• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Las Vegas Parano

  Przeczytaj także...
  Hunter Stockton Thompson (ur. 18 lipca 1937 w Louisville, zm. 20 lutego 2005 w Woody Creek) – amerykański dziennikarz i autor książek. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Las Vegas Parano (ang. Fear and Loathing in Las Vegas) – film z 1998 roku reżyserowany przez Terry’ego Gilliama oparty na książce autorstwa Huntera Thompsona Lęk i odraza w Las Vegas z 1971 roku. W rolach głównych wystąpili Johnny Depp (Raoul Duke) oraz Benicio del Toro (dr Gonzo). Pomimo małego zainteresowania filmem podczas projekcji w kinach, Las Vegas Parano zyskał miano filmu kultowego.

  Terry Gilliam, Terence Vance Gilliam (ur. 22 listopada 1940 w Medicine Lake, Minnesota, USA) – amerykański reżyser i scenarzysta filmowy, a także animator i aktor, jeden z członków grupy Monty Pythona.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Historia oparta na autentycznej podróży dziennikarza Huntera Thompsona do Las Vegas w celu napisania relacji z zawodów motocyklowych Mint 400. Hunter używając fałszywego nazwiska Raoul Duke zabiera ze sobą prawnika Oscara Acostę używającego w filmie pseudonimu „dr Gonzo”. Nietypowy duet zabiera ze sobą także walizkę pełną wszelkiego rodzaju narkotyków. Wszystko w imię twierdzenia „Ten, kto wyzwala z siebie bestię, pozbywa się bólu bycia człowiekiem”. Misja dziennikarska podczas pobytu w Las Vegas spada na drugi plan, podczas gdy bohaterowie w narkotycznym pędzie postanawiają odnaleźć wizję amerykańskiego snu.

  Benicio Monserrate Rafael Del Toro Sánchez, bardziej znany jako Benicio Del Toro (ur. 19 lutego 1967 w San Juan w Portoryko) − portorykański aktor i producent filmowy, scenarzysta.Lęk i odraza w Las Vegas – powieść, którą Hunter S. Thompson opublikował pierwotnie w częściach w 1971 r. na łamach magazynu Rolling Stone pod pseudonimem Raoul Duke. Pełny tytuł brzmi Lęk i odraza w Las Vegas. Szaleńcza podróż do serca "amerykańskiego snu".

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Gonzo
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. (2008, wyd. Niebieska Studnia, tłum. Marcin Wróbel, Maciej Potulny)

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Plakat filmu
 • Las Vegas Parano w bazie IMDb (ang.)
 • Las Vegas Parano w bazie Filmweb
 • Johnny Depp, właśc. John Christopher Depp II (ur. 9 czerwca 1963 w Owensboro) – amerykański aktor filmowy, reżyser i muzyk znany z przedstawiania ekscentrycznych wcieleń. Johnny Depp należy obecnie do najpopularniejszych aktorów hollywoodzkich. Trzykrotnie został nominowany do Oscara.Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gonzo – subiektywny styl reportażu lub filmu dokumentalnego, w którym dziennikarz, reporter lub twórca, zamiast pozostawać biernym obserwatorem, angażuje się osobiście w swój materiał. Występują liczne dygresje, często niezwiązane bezpośrednio z głównym wątkiem, jednak stawiające temat w szerszej perspektywie interpretacyjnej. Subiektywne opinie są tu traktowane jako środek artystycznego wyrazu, co sprawia że styl ten jest tak samo bliski dziennikarstwu, jak i beletrystyce.
  Las Vegas (wymowa:/lɑːs ˈveɪɡəs/) – najbardziej zaludnione miasto w amerykańskim stanie Nevada, w hrabstwie Clark. Na arenie międzynarodowej kojarzone jest przede wszystkim z grami hazardowymi, zakupami oraz wyszukanymi restauracjami. Las Vegas, które samo siebie określa mianem Światowej Stolicy Rozrywki, słynie z ogromnych kasyn i powiązanych z nimi atrakcji. Tolerancja dla różnych form rozrywki dla pełnoletnich przypisała Las Vegas tytuł Miasta Grzechu.
  American dream – dosł. amerykańskie marzenie (sen) – narodowy etos Stanów Zjednoczonych wyrażający ideały demokracji, równości i wolności, na których budowano USA; amerykański sposób życia; amerykańskie społeczeństwo i kultura.
  Oscar Zeta Acosta (ur. 8 kwietnia 1935 r. w El Paso – zm. 1974 r.) - prawnik, polityk, pisarz i działacz w Ruchu Chicano. Znany jako pierwowzór Doktora Gonzo, prawnika samoańskiego pochodzenia, z powieści Fear and Loathing in Las Vegas Huntera S. Thompsona.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.