• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Latourell Falls

  Przeczytaj także...
  Hrabstwo Multnomah (ang. Multnomah County) – hrabstwo w stanie Oregon w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 465,65 mil² (1206,03 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 726 855 mieszkańców.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Góry Kaskadowe (ang. Cascade Range, fr. Chaîne des Cascades) – pasmo górskie w Ameryce Północnej, wchodzące w skład Kordylierów.

  Latourell Fallswodospad położony w Stanach Zjednoczonych, w Oregonie w hrabstwie Multnomah. Wodospad leży na Latourell Creek, dopływie rzeki Kolumbia, niedaleko jego ujścia gdzie Kolumbia tworzy kanion w Górach Kaskadowych. Wodospad jest słabo widoczny z drogi turystycznej wiodącej dnem kanionu (ang. Columbia Gorge Scenic Highway), jednak prowadzi do niego krótka i wygodna ścieżka. Jadąc drogą turystyczną od zachodu wodospad jest około 5,6 km przed Bridal Veil Falls.

  Bridal Veil Falls (pol. Wodospad welon ślubny) – wodospad położony w Stanach Zjednoczonych, w Oregonie w hrabstwie Multnomah. Wodospad leży na Bridal Veil Creek, dopływie rzeki Kolumbia, niedaleko jego ujścia gdzie Kolumbia tworzy kanion w Górach Kaskadowych. Wodospad jest dobrze widoczny z drogi turystycznej wiodącej dnem kanionu (ang. Columbia Gorge Scenic Highway), natomiast wokół rozciąga się park stanowy Bridal Veil Falls State Park. Jadąc drogą turystyczną od zachodu wodospad jest około 5,6 km za Latourell Falls Kolumbia (ang. i fr. Columbia) - rzeka w Ameryce Północnej, największa rzeka wpadająca do Pacyfiku na kontynencie. Źródło w kanadyjskich Górach Skalistych w Kolumbii Brytyjskiej. Płynie przez Kanadę i USA. Długość 2000 km, z czego 801 km w Kanadzie. Wpada do Pacyfiku w Astoria w stanie Oregon. Powierzchnia dorzecza wynosi 415 211 km².

  W odległości około 2 km w górę rzeki Latourell Creek znajduje drugi wodospad Upper Latourell Falls, który jest niższy (37 m), lecz jest szerszy (5 m). Są one połączone szlakiem tworzącym 3,9 km pętlę. Oba znajdują się na terenie parku stanowego Guy Talbot State Park.

  Parki stanowe USA – obszary chronione częściowo i będące w gestii władz stanowych USA, które z reguły dopuszczają użytkowanie parku jako miejsca wypoczynku, rozrywki i - często - łowiectwa i rybołówstwa. W tym sensie parki stanowe są mniejszą i mniej restrykcyjną formą parków narodowych, tworzoną tam, gdzie znajdują się ciekawe - ze względów widokowych - tereny, które jednak nie zasługują (np. ze względu na obszar) na miano parków narodowych.Wodospad – swobodny, pionowy spadek wody rzecznej, spowodowany istnieniem w korycie rzeki wyraźnego progu skalnego o wysokości od kilku do kilkuset metrów. Wodospad występuje w górnych odcinkach biegu rzek, w miejscach, gdzie rzeka przecina warstwę twardych skał. Skały te, wymywane wolniej niż miękkie podłoże w dolnym biegu rzeki, tworzą stopień, z którego woda spada w dół. Szereg wodospadów nazywa się kaskadą.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Latourell Falls, Multnomah County, United States (ang.). World waterfall database. [dostęp 2017-01-18].
  2. Latourell Falls, Multnomah County, United States (ang.). World waterfall database. [dostęp 2017-01-18].
  3. Latourell Falls Hike (ang.). Oregon Hikers. [dostęp 2017-01-18].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.805 sek.