• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Laurette Onkelinx

  Przeczytaj także...
  Partia Socjalistyczna (fr. Parti Socialiste, PS) – belgijska, frankofońska partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym, działająca na terenie Walonii. Przewodniczy jej Elio Di Rupo, były waloński premier, a od 2011 premier na szczeblu federalnym.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.
  Izba Reprezentantów (nid. Kamer van Volksvertegenwoordigers, fr. la Chambre des Représentants, niem. Abgeordnetenkammer) – izba niższa parlamentu federalnego Belgii. Składa się ze 150 członków wybieranych na czteroletnią kadencję.

  Laurette A.J. Onkelinx (ur. 2 października 1958 w Seraing) – belgijska i walońska polityk, prawnik oraz samorządowiec, w latach 1993–1999 minister-prezydent wspólnoty francuskiej, wieloletnia wicepremier i minister na szczeblu krajowym.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie w Liège, następnie przez dziesięć lat praktykowała w zawodzie prawnika.

  W 1988 uzyskała po raz pierwszy mandat deputowanej do Izby Reprezentantów z ramienia walońskiej Partii Socjalistycznej (w latach 1974–1987 z listy tego ugrupowania posłował jej ojciec, Gaston Onkelinx).

  Elio Di Rupo (ur. 18 lipca 1951 w Morlanwelz) – belgijski i waloński polityk, wieloletni przewodniczący frankofońskiej Partii Socjalistycznej (Parti Socialiste). Były premier Walonii i były wicepremier Belgii. Premier Belgii od 6 grudnia 2011.Yves Camille Désiré Leterme (wym. [i:f ləˈtɛʀmə]; ur. 6 października 1960 w Werviku) – belgijski polityk, premier od 20 marca 2008 do 30 grudnia 2008 oraz ponownie od 25 listopada 2009 do 6 grudnia 2011.

  W 1992 premier Jean-Luc Dehaene powołał ją w skład koalicyjnego rządu federalnego na urząd ministra integracji społecznej, zdrowia publicznego i środowiska. Sprawowała go do początku 1994. W 1993 została ministrem-prezydentem wspólnoty francuskiej Belgii, funkcję tę pełniła przez sześć lat, będąc we wspólnotowej administracji także ministrem ds. służb publicznych, opieki zdrowotnej dzieci, promocji zdrowia (do 1995) i następnie ministrem edukacji, mediów, młodzieży, opieki zdrowotnej dzieci i promocji zdrowia.

  Region Waloński (fr. Région wallonne, niem. Wallonische Region) – francuskojęzyczny region w południowej części Belgii, stanowiący jeden z trzech regionów federalnych tego kraju, zwyczajowo zwany Walonią. Jego stolicą jest Namur.Francuska Wspólnota Belgii (fr. Communauté française de Belgique, niderl. Franse Gemeenschap van België) – jedna z trzech oficjalnych wspólnot Belgii, obejmująca większą część Walonii (z wyjątkiem gmin zamieszkanych przez mniejszość niemiecką) oraz Region Stołeczny Brukseli. Działa na polu kultury, oświaty, nauki i współpracy międzynarodowej.

  Od 1999 do 2014 nieprzerwanie ponownie wchodziła w skład rządów na szczeblu krajowym. W gabinetach Guya Verhofstadta była wicepremierem i ministrem pracy (1999–2003, w 2003 także ministrem transportu), wicepremierem i ministrem sprawiedliwości (2003–2007). W lipcu 2006 publiczną i medialną krytykę wzbudziła jej polityka udzielania przepustek skazanym, w szczególności po niepowróceniu do jednostki penitencjarnej wielokrotnego kryminalisty Murata Kaplana. W sierpniu tego samego roku przypisywano jej polityczną odpowiedzialność za ucieczkę blisko trzydziestu osadzonych z więzienia w Dendermonde, a we wrześniu za doniesienia odnośnie do powrotu na teren Belgii deportowanego kilka miesięcy wcześniej przestępcy Victora Hoxhy. Mimo żądań jej zdymisjonowania ze strony partii opozycyjnych pozostała na swoim stanowisku w gabinecie Guya Verhofstadta do końca kadencji.

  2 października jest 275. (w latach przestępnych 276.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 90 dni.Dendermonde (fr. Termonde) – miasto w Belgii, w prowincji Flandria Wschodnia. Miasto leży nad rzeką Dender, dopływem Skaldy.

  W rządzie przejściowym tego samego premiera (od grudnia 2007) pełniła obowiązki ministra spraw społecznych i zdrowia publicznego. W marcu 2008 objęła tożsamy urząd w gabinecie Yves'a Leterme, powracając także do wykonywania obowiązków wicepremiera. Utrzymała te funkcje również w kolejnych dwóch rządach tworzonych od tego czasu. W 2010 i w 2014 odnawiała mandat poselski.

  Liège (nid. Luik, niem. Lüttich, wal. Lidje, łac. Leodium) – miasto we wschodniej Belgii, nad Mozą, w pobliżu granicy z Holandią i Niemcami. Największy ośrodek francuskiego obszaru językowego w Belgii. Stolica prowincji o tej samej nazwie.

  W grudniu 2011 została wicepremierem oraz ministrem spraw społecznych i zdrowia publicznego w rządzie, na czele którego stanął Elio Di Rupo. Zakończyła urzędowanie w październiku 2014.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Minister under fire over gangster's escape (ang.). expatica.com, 18 lipca 2009.
  2. Pressure mounts on minister over prison break (ang.). expatica.com, 22 sierpnia 2009.
  3. Gangster keen for 'expat life' in Belgium (ang.). expatica.com, 18 września 2009.
  4. La composition officielle du gouvernement Di Rupo Ier (fr.). lalibre.be, 5 grudnia 2011.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Nota biograficzna na stronie prywatnej (fr.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.