• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lea - rzeka

  Przeczytaj także...
  Wielki Londyn (ang. Greater London) – region administracyjny w południowo-wschodniej Anglii obejmujący miasto Londyn. Region zajmuje powierzchnię 1579 km² i liczy około 8 173 900 mieszkańców. Rozciągłość południkowa Wielkiego Londynu wynosi 46 km, a równoleżnikowa 58 km, co czyni go jednym z największych obszarowo miast świata.Luton – miasto i dystrykt (unitary authority) w Anglii (Wielka Brytania), w hrabstwie Bedfordshire, położone 50 km na północ od centrum Londynu. W 2011 roku dystrykt liczył 203 201 mieszkańców.
  Leagrave – była wieś (teraz część miasta Luton) w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Bedfordshire. Leży 26 km na południe od centrum miasta Bedford i 50 km na północny zachód od centrum Londynu. W 2007 miejscowość liczyła 12 910 mieszkańców.

  Lea (ang. River Lea, także Lee, River Lee) – rzeka w południowo-wschodniej Anglii, na terenie hrabstw ceremonialnych Bedfordshire, Hertfordshire i Wielkiego Londynu, lewostronny dopływ Tamizy. Długość rzeki wynosi 74 km.

  Źródło rzeki znajduje się w mieście Luton, w dzielnicy Leagrave, skąd płynie w kierunku wschodnim, a następnie południowym. Na teren Londynu wpływa nieopodal Waltham Cross i uchodzi do Tamizy w Leamouth.

  W XVII wieku skonstruowany został kanał New River, zasilany wodami rzeki Lea, który zaopatrywał Londyn w wodę pitną. W późniejszych latach w tym samym celu w dolinie rzeki zbudowano sztuczne zbiorniki wodne. W pierwszej połowie XX wieku nad rzeką skoncentrowana była duża część londyńskiego przemysłu.

  Waltham Cross - miasto w Wielkiej, w Anglii, w regionie East of England, w hrabstwie Hertfordshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 10 000 osób.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. River Lea (ang.). The Lea Valley. [dostęp 2017-11-14].
  2. River Lea (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2017-11-14].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hertfordshire (popularnie Herts) – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone na północ od Londynu, będące jednym z tzw. Home Counties.
  Bedfordshire – hrabstwo ceremonialne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, zaliczane do tzw. Home Counties. Do 2009 roku hrabstwo hrabstwo pełniło także funkcję administracyjną jako hrabstwo niemetropolitalne.
  Tamiza (ang. Thames, w starożytności zwana Tamesis) – rzeka w południowej Anglii. Tamiza ma 346 kilometrów długości i jest jedną z najdłuższych rzek Wysp Brytyjskich. Obszar źródłowy we wzgórzach Cotswold na wysokości ok. 110 m. Omija łukiem wzgórza Chiltern i przepływa tworząc zakola przez Basen Londyński. Uchodzi do Morza Północnego tworząc estuarium, które rozpoczyna się już w Londynie (London Bridge), kilkadziesiąt kilometrów od morza.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.