Lauscha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lauscha – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Sonneberg. Leży ok. 13 km od Sonneberga. W 2009 roku liczyło 3 760 mieszkańców.

Sonneberg - miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, siedziba powiatu Sonneberg. Leży u podnóża Lasu Turyńskiego, liczy 22 529 mieszkańców (2009).Marktiegelschanze – skocznia narciarska w niemieckiej miejscowości Lauscha zbudowana w 1911 roku. Skocznia stanowi część kompleksu, w skład którego oprócz niej wchodzą również obiekty K47 (Schwabenschanze), K27, K15 i K10.

Miejscowość jest znana z tego, że Hans Greiner stworzył tu pierwsze bombki choinkowe. W mieście znajduje się kompleks skoczni narciarskich zarządzanych przez klub WSV 08 Lauscha, z największą Marktiegelschanze o rozmiarze HS 102.

Współpraca[ | edytuj kod]

Miejscowości partnerskie:

 • Heubach, Badenia-Wirtembergia
 • Küps, Bawaria
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jola Tęcza-Ćwierz: Kolorowy świat bombek (pol.). Opoka - czytelnia. [dostęp 2013-08-28].
  2. Lauscha (ang.). Skisprungschanzen.com. [dostęp 2013-08-28].
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Küps – gmina targowa w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia, w regionie Oberfranken-West, w powiecie Kronach. Leży nad rzeką Rodach, przy autostradzie A6, drodze B173 i linii kolejowej Monachium - Lipsk - Berlin.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Heubach – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Ostwürttemberg, w powiecie Ostalb, siedziba związku gmin Rosenstein. Leży na przedpolu Jury szwabskiej, ok. 15 km na południowy zachód od Aalen.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.

  Reklama