• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Laura Allende Gossens

  Przeczytaj także...
  28 sierpnia jest 240. (w latach przestępnych 241.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 125 dni. Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Laura Allende Gossens (ur. 3 września 1911 w Valparaiso, zm. 23 maja 1981 w Hawanie) – chilijska polityk, siostra prezydenta Salvadora Allende Gossensa.

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Była córką Salvadora Allende Castro i Laury Gossens Uribe. Ukończyła Kolegium Najświętszych Serc w Valparaiso i Liceum w Viña del Mar, następnie podjęła studia prawnicze na Uniwersytecie Chile w Santiago, przerwała je jednak na czwartym roku. W czasie studiów wstąpiła do młodzieżówki Socjalistycznej Partii Chile, wkrótce potem weszła w skład władz naczelnych partii. Poślubiła Gastona Pascala Lyon – owocem związku była czwórka dzieci (Pedro, Marianne, Denise i Andrés). W latach 1955-1965 pracowała w Departamencie ds. Miedzi (późniejszym Konsorcjum Górnictwa Miedzi). W 1965 roku została wybrana deputowana z okręgu 7 (Santiago de Chile) – jako deputowana należała do Komisji: Spraw Zagranicznych, Gospodarki, Dróg i Robót Publicznych, Konstytucyjnej, Legislacji i Sprawiedliwości, Pracy i Opieki Społecznej, Edukacji Publicznej i Ekonomii oraz Odbudowy. Została powtórnie wybrana w 1969 roku i 1973 roku. Po puczu 11 września 1973 i rozwiązaniu Kongresu (21 września 1973) została uwięziona 2 listopada 1974 roku wraz z córką Marianne. Obie były przetrzymywane w obozie Cuatro Álamos. Została wypuszczona i zmuszona do opuszczenia Chile – wyjechała najpierw do Meksyku a w 1976 na Kubę, gdzie zmarła. 28 sierpnia 1988 roku jej ciało sprowadzono do Chile i pochowano w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Generalnym w Santiago.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Salvador Allende Gossens (ur. 26 czerwca 1908 w Valparaíso, zm. 11 września 1973 w Santiago) – polityk chilijski, w latach 1970-1973 prezydent Chile z ramienia lewicowej koalicji „Front Jedności Ludowej” (Unidad Popular), który został obalony przez wojskowy zamach stanu 11 września 1973, w trakcie którego prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • allengol.PDF (hiszp.)
 • Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Socjalistyczna Partia Chile (hiszp. Partido Socialista de Chile, PSCh) – partia polityczna założona w 1933, obecnie o charakterze socjaldemokratycznym. Wchodziła w skład lewicowych koalicji: Frontu Ludowego (1936–41), Frontu Akcji Ludowej (1956–65), Jedności Ludowej (1969–73). uczestniczyła też w ich rządach. Po zamachu stanu Augusto Pinocheta w 1973 została zdelegalizowana i działała w podziemiu do 1989.
  Hawana (hiszp. San Cristóbal de La Habana lub skrócone La Habana) − miasto nad Zatoką Meksykańską, stolica Kuby i największe miasto oraz port na wyspie i w całych Karaibach. Główny ośrodek przemysłowy kraju. Przemysł tytoniowy, petrochemiczny, włókienniczy, elektromaszynowy. Węzeł komunikacji lądowej, morskiej i lotniczej (międzynarodowe lotnisko im. José Martí). Uniwersytet od 1728 roku.
  Viña del Mar (znane także jako La Ciudad Jardín, czyli "Miasto Ogród") – miasto w środkowym Chile, położone na wybrzeżu Oceanu Spokojnego, 110 km na północny wschód od Santiago, w regionie Valparaíso. Wchodzi w skład aglomeracji Gran Valparaíso. Ludność: 286,9 tys. (2002).
  Santiago (potocznie Santiago de Chile) – stolica Chile położona w środkowej części kraju, na przedgórzu andyjskim nad rzeką Mapocho, administracyjnie należąca do regionu Metropolitana. Santiago jest największym miastem kraju, mieszka tam trzecia część ludności państwa, około 5,4 mln. mieszkańców (według danych z 2012 roku).
  21 września jest 264. (w latach przestępnych 265.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 101 dni.
  11 września jest 254. (w latach przestępnych 255.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 111 dni.
  Salvador Allende Castro (ur. 22 listopada 1871 w Valparaiso, zm. 1932) - chilijski adwokat, dziennikarz i działacz wolnomularski, ojciec przyszłego prezydenta Salvadora Allende Gossensa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.693 sek.