• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leïla Piccard

  Przeczytaj także...
  Anita Wachter (ur. 12 lutego 1967 w Bartholomäberg/Vorarlberg) – austriacka narciarka alpejska. Medalistka Igrzysk Olimpijskich i mistrzostw świata, zdobywczyni Pucharu Świata w klasyfikacji generalnej. Zakończyła karierę sportową w 2001 roku.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Franck Piccard (ur. 17 września 1964 w Les Saisies) - były francuski narciarz alpejski, 3-krotny medalista olimpijski, brązowy medalista mistrzostw świata, mistrz świata juniorów w zjeździe (1982), 2-krotny mistrz Francji: w gigancie (1993) i supergigancie (1987).

  Leila Piccard (ur. 11 stycznia 1971 w Les Saisies) – francuska narciarka alpejska, brązowa medalistka mistrzostw świata.

  Kariera[]

  W zawodach Pucharu Świata zadebiutowała 21 marca 1992 roku w Crans-Montana, zajmując 27. miejsce w gigancie. Tym samym już w swoim debiucie wywalczyła pierwsze pucharowe punkty. Na podium zawodów PŚ po raz pierwszy stanęła 16 stycznia 1994 roku w Cortina d'Ampezzo, kończąc giganta na trzeciej pozycji. W zawodach tych wyprzedziły ją jedynie Austriaczka Anita Wachter i Włoszka Deborah Compagnoni. Łącznie cztery razy stawała na podium, odnosząc jedno zwycięstwo: 24 października 1997 roku w Tignes wygrała slalom równoległy. Najlepsze wyniki osiągnęła w sezonie 1997/1998, kiedy to w klasyfikacji generalnej zajęła trzynaste miejsce, a w klasyfikacji giganta była ósma. Ponadto w sezonie 1998/1999 była siódma w klasyfikacji giganta.

  Slalom gigant – olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, pośrednia w swoim charakterze między zjazdem a slalomem.Narciarstwo alpejskie (lub narciarstwo zjazdowe) – jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie (na nartorolkach) lub igelicie.

  Podczas mistrzostw świata w Sestriere w 1997 roku zdobyła brązowy medal w gigancie, przegrywając tylko z Deborą Compagnoni i Karin Roten ze Szwajcarii. Był to jej jedyny medal wywalczony na międzynarodowych zawodach tej rangi. Była też między innymi dziewiąta w tej samej konkurencji na rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach świata w Vail/Beaver Creek. W 1994 roku wystąpiła w gigancie i slalomie na igrzyskach olimpijskich w Lillehammer, jednak obu konkurencji nie ukończyła. Brała też udział w igrzyskach olimpijskich w Nagano cztery lata później, gdzie ponownie nie ukończyła żadnych zawodów.

  Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Slalom (dawniej slalom specjalny) – olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, jedna z podstawowych obok zjazdu i slalomu giganta.

  W 2000 roku zakończyła karierę.

  Jej bracia: Ian oraz Franck również uprawiali narciarstwo alpejskie, a najmłodszy brat Ted był narciarzem dowolnym.

  Osiągnięcia[]

  ]

  ]

  Puchar Świata[]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej[]

 • sezon 1991/1992: 121.
 • sezon 1992/1993: 94.
 • sezon 1993/1994: 22.
 • sezon 1994/1995: 21.
 • sezon 1995/1996: 32.
 • sezon 1996/1997: 32.
 • sezon 1997/1998: 13.
 • sezon 1998/1999: 26.
 • sezon 1999/2000: 57.
 • Miejsca na podium w zawodach[]

  1. Włochy Cortina d'Ampezzo16 stycznia 1994 (gigant) - 3. miejsce
  2. Francja Meribel30 grudnia 1994 (slalom) - 3. miejsce
  3. Francja Tignes24 października 1997 (slalom równoległy) - 1. miejsce
  4. Francja Val d’Isère19 grudnia 1997 (gigant) - 3. miejsce

  Linki zewnętrzne[]

 • Profil na stronie FIS (ang.)
 • Profil na Sports-Reference.com (ang.)
 • Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim to oprócz igrzysk olimpijskich główna impreza dla zawodników z całego świata w konkurencjach narciarstwa alpejskiego. Organizowane są co dwa lata przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1931 roku w szwajcarskim Mürren. Najwięcej razy mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym organizowała Austria, która gościła najlepszych narciarzy klasycznych aż dziewięciokrotnie (wliczając w to Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1964 i Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1976). Spośród wszystkich miast organizujących te zawody najczęściej, pięciokrotnie, rola ta przypadała szwajcarskiemu Sankt Moritz, które gospodarzem było w latach 1934, 1948, 1974, 2003 oraz w 2017. W Polsce mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim odbyły się jak dotąd jeden raz, w 1939 roku, a organizatorem było Zakopane.Les Saisies – francuski ośrodek narciarski położony w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Górna Sabaudia. Leży w Masywie Beaufortain, będącym częścią Alp Zachodnich w pobliżu przełęczy Col des Saisies. W odległości 30 km leży Albertville, gdzie odbyły się XVI Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W czasie tych igrzysk w Les Saisies rozegrano zawody w biegach narciarskich oraz biathlonie. Ponadto ośrodek oferuje też trasy narciarstwa alpejskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Crans-Montana (czasem też Crans sur Sierre) – miejscowość w Szwajcarii, w dystrykcie Sierre, w kantonie Valais. Leży na płaskowyżu powyżej Sierre. Znajduje się w centrum jednego z najładniejszych masywów górskich w Alpach Zachodnich, w otoczeniu czterotysięczników Matterhorn, Weisshorn, Dent Blanche i Mont Blanc, leży na wysokości około 1500 m n.p.m. i jest zamieszkana przez niewiele ponad sześć tysięcy mieszkańców.
  Konkurencje narciarstwa alpejskiego podczas 18.Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1998 w Nagano (Japonia) rozegrane zostały od 10 do 21 lutego 1998 roku. Zawody odbywały się w Hakubie i Shiga Kōgen.
  Méribel – obszar turystyczny w południowo-wschodniej Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Sabaudia, ok. 500 km na południowy wschód od Paryża, leżący na obszarze Parku Narodowego Vanoise. Méribel jest na świecie słynne ze swoich obiektów i tras narciarskich.
  Karin Roten (ur. 27 stycznia 1976) – była szwajcarska narciarka alpejska. Zdobyła dwa srebrne medale mistrzostw świata: jeden w gigancie podczas mistrzostw świata w Sierra Nevada i drugi w gigancie na mistrzostwach świata w Sestriere. Na mistrzostwach w Sestriere zdobyła także brązowy medal w slalomie. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągała w sezonie 1995/1996 kiedy to zajęła 12 miejsce w klasyfikacji generalnej. Dwukrotna olimpijka.
  Ted Piccard (ur. 30 listopada 1978) – francuski narciarz, specjalista narciarstwa dowolnego. Zajął 21. miejsce w skicrossie podczas igrzysk olimpijskich w Vancouver. W tej samej konkurencji zajął 29. miejsce na mistrzostwach świata w Inawashiro. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonie 2007/2008, kiedy to zajął 20. miejsce w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacji skirossu był piąty.
  Konkurencje narciarstwa alpejskiego podczas 17.Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1994 w Lillehammer (Norwegia) rozegrane zostały od 13 do 27 lutego 1994 roku. Zawody odbywały się w Kvitfjell i Hafjell (Øyer).
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.