• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Laser Disc

  Przeczytaj także...
  VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.Sygnał to abstrakcyjny model dowolnej mierzalnej wielkości zmieniającej się w czasie, generowanej przez zjawiska fizyczne lub systemy. Tak jak wszystkie zjawiska może być opisany za pomocą aparatu matematycznego, np. poprzez podanie pewnej funkcji zależnej od czasu. Mówimy, że sygnał niesie informację lub też umożliwia przepływ strumienia informacji.
  Sygnał cyfrowy – sygnał, którego dziedzina i zbiór wartości są dyskretne. Jego odpowiednikiem o ciągłej dziedzinie i ciągłym zbiorze wartości jest sygnał analogowy. Znaczenie tego terminu może odnosić się do:
  LaserDisc (z lewej) w porównaniu do DVD

  LaserDisc (LD) – pierwszy komercyjnie dostępny dysk optyczny, opracowany i wprowadzony na rynek w latach 70. XX wieku. Średnica dysku: najczęściej 12 cali (30 cm) – czas odtwarzania 60 minut (w trybie longplay 2 godziny), również 8 cali (20 cm) – czas odtwarzania 20 minut (w trybie longplay 40 minut). Zapis sygnału wizyjnego był analogowy, a dźwięku – analogowy bądź cyfrowy. Płyty były dwustronne.

  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.Bractwo religijne (konfraternia) – zrzeszenie religijne, posiadające osobowość prawną. Jego celem jest pogłębianie religijnego życia członków, wzajemna pomoc oraz prowadzenie działalności religijnej lub społecznej.

  Użycie w komputerach[ | edytuj kod]

  Opracowano format, LV-ROM. Jego najbardziej znanym wykorzystaniem jest BBC Domesday Project, który miał za zadanie zgromadzenie informacji o każdej siatce (wytyczonym kwadracie) obszaru terytorium Wielkiej Brytanii według stanu zebranego między 1984 a 1986 rokiem. Zapis był analogowy, a pojedynczy dysk zawierał maksymalnie 324 megabajty danych lub 54000 obrazków. Komputerem, którego używano, był BBC Master, podłączony przez interfejs SCSI-1 do napędu LaserDisc Philips AIV VP415.

  Emulator – program komputerowy, który duplikuje funkcje jednego systemu informatycznego w innym, dzięki czemu ów drugi system zwraca te same rezultaty, co pierwszy. Mówimy wtedy, że pierwszy system jest emulowany przez drugi.Płyta gramowidowa - krążek z tworzywa sztucznego na którym zapisany jest sygnał wizyjny i foniczny w postaci rowka, podobnie jak na płycie gramofonowej. Na takiej płycie mieści się do 140 skoków rowka na 1 mm promienia płyty. W formie subtelnie pofalowanego rowka zapisany jest tzw. zespolony sygnał wizji,zawierający informację o luminacji, chrominacji każdej linii obrazu, impulsy synchronizacji linii poziomych i odchylania ramki. Dźwięk zapisywało się wykorzystując modulację amplitudy impulsów synchronizacji linii. Ponieważ w tradycyjnym systemie PAL częstotliwość impulsów linii poziomych wynosi 15625 Hz, to pasmo dźwięku monofonicznego jest ograniczone do ok 6 kHz.

  Następnym (znacznie bardziej popularniejszym) formatem był LD-ROM opracowany dla Pioneera, konsoli LaserActive. Cały system był jednocześnie odtwarzaczem CD, odtwarzaczem LaserDisc i konsolą multiplatformową.

  Konsole[ | edytuj kod]

  Mało znanym faktem jest istnienie konsol opartych o LaserDisc. Przykładowym modelem może być Halcyon. Konsola, dzięki wykorzystaniu przede wszystkim odtwarzania z „płyt” LaserDisc, mimo procesora Z80 mogła zaoferować grafikę na poziomie telewizyjnej (dzięki między innymi komunikacji z odtwarzaczami LaserDisc). Inna – LaserActive Pioneer, dodatkowo odtwarza tytuły zgodne z Sega CD. Istnieją emulatory konsoli LaserActive.

  Dźwięk – wrażenie słuchowe, spowodowane falą akustyczną rozchodzącą się w ośrodku sprężystym (ciele stałym, cieczy, gazie). Częstotliwości fal, które są słyszalne dla człowieka, zawarte są w paśmie między wartościami granicznymi od ok. 16 Hz do ok. 20 kHz.Sega CD (Mega-CD w większości regionów poza Ameryką Północną i Brazylią) – akcesorium dodające napęd CD do konsoli gier wideo czwartej generacji firmy Sega - Sega Genesis. Pozwala na granie w gry, które sprzedawane były na płytach kompaktowych. Może również odtwarzać muzykę.

  Ciekawostki[ | edytuj kod]

 • W serialu Zwyczajny serial jest przedstawiony jako gorszy format oraz jest zakazany przez bractwo kaset VHS, którzy niszczą każdy odtwarzacz i płytę.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Płyta gramowidowa
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. mapcontext.com, mapcontext.com [dostęp 2018-01-31].
  2. Pioneer LaserActive | Sega Wiki | FANDOM powered by Wikia, sega.wikia.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).
  3. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-24] (fr.).
  4. Laseractive Preservation Project | Dedicated to the preservation of Pioneer Laseractive media and games, laseractive.wordpress.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).
  5. Mame Addicts • View topic - LaserActive - Is there an emulator?, mameaddicts.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).
  6. Odcinek "Ostatni odtwarzacz płyt LD"
  SCSI (skrót z ang. Small Computer Systems Interface) – równoległa magistrala danych przeznaczona do przesyłania danych między urządzeniami.Zwyczajny serial (ang. Regular Show, 2010-??) – amerykański serial animowany stworzony przez J. G. Quintela (dawnego scenarzystę serialu animowanego Niezwykłe przypadki Flapjacka). Jego światowa premiera odbyła się na amerykańskim Cartoon Network 6 września 2010, natomiast w Polsce odbyła się 26 listopada 2011 roku na kanale Cartoon Network.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Royal Philips Electronics (Koninklijke Philips Electronics N.V.), szerzej znany jako Philips – jest jednym z największych producentów elektroniki użytkowej na świecie. W 2003 przedsiębiorstwo zatrudniało 164 000 pracowników w ponad 60 krajach, a jego obroty wyniosły 29 miliardów €. Spółka publiczna, notowana na giełdach w Amsterdamie (na platformie EURONEXT; skrót PHIA) oraz nowojorskiej (tzw. "Wall Street"; (NYSE: PHG)). W obrębie koncernu działają spółki: Philips Consumer Lifestyle, Philips Lighting, Philips Healthcare.
  Dysk optyczny to jeden z rodzajów nośników informacji używany w systemach komputerowych do zapisu danych. Dysk optyczny jest płaskim, plastikowym krążkiem pokrytym materiałem, na którym mogą być zapisywane bity informacji w postaci fragmentów dobrze i słabo odbijających wiązkę światła. Odczyt danych następuje poprzez oświetlenie promieniem lasera. Dane są zapisane sekwencyjnie na ciągłej, spiralnej ścieżce od środka dysku na zewnątrz.
  Sygnał analogowy – sygnał, który może przyjmować dowolną wartość z ciągłego przedziału (nieskończonego lub ograniczonego zakresem zmienności). Jego wartości mogą zostać określone w każdej chwili czasu, dzięki funkcji matematycznej opisującej dany sygnał. Przeciwieństwem sygnału analogowego jest sygnał skwantowany, nazywany również dyskretnym (w szczególności: cyfrowym).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.