Laska komendanta
Regiment (łac. regimentum dowództwo) – oznaka militarna, wywodząca się z tradycji cesarstwa rzymskiego. Była to prosta, krótka laska, pozbawiona głowicy. Od XVI wieku oznaka wyższych dowódców wojskowych w Europie Zachodniej. W I Rzeczypospolitej przysługiwał pułkownikom wojsk cudzoziemskiego autoramentu.Laska marszałkowska – atrybut stopnia marszałka lub feldmarszałka w armiach prawie wszystkich krajów oprócz Polski, gdzie oznaką godności jest buława, i byłego ZSRR, gdzie używano Gwiazdy Marszałkowskiej jako oznaczenia stopnia.
Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
Laska komendanta – insygnium władzy oficerów i innych komendantów wojskowych, znane już w starożytności, wczesny odpowiednik laski marszałkowskiej i buławy, spokrewniony z berłem.

Zarys historii[]
W czasie pochodów triumfalnych w starożytnym Rzymie imperatorowie trzymali w obu rękach berła, a centurionowie tzw. vitis, pałkę z drewna winorośli, symbol swej władzy i zarazem narzędzie kary. W europejskim średniowieczu z tych pałek, ale również z buzdyganów, powstały berła i buławy o dużo mniejszej długości, ok. 30-40 cm, ale też ceremonialne laski marszałkowskie wysokości człowieka i później laski wojskowe.
Od czasów Renesansu coraz częściej używano lasek komendanckich , w formie prostego kija lub szpicruty, jako oznaki władzy oficerskiej, służącej także do wymierzania żołnierzom kar cielesnych i noszonej przez prawie wszystkich oficerów. Wraz z zakazem kar cielesnych w wojsku laska komendancka powoli wyszła z użycia. Pozostałością jej jest tylko znany do II wojny światowej i po niej swagger stick, laseczka oficerska używana w armiach Wspólnoty Brytyjskiej i (czasami) USA, oraz oczywiście znana do dziś (ale nikomu od dawna nie nadana) wojskowa laska marszałkowska.