• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Las Turyński

  Przeczytaj także...
  Turyngia, Wolny Kraj Turyngia (niem. Freistaat Thüringen) – kraj związkowy w Niemczech. Stolicą kraju związkowego jest miasto Erfurt.Las Turyński (niem. Thüringer Wald) – obszar leśny o długości ok. 130 km i szerokości 35 km znajdujący się w Niemczech w Turyngii oraz częściowo w Bawarii.
  Gehren – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Ilm, siedziba wspólnoty administracyjnej Langer Berg.

  Las Turyński (niem. Thüringer Wald) – pasmo górskie o długości ok. 150 km i szerokości 30 km znajdujące się w Niemczech w Turyngii oraz częściowo w Bawarii.

  Las Turyński rozpościera się od Eisenach w kierunku południowo-wschodnim poprzez Waltershausen i Oberhof aż do Ludwigsstadt w Bawarii. Na krańcu południowo-wschodnim, od linii Gehren – Lichtenau przechodzi w Thüringer Schiefergebirge.

  Najwyższą górą Lasu Turyńskiego jest Großer Beerberg(982 m n.p.m.). Pozostałe ważne góry to Schneekopf (978 m) i Inselberg (916 m).

  Eisenach – miasto na prawach powiatu w centralnej części Niemiec, w kraju związkowym Turyngia. Liczy 42 847 mieszkańców (2009).Waltershausen - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Gotha. W 2009 liczyło 10 754 mieszkańców. Do 2 października 1990 miasto leżało w granicach NRD.

  Na obszarze prawie całego pasma górskiego znajduje się utworzony w 1990 Park Krajobrazowy Lasu Turyńskiego.

  Linki zewnętrzne[]

 • Las Turyński (niem.)
 • Obszar chronionego krajobrazu Las Turyński (niem.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ludwigsstadt – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia, w regionie Oberfranken-West, w powiecie Kronach. Leży w Lesie Turyńskim, przy linii kolejowej Norymberga – Lipsk, ok. 28 km na północ od Kronach i 62 km na północny zachód od Bayreuth.
  Oberhof - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Schmalkalden-Meiningen, w 2010 roku mieszkało tu 1 530 osób. Miasto jest ważnym ośrodkiem sportów zimowych w skali landu.
  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.

  Reklama