• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Latanie precyzyjne

  Przeczytaj także...
  Nawigacja – dział wiedzy zajmujący się określaniem bieżącego położenia oraz optymalnej drogi do celu dla ludzi, statków, pojazdów lądowych i innych przemieszczających się obiektów.Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI - Fédération Aéronautique Internationale) – międzynarodowa federacja zrzeszająca aerokluby narodowe, założona w 1905 roku w Paryżu.
  Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.

  Latanie precyzyjne - dyscyplina sportów lotniczych.

  Zasady ogólne[]

  W zawodach w lataniu precyzyjnym biorą udział załogi jednoosobowe - piloci, latający lekkimi samolotami. Na wynik mają głównie wpływ umiejętności prowadzenia nawigacji i realizowania planu lotu (regularność) oraz opanowanie pilotażu, w tym precyzja lądowań.

  Zawody składają się z konkurencji polegających na locie po wyznaczonej trasie, przy widoczności ziemi (VFR) oraz konkurencji lądowań. Oceniane są trzy główne elementy:

  Wacław Nycz (ur. 19 kwietnia 1954 w Łańcucie, zm. 17 kwietnia 2013 w Warszawie) – polski pilot samolotowy sportowy i lotnictwa komunikacyjnego, mistrz świata i Europy w lataniu precyzyjnym.VFR (ang. Visual Flight Rules) – zasady lotu z widocznością to zestaw zasad w lotnictwie, w zgodności z którymi pilot statku powietrznego może odbywać lot w warunkach pozwalających na kontrolę położenia statku za pomocą zewnętrznych punktów odniesienia.
 • nawigacja - przejawiająca się w locie po trasie według ustalonego wcześniej planu, z dokładnością wykonywania planu (osiągania wyznaczonych punktów) do kilku sekund
 • obserwacja - polegająca na konieczności zidentyfikowania z powietrza i oznaczenia na mapie obiektów terenowych ze zdjęć lub zidentyfikowania wyłożonych w terenie znaków na płótnach
 • lądowania - oceniana jest celność przyziemienia w stosunku do wyznaczonej linii podczas czterech punktowanych rodzajów lądowań.
 • Za odstępstwa od regularności lotu, niezidentyfikowanie obiektów i niecelne lądowania przyznawane są punkty karne w odpowiedniej wysokości.

  Krzysztof Wieczorek (ur. 16 sierpnia 1961 w Słomnikach), polski pilot liniowy i sportowy, archeolog. Trzykrotny mistrz świata w lataniu precyzyjnym.XIX Mistrzostwa Świata w Lataniu Precyzyjnym - zawody lotnicze Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) w lataniu precyzyjnym, organizowane w dniach 19-26 lipca 2009 w Toruniu. Organizatorem zawodów był Aeroklub Pomorski. Zwyciężyli w nich indywidualnie i zespołowo zawodnicy polscy.

  Mistrzostwa[]

  Zawodami w lataniu precyzyjnym o najwyższej randze są mistrzostwa świata, organizowane od 1975 przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI), z reguły co dwa lata. Ostatnio rozegrano XIX Mistrzostwa Świata w Lataniu Precyzyjnym w 2009 w Toruniu.

  Polscy zawodnicy znajdują się od początku lat 80. w światowej czołówce latania precyzyjnego - zajęli pierwsze miejsca indywidualne w 12, a drużynowe w 13 z 19 mistrzostw świata i w licznych mistrzostwach Europy oraz liczne dalsze medale. Czołowymi zawodnikami są Krzysztof Wieczorek i Janusz Darocha, wcześniej Wacław Nycz.

  Mistrzostwa świata w samolotowym lataniu precyzyjnym rozgrywane są od 1975 roku, po raz pierwszy rozegrano je w Szwecji. Mistrzostwa odbywają się na ogół co dwa lata, pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI).Mistrzostwa Europy w samolotowym lataniu precyzyjnym rozgrywane są od 1982 roku. Mistrzostwa odbywają się na ogół co dwa lata, z ramienia Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI). Najlepsze rezultaty odnosili w nich piloci polscy, startując przez dłuższy czas na samolotach PZL-104 Wilga. Ostatnie Mistrzostwa odbyły się w 2005 (stan na 2007), w 2007 Mistrzostw nie było.

  Zobacz też[]

 • Mistrzostwa świata w samolotowym lataniu precyzyjnym
 • Mistrzostwa Europy w samolotowym lataniu precyzyjnym
 • Linki zewnętrzne[]

 • Przykłady zdjęć obiektów do identyfikacji
 • ZawodySamolotowe.pl - Strona poświęcona Lataniu Precyzyjnemu • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Janusz Darocha (ur. 27 czerwca 1960 w Łodzi) – polski pilot samolotowy, cywilny i sportowy, uznawany za jednego z najwybitniejszych zawodników w historii sportu samolotowego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.