• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Latawiec - Warszawa

  Przeczytaj także...
  Śródmieście – dzielnica Warszawy o granicach ustalonych w 1960 roku (przed wojną obejmowała także wschodnie rejony MSI dzisiejszej Woli i Ochoty: zachodnia część Muranowa - rejon MSI Nowolipki, zachodnia część Śródmieścia Północnego - w tym część Mirowa, część Śródmieścia Południowego - dzisiejszy fragment rejonu MSI Filtry). Obejmuje najstarszą część miasta (Stare Miasto i Nowe Miasto), a także zabudowę powstałą po II wojnie światowej w miejscu zniszczonych dzielnic.Ulica Mokotowska – ulica w dzielnicy Śródmieście w Warszawie. Ulica jest jako całość założenia urbanistycznego wpisana do rejestru zabytków pod nr 312.
  Trasa Łazienkowska – trasa szybkiego ruchu łącząca centrum Warszawy z prawobrzeżną częścią miasta. Zbudowano ją w latach 1971–1974.
  Jeden z budynków osiedla Latawiec

  Osiedle Latawiecwarszawskie osiedle mieszkaniowe w dzielnicy Śródmieście w rejonie Śródmieście Południowe. Jedno z najmniejszych osiedli w Warszawie.

  Historia[]

  Zbudowane w latach 19531955 i uzupełniane w latach późniejszych. Znajduje się pomiędzy Trasą Łazienkowską i ulicami Marszałkowską, Mokotowską i Koszykową na planie latawca, stąd nazwa osiedla. Centralną ulicą i osią „latawca” jest al. Wyzwolenia.

  Na terenie osiedla znajdują się przedszkole i szkoła.

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Ciekawostki[]

 • Przy ul. Służewskiej 5, na skwerze w miejscu rozebranej przedwojennej pięciopiętrowej kamienicy projektu Feliksa Michalskiego, znajduje się pamiątkowy kamień z metalową tablicą o treści: Tu w domu Służewska 5 / mieszkał od 1. 01. 1917 / Józef Piłsudski / aresztowany 22. 07. 1917 / więziony w twierdzy Magdeburga / powrócił 11. 11. 1918 / wskrzeszając / Rzeczpospolitą / Niepodległą / Warszawa 11. 11. 1990.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.117 sek.