Lawrence Berkeley National Laboratory

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lawrence Berkeley National Laboratory (Berkeley Lab) – multidyscyplinarne laboratorium naukowe znajdujące się na terenie Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, podlegające Departamentowi Energii Stanów Zjednoczonych. Zatrudnia około 4200 pracowników, a jego roczny budżet to około 800 mln dolarów. Prowadzi badania głównie w dziedzinie fizyki, chemii, genomiki, badań materiałowych i inżynierii. Znajdują się tam między innymi:

Donald Arthur Glaser (ur. 21 września 1926 w Cleveland, Ohio, zm. 28 lutego 2013 w Berkeley) – amerykański fizyk, neurobiolog, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1960 za wymyślenie komory pęcherzykowej.Laboratorium – pomieszczenie przeznaczone do przeprowadzania badań naukowych lub analiz lekarskich. Wyposażone w odpowiedni do tego celu sprzęt. Laboratorium postrzegane nie jako pomieszenie, lecz jako jednostka organizacyjna jest zespołem złożonym z ludzi, pomieszczenia i sprzętu.
 • Advanced Light Source – źródło promieniowania synchrotronowego,
 • Joint Genome Institute – instytut genomiki, w którym prowadzono badania nad poznaniem ludzkiego genomu,
 • National Energy Research Scientific Computing Center – centrum obliczeniowe, w którym działa superkomputer Cray Hopper o wydajności ponad 1 PFLOPS.
 • Dotychczas 11 pracowników Berkeley Lab otrzymało Nagrodę Nobla: Ernest Lawrence, Glenn T. Seaborg, Edwin McMillan, Owen Chamberlain, Emilio Segrè, Donald Arthur Glaser, Melvin Calvin, Luis W. Alvarez, Yuan T. Lee, Steven Chu i George F. Smoot.

  Luis Walter Alvarez (ur. 13 czerwca 1911 w San Francisco, zm. 1 września 1988 w Berkeley) – fizyk amerykański, laureat Nagrody Nobla z fizyki z 1968 roku.Emilio Gino Segré (ur. 1 lutego 1905 w Tivoli, Włochy, zm. 22 kwietnia 1989 w Lafayette, Kalifornia, USA) – amerykański fizyk jądrowy, z pochodzenia włoski Żyd, który w 1937 roku otrzymał wspólnie z Carlo Perrierem (1886-1948) pierwszy pierwiastek sztuczny – technet (Tc). W 1940 roku Segrè uczestniczył w odkryciu astatu, a w roku 1941 plutonu.

  Historia[ | edytuj kod]

  W Berkeley Lab opracowano kalutrony, służące do wzbogacania uranu do produkcji pierwszych bomb jądrowych

  Laboratorium zostało założone w 1931 roku przez Ernesta Lawrence'a jako Radiation Laboratory, mające zrzeszać fizyków prowadzących badania przy pomocy cyklotronów. W latach 40. XX wieku kolejne budowane tam cyklotrony stały się zbyt duże, aby zmieścić je w budynkach uniwersyteckich i laboratorium przeniosło się do nowej siedziby.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Los Alamos National Laboratory - laboratorium naukowe położone w pobliżu miasteczka Los Alamos w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Organizacyjnie podlega Departamentowi Energii Stanów Zjednoczonych. W pracach badawczych współpracuje z Uniwersytetem Kalifornijskim. Zatrudnia ponad 9000 pracowników, a jego roczny budżet to około 2,2 mld dolarów. Ośrodek prowadzi badania nad wieloma dziedzinami nauki, między innymi nad wykorzystaniem energii słonecznej i jądrowej do celów pokojowych. Jego rola w badaniach nad bronią nuklearną skupia się głównie na przeprowadzaniu komputerowych symulacji wybuchów jądrowych. Znajduje się tu superkomputer Roadrunner, który w 2008 roku jako pierwszy superkomputer w historii osiągnął wydajność ponad 1 PFLOPS.

  W czasie II wojny światowej laboratorium było jednym z ośrodków biorących udział w Projekcie Manhattan. Po wojnie przeszło pod zarząd Atomic Energy Commission, kontrolującej prace nad rozwojem broni jądrowej. Większość prowadzonych w nim prac stała się jawna (tajne badania były prowadzone w Los Alamos National Laboratory i Lawrence Livermore National Laboratory).

  Steven Chu (chiń.: 朱棣文; pinyin: Zhū Dìwén; ur. 28 lutego 1948 w Saint Louis) – amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki (1997). W latach 2009-2013 sekretarz energii Stanów Zjednoczonych w gabinecie Baracka Obamy.Edwin Mattison McMillan (ur. 18 września 1907 w Redondo Beach, zm. 7 września 1991 w El Cerrito) – amerykański chemik, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Prace badawcze: udział w odkryciu neptunu i plutonu, konstrukcja synchrotronu. Nagroda Nobla w zakresie chemii w roku 1951 z Seaborgiem.

  Po śmierci Ernesta Lawrence w 1959 roku nazwę laboratorium zmieniono na obecną.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Berkeley Lab: About Berkeley Lab (ang.). www.lbl.gov. [dostęp 2011-03-12].
  2. National Energy Research Scientific Computing Center: strona oficjalna (ang.). www.nersc.gov. [dostęp 2011-03-12].
  3. top500.org: DOE/SC/LBNL/NERSC (systemy w LBNL) (ang.). www.top500.org. [dostęp 2011-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-13)].
  4. Berkeley Lab: Ernest Lawrence's Cyclotron (ang.). Lbl.gov, 1958-08-27. [dostęp 2009-07-12].
  FLOPS (ang. FLoating point Operations Per Second) – liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Jest jednostką mocy obliczeniowej komputerów, używaną szczególnie w zastosowaniach naukowych. Jest bardziej uniwersalna od wcześniej używanej jednostki MIPS (instrukcji procesora na sekundę).Yuan Tseh Lee (ur. 19 listopada 1936 w Xinzhu) - tajwański chemik, pierwszy laureat nagrody Nobla pochodzący z Tajwanu.
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (University of California, Berkeley), skrótowo nazywany UC Berkeley lub po prostu Berkeley czy Cal – najstarszy i najważniejszy spośród dziesięciu kampusów Uniwersytetu Kalifornijskiego. Położony w Berkeley w Kalifornii nad Zatoką San Francisco.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Melvin Ellis Calvin (ur. 8 kwietnia 1911 w St. Paul, Minnesota, zm. 8 stycznia 1997 w Berkeley, Kalifornia) – amerykański fizykochemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w roku 1961 za odkrycie tzw. szlaku fotosyntetycznego.
  Owen Chamberlain (ur. 10 lipca 1920 w San Francisco, zm. 28 lutego 2006 w Berkeley) – fizyk amerykański, laureat Nagrody Nobla z fizyki w 1959 roku.

  Reklama