• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Laurence Harvey

  Przeczytaj także...
  Romeo i Julia (oryg. Romeo and Juliet) – włosko-brytyjski film w reżyserii Renato Castellaniego z 1954. Adaptacja dramatu Williama Szekspira. Film zdobył Złotego Lwa na MFF w Wenecji.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Lato i dym (ang. Summer and Smoke) – amerykański dramat filmowy z 1961 roku w reżyserii Petera Glenville’a, na podstawie sztuki Tennessee Williamsa pod tym samym tytułem.

  Laurence Harvey; właściwie Zvi Mosheh Skikne (ur. 1 października 1928 w Janiszkach, Litwa, zm. 25 listopada 1973 w Londynie) – brytyjski aktor występujący również w Stanach Zjednoczonych; urodzony w rodzinie litewskich Żydów. Nominowany do Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie Miejsce na górze (1959; reż. Jack Clayton).

  Melodramat (gr.) – gatunek literacki lub filmowy o sensacyjnej fabule, zwykle miłosnej, nasyconej patetyczno-sentymentalnymi efektami i kończącej się z reguły pomyślnie dla bohaterów szlachetnych, a źle dla tzw. "czarnych charakterów". Początki melodramatu sięgają XVIII wieku, kiedy był to utwór dramatyczny opatrzony muzyką. Schemat miłości w melodramacie: miłość + przeszkoda nie do pokonania = cierpienie. Melodramat zatem to film o miłości trudnej lub niemożliwej do zrealizowania.Republika Litewska (1918-1940) – okres państwowości państwa litewskiego (lit. Lietuvos Respublika), mający miejsce w latach 1918–1940, pomiędzy ogłoszeniem niepodległości a okupacją przez Armię Czerwoną w czerwcu 1940 i aneksją przez ZSRR w sierpniu 1940.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Urodził się na terenie Litwy, ale już w wieku 5 lat wyemigrował wraz z rodziną do Republiki Południowej Afryki. Dzieciństwo i młodość spędził w Johannesburgu. Podczas II wojny światowej, będąc jeszcze nastolatkiem, służył w Armii Południowoafrykańskiej. Po wojnie wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył Królewską Akademię Sztuki Dramatycznej. W filmie zadebiutował w 1948 i w tym samym roku podpisał kontrakt z brytyjską wytwórnią filmową ABPC, co zaowocowało kolejnymi rolami. Pięć lat później pojawił się po raz pierwszy w hollywoodzkim filmie pt. Rycerze Okrągłego Stołu (1953). W 1955 debiutował na teatralnej scenie na nowojorskim Broadwayu. Przełomem w jego karierze była główna rola w melodramacie Jacka Claytona pt. Miejsce na górze (1959), która przyniosła mu nominację do Oscara. Sukces ten otworzył mu drogę do kolejnych znaczących kreacji; m.in. w filmach: Alamo (1960; reż. John Wayne), Butterfield 8 (1960; reż. Daniel Mann), Przeżyliśmy wojnę (1962; reż. John Frankenheimer) czy Wspaniały świat braci Grimm (1962; reż. Henry Levin i George Pal).

  Jack Clayton (ur. 1 marca 1921 w Brighton w hrabstwie East Sussex - zm. 26 lutego 1995 w Slough w hrabstwie Berkshire) - brytyjski reżyser i producent filmowy. Był nominowany do Oscara za reżyserię filmu Miejsce na górze (1959).Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Harvey był trzykrotnie żonaty. W 1957 poślubił starszą o 6 lat brytyjską aktorkę Margaret Leighton. Para rozwiodła się 5 lat później. Kolejne małżeństwo, również zakończone rozwodem, zawarł w 1968 ze starszą o 17 lat amerykańską aktorką Joan Perry. W grudniu 1972, na niespełna rok przed śmiercią, ożenił się z modelką Paulene Stone, która urodziła ich córkę.

  Royal Academy of Dramatic Art (RADA, Królewska Akademia Sztuki Dramatycznej) - brytyjska uczelnia wyższa wyspecjalizowana w kształceniu aktorów oraz osób wykonujących inne zawody związane z teatrem. W sensie organizacyjnym stanowi jeden z wydziałów King’s College, który z kolei wchodzi w skład University of London. Jest najbardziej znaną szkołą teatralną w Wielkiej Brytanii i jedną z najbardziej prestiżowych instytucji tego typu na świecie.Przeżyliśmy wojnę (ang. The Manchurian Candidate ) – amerykański film z 1962 roku w reżyserii Johna Frankenheimera.

  Zmarł na raka żołądka w wieku 45 lat.

  Filmografia[ | edytuj kod]

 • Czarna róża (1950) jako Edmond
 • Rycerze Okrągłego Stołu (1953)
 • Weekend w Paryżu (1953) jako François
 • Ryszard Lwie Serce i krzyżowcy (1954) jako sir Kenneth
 • Romeo i Julia (1954) jako Romeo
 • Miejsce na górze (1959) jako Joe Lampton
 • Butterfield 8 (1960) jako Weston Ligget
 • Alamo (1960) jako płk William B. Travis
 • Dwie miłości (1961) jako Paul Lathrope
 • Lato i dym (1961) jako John Buchanan Jr
 • Przeżyliśmy wojnę (1962) jako Raymond Shaw
 • Wspaniały świat braci Grimm (1962) jako Wilhelm Grimm/szewc
 • Człowiek ucieka (1963) jako Rex Black
 • Prawda przeciw prawdzie (1964) jako płk Wakefield (mąż)
 • Darling (1965) jako Miles Brand
 • Szarża lekkiej brygady (1968) jako rosyjski książę
 • Walka o Rzym (1968-69) jako Cethegus
 • Christian Czarodziej (1969) jako Hamlet
 • Nocne widma (1973) jako John Wheeler
 • Columbo jako Emmett Clayton w odc. pt. Najniebezpieczniejsza partia z 1973
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Laurence Harvey w bazie IMDb (ang.)
 • Laurence Harvey w bazie Filmweb
 • John Wayne, właśc. Marion Mitchell Morrison (ur. 26 maja 1907 w Winterset, zm. 11 czerwca 1979 w Los Angeles) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy, który zdobył popularność głównie dzięki rolom w westernach, jedna z największych legend Hollywood. Symbol amerykańskiego indywidualizmu i patriotyzmu. Odznaczony Złotym Medalem Kongresu i Prezydenckim Medalem Wolności.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Johannesburg (wymowa angielska: [d͡ʒəʊˈhænɪsbɜ:ɡ], wymowa afrikaans: [jʊəˈɦanəsbœrχ]; zwane także Joburg i eGoli – miejsce złota) – miasto w północno-wschodniej części Południowej Afryki, od 1994 stolica prowincji Gauteng w zagłębiu Witwatersrand.
  George Pal (ur. 1 lutego 1908, zm. 2 maja 1980) – amerykański reżyser, operator filmowy i producent filmowy pochodzenia węgierskiego.
  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  John Frankenheimer (ur. 19 lutego 1930 w Nowym Jorku, zm. 6 lipca 2002 w Los Angeles) – amerykański reżyser i producent.
  25 listopada jest 329. (w latach przestępnych 330.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 36 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.