• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leśna Prawa

  Przeczytaj także...
  Puszcza Białowieska – kompleks leśny położony na terenie Polski i Białorusi, odznaczający się dużymi walorami przyrodniczymi i historycznymi. W Puszczy Białowieskiej zachowały się ostatnie fragmenty lasu o charakterze pierwotnym. Tutaj mieszka największa populacja wolnego żubra na świecie.Ad Astra. Dwugłos – powieść epistolarna Elizy Orzeszkowej i Tadeusza Garbowskiego, piszącego pod pseudonimem Juliusz Romski. Została wydana w Warszawie w 1904, w latach 1902-1903 miał miejsce prawydruk w "Bibliotece Warszawskiej". W warstwie treściowej powieść stanowi polemikę z tendencjami modernistycznymi opartą na założeniach pozytywizmu i religii. W warstwie formalnej zbliża się do poetyki modernizmu, obecne są w niej impresjonizm, nastrojowość i obszerne partie o charakterze prozy poetyckiej.
  Eliza Orzeszkowa z domu Pawłowska herbu Korwin, primo voto Orzeszkowa, secundo voto Nahorska, ps. E.O., Bąk (z Wa-Lit-No), Li...ka, Gabriela Litwinka (ur. 6 czerwca 1841 w Milkowszczyźnie, zm. 18 maja 1910 w Grodnie) – polska pisarka epoki pozytywizmu.

  Leśna Prawa, biał. Правая Лясная - rzeka w województwie podlaskim, prawy dopływ Bugu. Jej dopływami są: Łuch, Chwiszczej, Perebel, Przewłoka, Miedna i kilka bezimiennych dopływów.

  Leśna Prawa łączy się w okolicach Kamieńca na Białorusi z rzeką Leśną Lewą (biał. Левая Лясная), co daje w sumie rzekę Leśną o dwóch źródłach, która jest dopływem Bugu. Dla odróżnienia nazwano je lewą i prawą.

  Rzeka Leśna Prawa bierze początek na północ od miasta Hajnówka, w okolicy wsi Dubiny. Ma 132,7 km długości, ale już po 33 km opuszcza granice Polski i po stronie białoruskiej uchodzi do rzeki Bug.

  Hajnówka (biał. Гайнаўка, Hajnaŭka, ros. dawniej Гайновка Gajnawka obecnie Хайнувка Chajnuwka) – miasto i gmina w województwie podlaskim, siedziba władz powiatu hajnowskiego. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa białostockiego. W 2007 w gminie wprowadzono język białoruski jako język pomocniczy.Województwo podlaskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy. Przez jego środek przepływa Narew. Stolicą jest Białystok.

  Przepływając przez miejscowość Hajnówka rzeka przyjmuje ścieki komunalne i przemysłowe z miasta, a następnie wpływa na teren Puszczy Białowieskiej. W 1999 roku rzeka badana była w punkcie granicznym — miejscowości Topiło w ramach monitoringu granicznego (106,0 km).

  Rzeka Leśna, w tym przypadku Leśna Prawa, opisywana była przez Elizę Orzeszkową, w jej powieści Ad astra. Dwugłos: „W błękicie i złocie powietrza z krystalicznym szmerem Leśny rozpływała się mocna woń mięt rozkwieconych i gorzkiej trawy żubrzej.”

  Topiło – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Hajnówka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.Kamieniec (dawniej Kamieniec Litewski, obecnie (biał. Камянец, Kamianiec) – miasto w zachodniej Białorusi (obwód brzeski), stolica rejonu kamienieckiego, liczące 8,4 tys. mieszkańców (2010). Ośrodek rozwoju przemysłu spożywczego oraz centrum strefy rekreacyjnej.

  Zobacz też[]

 • Rzeki Europy
 • Linki zewnętrzne[]

 • Leśna w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom V (Kutowa Wola – Malczyce) z 1884 r.
 • Leśna Prawa -zdjęcia
 • Miedna-zdjęcia • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Leśna (biał. Лясная) - rzeka IV rzędu w rejonach kamienieckim i brzeskim na Białorusi, powstająca po połączeniu rzek Leśna Prawa i Leśna Lewa, prawy dopływ Bugu.
  Bug (ukr. Західний Буг – Zachidnyj Buh, biał. Заходні Буг – Zachodni Buh) – rzeka we wschodniej Polsce, zachodniej Ukrainie i południowo-zachodniej Białorusi (154 km – na całej długości rzeka graniczna z Polską). Długość Bugu wynosi 772 km (w tym w Polsce 587 km), powierzchnia dorzecza 39 420 km² w Polsce. Powierzchnia dorzecza Wisły obejmuje obszar 194 424 km² , z czego w Polsce 19 284 km². Średni przepływ w dolnym biegu – 158 m³/s, co czyni go piątą co do wielkości rzeką Polski. Nazwa rzeki należy do nazw substratowych – została przejęta przez nową ludność od wcześniejszych osadników, którzy później wyginęli lub wymarli.
  Dubiny – Podlaszucka wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Hajnówka, o zabudowie typu ulicowego, wzdłuż drogi 685.
  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.