• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Laskowice Oławskie

  Przeczytaj także...
  Biskupice Oławskie – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie oławskim, w gminie Jelcz-Laskowice.Chwałowice – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie oławskim, w gminie Jelcz-Laskowice.
  Województwo wrocławskie – jednostka administracyjna wyższego szczebla w latach 1975–1998. Dawniej jako większe województwo. Graniczyło z województwami: legnickim, wałbrzyskim, opolskim, leszczyńskim i kaliskim. Po reformie całość znalazła się w województwie dolnośląskim.

  Laskowice Oławskie (do 1945 roku Laskowitz, Markstadt) - jedno z osiedli i część miasta Jelcz-Laskowice w powiecie oławskim, w woj. dolnośląskim.

  Nazwa[]

  Nazwa miejscowości pochodzi od polskiej nazwy kija do podpierania się - laski lub uczucia litości "łaski". Niemiecki językoznawca oraz geograf Heinrich Adamy w swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu najstarszą zanotowaną nazwę wsi podaje w obecnej polskiej formie Laskowice notując jej znaczenie "Gnadenort" czyli "Miejscowość łaski". Miejscowość została wymieniona w staropolskiej formie Sloschwicz w łacińskim dokumencie wydanym w 1373 roku.

  Jerzy Treska (ur. 1780 – zm. ?) – chłop (wolny zagrodnik) z Nowego Dworu pod Wrocławiem, który w 1826 stanął na czele protestu około pięcu tysięcy polskich ewangelików z okolic Wrocławia przeciwko ograniczeniu nabożeństw polskich w kościele luterańskim.Język staropolski – etap rozwoju języka polskiego w tzw. dobie staropolskiej, którą umownie wyznacza się między rokiem 1136 a przełomem XV i XVI wieku. W początkach doby staropolskiej pojawiły się pierwsze różnice między poszczególnymi językami zachodniosłowiańskimi, zwłaszcza między grupami: czesko-słowacką a lechicką (język polski, język kaszubski, języki pomorskie, język połabski).

  Historia[]

  W latach 20. XIX w. wieś pod kierownictwem Jerzego Treski zorganizowała opór przeciwko likwidowaniu polskich kazań, protest mieszkańców został stłumiony przez wojsko pruskie. Jerzy Treska został skazany przez sąd pruski na karę więzienia. W 1881 roku w Laskowicach, parafii Jerzego Treski, odprawiono ostatnie nabożeństwo w j. polskim, przez Polaka, odchodzącego na emeryturę - pastora Augusta Winklera

  Powiat oławski - powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Oława.Laska – przedmiot służący do podpierania się podczas chodzenia. Współcześnie typowa laska ma formę prostego, zwykle drewnianego kija zakończonego półkolistym uchwytem. Jej długość dostosowana jest do wzrostu użytkownika.

  Dawna dzielnica na Dolnym Śląsku w woj. wrocławskim (w nowej części tzw. "Osiedle" - zaplecze dla pracowników jelczańskiej fabryki autobusów "Jelcz"), która od 1 stycznia 1987 roku po połączeniu ze wsią Jelczem utworzyła miasto i siedziba gminy miejsko-wiejskiej Jelcz-Laskowice.

  Województwo dolnośląskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, ze stolicą we Wrocławiu. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie Polski, obejmuje zachodnią część historycznego Śląska, czyli Dolny Śląsk, a także Ziemię kłodzką, wschodnie Łużyce Górne oraz niewielki skrawek historycznej Saksonii (Bogatynia i okolice).Minkowice Oławskie – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie oławskim, w gminie Jelcz-Laskowice.

  Laskowice Oławskie były w latach 50. XX wieku siedzibą gminy Laskowice Oławskie (oddzielnej od gminy Jelcz), składającej się z wsi: Brzezinki, Chwałowice, Dębina, Dziuplina, Grędzina, Kopalina, Laskowice Oławskie i Piekary. Do utworzenia miasta gmina istniała od roku 1973 w granicach powiększonych o wsie: Miłoszyce, Jelcz, Nowy Dwór, Minkowice Oławskie, Biskupice Oławskie, Wójcice.

  Łaska (gr. χαρις, charis, łac. gratia) – w teologii rozumiana jako dar udzielany człowiekowi przez Boga, a którego przyznanie nie jest związane z żadną zasługą. Łaska może dotyczyć życia duchowego lub materialnego. Może być niezbędna do osiągnięcia niektórych celów religijnych.Jelcz – polskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne z siedzibą w Jelczu-Laskowicach w powiecie oławskim na Dolnym Śląsku oraz marka samochodów ciężarowych i autobusów przez nie produkowanych. Od lat 50 XX wieku do 2001 roku samochody pod marką Jelcz były produkowane przez Zakłady Samochodowe Jelcz SA (dawniej Jelczańskie Zakłady Samochodowe), a następnie przez spółki zależne: Jelcz-Komponenty, Jelcz-Samochody ciężarowe i Jelcz-Autobusy. Produkcja autobusów nie jest aktualnie kontynuowana z powodu postawienia ZS Jelcz SA w stan upadłości.

  Przypisy

  1. Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch`s Buchhandlung, 1888, s. 81.
  2. Colmar Grünhagen 1870 ↓, s. 49.
  3. Kazimierz Popiołek: Śląskie dzieje. Warszawa-Kraków: 1976, s. 177.

  Bibliografia[]

 • Colmar Grünhagen: Codex Diplomaticus Silesiae T.9 Urkunden der Stadt Brieg. Breslau: Josef Max & COMP., 1870.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Piekary (niem. Beckern) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie oławskim, w gminie Jelcz-Laskowice.Dziuplina (do 1945 roku Daupe) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie oławskim, w gminie Jelcz-Laskowice.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dolny Śląsk (niem. Niederschlesien, śl-niem. Niederschläsing, czes. Dolní Slezsko, śl. Dolny Ślůnsk, łac. Silesia Inferior) – część historycznej krainy Śląska, położona w południowo-zachodniej Polsce nad środkową Odrą oraz w północnej części Czech.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Kopalina – (niem. Rodeland) wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie oławskim, w gminie Jelcz-Laskowice.
  Gmina Laskowice Oławskie (od 1987 gmina Jelcz-Laskowice) – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1945-1954 i 1973-1986 w woj. wrocławskim (dzisiejsze woj. dolnośląskie). Siedzibą władz gminy były Laskowice Oławskie (od 1987 dzielnica miasta Jelcz-Laskowice).
  Jelcz (do 1945 roku Jeltsch) – jedno z osiedli i część miasta Jelcz-Laskowice w powiecie oławskim, w woj. dolnośląskim.
  Jelcz-Laskowice (niem. Jeltsch-Laskowitz) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie oławskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Jelcz-Laskowice. Leży na prawym brzegu Odry w odległości 29 km od Wrocławia i 71 km od Opola.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.