• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Laura Biagiotti

  Przeczytaj także...
  Ling Tang (aka Ling Tan; chiń.: 谭曼玲; pinyin: Tán Mànlíng; ur. 9 października 1974 roku w Kuala Lumpur) − malezyjska modelka.Cindy Crawford, właśc. Cynthia Ann Crawford (ur. 20 lutego 1966 w DeKalb, Illinois) – amerykańska supermodelka i aktorka. Lata sukcesów w branży modelingu doprowadziły ją do międzynarodowej popularności. W pierwszych latach sławy została okrzyknięta jako „Baby Gia”, ze względu na swoje podobieństwo do legendarnej modelki Gii Carangi. W latach 90. XX wieku stała się częścią „Wielkiej Szóstki” modelek, które miały największy wpływ na świat mody i kulturę popularną.
  Kaszmir – miękka tkanina z wełny kóz kaszmirskich, charakteryzująca się bardzo cienkimi włóknami o grubości 16-18 mikrometrów, co zapewnia jej wyjątkową puszystość. Naturalne kolory to szary, brązowy lub biały.

  Laura Biagiotti (ur. 4 sierpnia 1943 w Rzymie, zm. 26 maja 2017 tamże) – włoska projektantka mody, założycielka domu mody sygnowanego jej imieniem i nazwiskiem.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Jej matką była Delia Soldaini Biagiotti, założycielka pracowni mody, ojcem natomiast Lavin Biagiotti Cigna, który wszedł do rodzinnej firmy w 1997 roku i stał się wiceprezesem w 2005 roku.

  Zaczęła projektować ubiory już w latach 60., jednak swój pierwszy pokaz mody zaprezentowała w Rzymie w 1972 roku.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Obecnie dom mody Laura Biagiotti znajduje się na liście największych domów mody we Włoszech oraz na świecie.

  W 1988 roku Laura Biagiotti na kilka lat przeniosła się do Pekinu i tam prezentowała swoje kolekcje.

  W 1995 roku otrzymała nagrodę od prezydenta Włoch za jej wkład w modę. Otrzymała również nagrodę „Marco Polo” od chińskiego rządu za promowanie mody w Chinach.

  Otrzymała nagrodę „America” z Fundacji „Włochy-USA” w 2011 roku.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  "New York Times” nazwał ją „Królową kaszmiru” z powodu jej miłości do tej cennej tkaniny, której używa do szycia swych kolekcji już od czasów swego pierwszego pokazu.

  Kolekcje Biagiotii na wybiegu prezentowały znane światowe modelki, m.in.: Eva Herzigová, Sandra Chudzinski, Estelle Lefébure, Gretha Cavazzoni, Sibyl Buck, Niki Taylor, Cindy Crawford, Yasmeen Ghauri, Ling Tang oraz polskie modelki: Agnieszka Martyna, Agnieszka Maciąg i Patrycja Gardygajło.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Agnieszka Maciąg-Wolańska (ur. 9 maja 1969 roku w Białymstoku) – polska modelka, aktorka i dziennikarka Polsat Cafe.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Sam Roberts: Laura Biagiotti, Designer Called the Queen of Cashmere, Dies at 73 (ang.). nytimes.com, 2017-05-31. [dostęp 2017-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-01)].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa domu mody Laura Biagiotti (wł. • ang.)
 • Laura Biagiotti w serwisie Fashion Model Directory (ang.)
 • The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.Dom mody – przedsiębiorstwo handlowo-produkcyjne świadczące usługi w zakresie projektowania i sprzedaży dóbr konsumpcyjnych (luksusowych) jakimi są odzież oraz perfumy.
  Warto wiedzieć że... beta

  The Fashion Model Directory (FMD) – internetowa baza danych informacji o modelkach, agencjach modelek, markach odzieżowych, magazynach i projektantach mody. FMD często nazywana jest IMDb branży mody, jako jedna z największych na świecie baz danych mody. FMD ukazała się w internecie w roku 2000, a dwa lata później została przejęta przez brytyjską grupę mediów Fashion One Group.
  Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.708 sek.