• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Launceston Elliot

  Przeczytaj także...
  Alexander Viggo Jensen (ur. 22 czerwca 1874, zm. 2 listopada 1930) – duński sztangista, strzelec, gimnastyk i lekkoatleta, złoty medalista igrzysk olimpijskich w Atenach w 1896 w podnoszeniu ciężarów oburącz, srebrny medalista w podnoszeniu ciężarów jednorącz i brązowy medalista w strzelaniu z karabinu dowolnego.Jerzy I Glücksburg (gr. Γεώργιος Α΄, Βασιλεύς των Ελλήνων, ur. 24 grudnia 1845 w Kopenhadze, Dania, zm. 18 marca 1913 w Salonikach, Grecja) – król Grecji w latach 1863-1913 z dynastii Glücksburgów, bocznej linii Oldenburgów. Syn króla Danii – Chrystiana IX Glücksburga i Luizy z Hesji-Kassel.
  Trynidad – wyspa w Małych Antylach, na Oceanie Atlantyckim, u północno-wschodnich wybrzeży Ameryki Południowej; położona w państwie Trynidad i Tobago, największa i najbardziej zaludniona z 23 wysp tego państwa; 4,8 tys. km², 1 mln mieszk. (1980). Leżące w Trynidadzie miasto Toco przez kilka lat było kolonią lenną Księstwa Kurlandii i Semigalii.
  Launceston Elliot na pocztówce ok. 1910 r.

  Launceston Elliot (ur. 9 czerwca 1874, zm. 8 sierpnia 1930) – szkocki sztangista, zapaśnik, gimnastyk i lekkoatleta, złoty medalista igrzysk olimpijskich w Atenach w 1896 w podnoszeniu ciężarów jednorącz i srebrny medalista w podnoszeniu ciężarów oburącz.

  Gubernator Bermudów reprezentuje brytyjską monarchię. Gubernator jest mianowany przez monarchę na wniosek brytyjskiego rządu. Główna rolą gubernatora jest wyznaczenie premiera Bermudów i 11 członków Senatu (izby wyższej parlamentu wysp).Konkurencja podnoszenia ciężarów oburącz na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 1896 roku odbyła się 7 kwietnia. Konkurencja ta była jedną z dwóch rozegranych w ramach zawodów w podnoszeniu ciężarów, obok podnoszenia ciężarów jednorącz. Do zawodów zgłoszono dziesięciu zawodników. Każdy miał trzy podejścia. Następnie do finału awansowało trzech zawodników, którzy otrzymali trzy kolejne próby.

  Początki[]

  Urodził się w Indiach. Był wnukiem Charlesa Elliota, dyplomaty, gubernatora Bermudów, Trynidadu oraz Świętej Heleny. W 1887 r. wrócił wraz z rodziną do Anglii, gdzie jego ojciec założył gospodarstwo rolne w Essex. Elliot zaczął trenować podnoszenie ciężarów pod okiem Eugena Sandowa. W styczniu 1891 r., w wieku zaledwie 16 lat, zwyciężył w zawodach zorganizowanych w Cafe Monico na Piccadilly w Londynie, które uważane są za pierwsze mistrzostwa Wielkiej Brytanii w podnoszeniu ciężarów. Trzy lata później został zwycięzcą zawodów rozegranych w Royal Aquarium w City of Westminster.

  Gubernator Wyspy Świętej Heleny, Wyspy Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha reprezentuje brytyjską monarchię. Jest powoływany przez monarchę na wniosek brytyjskiego rządu. Jego rolą jest mianowanie Rady Wykonawczej (rząd) Świętej Heleny. Gubernator wyznacza również administratorów na dwóch dependencjach Świętej Heleny: Wyspie Wniebowstąpienia oraz Tristan da Cunha.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Igrzyska olimpijskie w Atenach[]

  W 1896 Elliot wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Atenach. Pierwszą konkurencją było podnoszenie ciężarów oburącz. Elliot i Viggo Jensen podnieśli najwięcej – 111,5 kg, ale król Jerzy I Grecki przyznał pierwsze miejsce Duńczykowi, uznając, iż podnosił ciężary w lepszym stylu. Po proteście Brytyjczyków obaj sztangiści dostali kolejną próbę poprawienia swoich wyników, żadnemu jednak nie udało się podnieść większego ciężaru i ostatecznie zwycięzcą ogłoszono Jensena. Kolejną konkurencją rozegraną tego samego dnia było podnoszenie ciężarów jednorącz. Tym razem Elliot okazał się najlepszy, podnosząc 71,0 kg. Jensen, kontuzjowany podczas dźwigania oburącz, podniósł 57,0 kg i ostatecznie zajął drugie miejsce.

  Carl Schuhmann (ur. 12 maja 1869 w Münsterze, zm. 24 marca 1946 w Berlinie) – niemiecki sportowiec, zdobywca czterech złotych medali w gimnastyce i zapasach na igrzyskach olimpijskich w 1896 w Atenach.Sir Charles Elliot KCB (ur. 1801 w Dreźnie – zm. 9 września 1875 w Exeter) – brytyjski oficer marynarki, dyplomata i administrator kolonialny. Odegrał kluczową rolę w przyłączeniu Hongkongu do brytyjskiego imperium kolonialnego i został de facto pierwszym gubernatorem nowo utworzonej kolonii.

  Elliot brał także udział w innych konkurencjach. W biegu na 100 metrów przybiegł na trzecim miejscu w swoim biegu eliminacyjnym i nie zakwalifikował się do finału. Z kolei w turnieju zapaśniczym przegrał w swojej pierwszej walce z późniejszym złotym medalistą, Carlem Schuhmannem. Podczas zawodów gimnastycznych zajął ostatnie, piąte miejsce w konkursie wspinaczki po linie.

  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.Wspinaczka po linie to jedna z ośmiu konkurencji gimnastycznych w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1896 w Atenach. Została rozegrana 10 kwietnia. Sznur mierzył 14 metrów. Uznawano czas i styl wykonania. Pierwszy był Grek Nikolaos Andriakopoulos, przed swoim rodakiem Thomasem Xenakisem, trzeci był Niemiec Fritz Hofmann.

  Dalsza kariera[]

  Po igrzyskach w Atenach ustanowił kilka rekordów na mistrzostwach amatorów w 1899. Brał także udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu, gdzie zajął jedenaste miejsce w konkursie rzutu dyskiem (w 1900 w programie igrzysk nie było podnoszenia ciężarów). W 1905 roku przeszedł na zawodowstwo. Po zakończeniu kariery został rolnikiem, a w 1923 r. osiadł w Melbourne. Zmarł na nowotwór kręgosłupa 8 sierpnia 1930 r.

  Essex – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone na północny wschód od Londynu, nad Morzem Północnym, zaliczane do tzw. Home Counties. Nazwa hrabstwa pochodzi od istniejącego we wczesnym średniowieczu anglosaskiego Królestwa Esseksu.Eugen Sandow, właśc. Friederich Wilhelm Müller (ur. 2 kwietnia 1867 w Królewcu, zm. 14 października 1925 w Londynie) – siłacz ery wiktoriańskiej, uznawany za pioniera nowoczesnej kulturystyki. Od jego nazwiska jest nazywana sztanga Sandowa. Statuetka z jego sylwetką i sztangą Sandowa jest od 1965 roku wręczana zwycięzcy najbardziej prestiżowych zawodów kulturystycznych na świecie - Mr. Olympia.

  Bibliografia[]

 • Dave Webster: Launceston Elliot (ang.). [dostęp 26 sierpnia 2008].
 • Launceston Elliot (ang.). BBC.com. [dostęp 26 sierpnia 2008].
 • Pierre de Coubertin, Timoleon J. Philemon, N.G. Politis, Charalambos Anninos: The Olympic Games: BC 776 – AD 1896. Ateny: Charles Beck, 1897.
 • Launceston Elliot (ang.). [dostęp 26 sierpnia 2008].
 • Launceston Elliot (ang.). SandowMuseum.com. [dostęp 26 sierpnia 2008].
 • Zawody zapaśnicze podczas Igrzysk Olimpijskich 1896 zostały rozegrane 10 i 11 kwietnia. Do zawodów zostało zgłoszonych pięciu zawodników z czterech krajów. Oprócz dwóch Greków, pozostali zawodnicy mieli za sobą starty w innych konkurencjach.II Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska II Olimpiady) odbyły się w 1900 roku w Paryżu we Francji. Patronem igrzysk był Alexandre Millerand.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  City of Westminster – gmina Wielkiego Londynu położona w środkowej części miasta, nad Tamizą, w sąsiedztwie City of London. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Westminster (ang. Westminster City Council). W City of Westminster znajduje się, oprócz Buckingham Palace – oficjalnej siedziby królowej, także większość centralnych instytucji rządowo-politycznych, ambasady, liczne teatry, kina, muzea, sklepy i główne siedziby wielu firm o zasięgu globalnym.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Konkurencja podnoszenia ciężarów jednorącz na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 1896 roku odbyła się 7 kwietnia. Konkurencja ta była jedną z dwóch rozegranych w ramach zawodów w podnoszeniu ciężarów, obok podnoszenia ciężarów oburącz. Każdy z zawodników miał trzy podejścia. Następnie do finału awansowało trzech zawodników, którzy otrzymali trzy kolejne próby.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.