• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lasy Chojnowskie

  Przeczytaj także...
  Egzekucje w Lasach Chojnowskich – zbiorowe egzekucje polskich więźniów politycznych przeprowadzane przez okupantów niemieckich w Lasach Chojnowskich koło Stefanowa. W styczniu i lutym 1943 roku funkcjonariusze SS i policji niemieckiej rozstrzelali tam 109 osób.Chojnowski Park Krajobrazowy – park krajobrazowy leżący na Równinie Warszawskiej i skraju Doliny Środkowej Wisły – na południe od Warszawy, na lewym brzegu Wisły. W całości leży na terenie powiatu piaseczyńskiego. Powołany rozporządzeniem Wojewody Warszawskiego z dnia 1 czerwca 1993 r. w sprawie utworzenia Chojnowskiego Parku Krajobrazowego (Dz.Urz.Woj.War. Nr 9, poz.100), co po zmianie prawa ochrony przyrody zostało potwierdzone rozporządzeniem Wojewody Mazowieckiego z dnia 4 kwietnia 2005 r. (Dz. Urz. Woj. Maz. Nr 75, poz. 1976). Od roku 2010 wchodzi w skład Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych, wraz z parkami krajobrazowymi Mazowieckim, Brudzeńskim (z którymi już wcześniej tworzył zespół), Kozienickim i Nadbużańskim. Jest elementem Zielonego Pierścienia Warszawy i pasa obszarów chronionych ciągnącego się od Mazowieckiego PK po Bolimowski Park Krajobrazowy.
  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.
  Lasy Chojnowskie

  Lasy Chojnowskie należą do Nadleśnictwa Chojnów, które swym obszarem obejmuje teren położony po lewej stronie Wisły na południe i południowy zachód od Warszawy.

  Prawie w całości położone jest w powiecie piaseczyńskim. Powierzchnia lasów państwowych Nadleśnictwa wynosi 10 389,38 ha. Najbardziej sławnym zarządcą Lasów Chojnowskich był Wiktor Stephan.

  Największe kompleksy leśne jak ur. Chojnów (2166,01 ha), Łoś (750,86 ha), Pęchery (507,77 ha), Biele (332,24 ha), Obory (424,87 ha), Sękocin (565,36 ha), Magdalenka (508,24 ha). Do najważniejszych gatunków lasotwórczych, zajmujących najwyższy procent ogólnej powierzchni lasów należą: sosna (74,1%), dąb (9,1%), brzoza (8,6%), olsza (5,6%). Łączny udział pozostałych gatunków wynosi 2,6%. Od północnej części chojnowski park krajobrazowy graniczy ze stawami rybnymi Rybackiego Zakładu Doświadczalnego w Żabieńcu należącego do Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie.

  Wiktor Stephan (ur. 1865, zm. 1923) – leśnik, z pochodzenia Węgier. Inspektor leśny dóbr wilanowskich, obejmujących wówczas m.in. Lasy Chojnowskie i Las Kabacki. Jego sposób gospodarki leśnej określany był jako wzorowy.Powiat piaseczyński- powiat w Polsce w województwie mazowieckim, z siedzibą w Piasecznie. Jeden z najbogatszych i najlepiej rozwijajacych się powiatów w Polsce.

  Lasy Chojnowskie chronione są w obrębie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego.

  Historia[ | edytuj kod]

  W XVIII-XIX w. należały do dóbr wilanowskich i były terenem łowieckim. W latach II wojny światowej Niemcy rozstrzeliwali w Lasach Chojnowskich polskich więźniów politycznych przywożonych z Warszawy oraz teren ćwiczebny warszawskich Szarych Szeregów.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rezerwat przyrody Las Pęcherski
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tomasz Chludziński, Janusz Żmudziński "Mazowsze, mały przewodnik" Wyd. Sport i Turystyka Warszawa 1978 s. 145


  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Rezerwat przyrody Las Pęcherski - leśny rezerwat przyrody położony w gminie Piaseczno, w uroczysku Pęchery na terenie Chojowskiego Parku Krajobrazowego. Utworzony na powierzchni 14,99 ha w 1989 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Żabieniec – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Piaseczno. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa warszawskiego. Nazwa miejscowości wzięła się prawdopodobnie od dużej ilości żab związanych z podmokłymi terenami otaczającymi miejscowość.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.618 sek.