• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lauscha

  Przeczytaj także...
  Turyngia, Wolny Kraj Turyngia (niem. Freistaat Thüringen) – kraj związkowy w Niemczech. Stolicą kraju związkowego jest miasto Erfurt.Bombka (w niektórych regionach Polski bańka) – ozdoba choinkowa wykonana zazwyczaj z cienkiego szkła. Bombki często są ręcznie malowane i posrebrzane od wewnątrz. Początki ich produkcji datuje się na 1847 rok. Pierwsze bombki zostały wykonane w Lauscha w Niemczech przez Hansa Greinera. Według legendy rozpoczął on tworzenie szklanych wydmuszek do udekorowania choinki, gdyż nie stać go było na typowe wówczas dekoracje czyli orzechy, jabłka czy cukierki.
  Powiat Sonneberg (niem. Landkreis Sonneberg) - powiat w niemieckim kraju związkowym Turyngia. Siedzibą powiatu jest Sonneberg.

  Lauscha – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Sonneberg. Leży ok. 13 km od Sonneberga. W 2009 roku liczyło 3 760 mieszkańców.

  Miejscowość jest znana z tego, że Hans Greiner stworzył tu pierwsze bombki choinkowe. W mieście znajduje się kompleks skoczni narciarskich zarządzanych przez klub WSV 08 Lauscha, z największą Marktiegelschanze o rozmiarze HS 102.

  Współpraca[ | edytuj kod]

  Miejscowości partnerskie:

  Sonneberg - miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, siedziba powiatu Sonneberg. Leży u podnóża Lasu Turyńskiego, liczy 22 529 mieszkańców (2009).Marktiegelschanze – skocznia narciarska w niemieckiej miejscowości Lauscha zbudowana w 1911 roku. Skocznia stanowi część kompleksu, w skład którego oprócz niej wchodzą również obiekty K47 (Schwabenschanze), K27, K15 i K10.
 • Heubach, Badenia-Wirtembergia
 • Küps, Bawaria
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jola Tęcza-Ćwierz: Kolorowy świat bombek (pol.). Opoka - czytelnia. [dostęp 2013-08-28].
  2. Lauscha (ang.). Skisprungschanzen.com. [dostęp 2013-08-28].
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Küps – gmina targowa w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia, w regionie Oberfranken-West, w powiecie Kronach. Leży nad rzeką Rodach, przy autostradzie A6, drodze B173 i linii kolejowej Monachium - Lipsk - Berlin.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Heubach – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Ostwürttemberg, w powiecie Ostalb, siedziba związku gmin Rosenstein. Leży na przedpolu Jury szwabskiej, ok. 15 km na południowy zachód od Aalen.
  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.